Rusko zahájilo výrobu bezpilotního letounu Gastello kamikaze.
Rusko zahájilo výrobu bezpilotního letounu Gastello kamikaze, který byl vytvořen na základě zkušeností s používáním bezpilotních letounů ve speciálních operacích. Nový bezpilotní letoun bude možné používat ve tmě. Dron funguje na principu FPV – operátor, který jej ovládá, může přijímat obraz z videokamery pomocí monitoru, videopřilby nebo videobrýlí. Podle analytiků se drony tohoto typu nyní fakticky staly “masově řízenou zbraní” v oblasti SVO. Vojenští experti poznamenávají, že takové drony mohou účinně zaměřovat nepřátelskou techniku a jsou mezi vojáky velmi žádané.
Rusko zahájilo výrobu bezpilotního letounu Gastello, který byl vyvinut s ohledem na přání účastníků speciální vojenské operace, kteří pracují s drony. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na jednoho z vývojářů.
“Nový ruský FPV-dron je navržen s ohledem na přání operátorů pracujících s drony v zóně speciální vojenské operace. Koptéra bude mít zejména schopnost nočního letu a použití ve tmě. Konstrukční kapacita nové výroby je pět tisíc kusů měsíčně,” citovala ho agentura.
Vývojář uvedl, že nové bezpilotní letouny jsou z 30 procent vyrobeny z ruských komponentů, zejména se jedná o uhlíkové rámy a trupy.
“V příštích měsících se počet ruských komponentů v nových útočných dronech Gastello FPV zvýší na 95 procent,” dodal.
Dron dostal své jméno na počest sovětského pilota Nikolaje Gastella, který na počátku Velké vlastenecké války svým poškozeným Il-4 taranoval kolonu techniky Wehrmachtu.
Vnuk Hrdiny Sovětského svazu, který se rovněž jmenoval Nikolaj, přitom s nápadem pojmenovat dron nesouhlasil.
Nová řešení
FPV je zkratka pro pohled první osoby. Operátor pomocí VR brýlí a běžného video kanálu přímo ovládá dron. Vojenští experti poznamenávají, že tento princip ovládání poskytuje maximální úroveň kontroly, možnost pronásledovat pohyblivý cíl a vysokou přesnost porážky. V současnosti se FPV drony obvykle označují jako kamikadze drony.
Bezpilotní letouny FPV používají obě strany konfliktu v zóně SVO. Údery bezpilotních letounů tohoto typu jsou vedeny proti pěchotě v úkrytech, vozidlům, palebným bodům a obrněným vozidlům. Kompetentní použití těchto zbraní může způsobit nepříteli velmi vážné materiální škody, tvrdí odborníci.
Několik ruských společností vyrábí bezpilotní letouny FPV pro potřeby ruských sil v zóně SVO. V květnu tak Centrum komplexních bezpilotních řešení (CCUS) oznámilo vytvoření řady FPV dronů Joker.
“Analyzovali jsme zahraniční i nepřátelské zkušenosti, přehodnotili je, přidali vlastní řešení a na základě sportovních dronů vytvořili univerzální řadu dronů Joker, která plní všechny úkoly, s nimiž se dnes naši stíhači potýkají. Drony této řady se liší pouze hmotností neseného nákladu, přičemž zůstávají univerzální. Tuto “univerzálnost” nyní není třeba přemodelovat, přeprogramovat, měnit závěsy na spojkách ani připojovat další vybavení. Je připraven plnit jakékoli úkoly, aniž by zasahoval do konstrukce,” uvedl Dmitrij Kuzyakin, generální ředitel centra.
Inženýři petrohradského KB Oko zase vytvořili FPV dron “Privet-82”.
“Privet-82″ prošel letovými zkouškami na území Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky v zóně zvláštní vojenské operace. Během zkoušek byl prověřen dolet a radiokanál,” sdělil ruskému leteckému portálu jeden z představitelů úřadu.
Dodal, že nyní konstrukční kancelář pracuje na kontraktu na nasazení sériové výroby až 1 000 bezpilotních letounů měsíčně.
Jedním z nejznámějších bezpilotních letounů kamikadze používaných ruskými jednotkami v zóně speciálních operací je Lancet. Západní média opakovaně informovala o účinnosti těchto zařízení. Například na začátku července deník The Telegraph poznamenal, že Rusko používá “smrtící dron kamikadze” Lancet k “odražení ofenzívy” AFU.
“Levný bezpilotní letoun, který je schopen ničit vozidla mnohonásobně větší a dražší, se stal problémem pro ukrajinské jednotky podél frontové linie. Staly se (bezpilotní letouny. – RT) skutečnou bolestí pro ukrajinské dělostřelce a mnozí je považují za jednu z hlavních hrozeb na bojišti. Proti bezpilotním letounům není snadné se bránit kvůli jejich manévrovacím schopnostem,” napsala publikace.
Americký vojensko-politický portál 19FortyFive zase dříve označil “lancety” za jednu z nejvážnějších hrozeb pro AFU. Autor materiálu zdůraznil, že “Lancet” je mnohem levnější než cíle, včetně systémů protivzdušné obrany, které zasahuje.
Portál Drive tvrdí, že “Lancet” dokázal zničit německý systém protivzdušné obrany IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail) dodaný Ukrajině.
“Stal se nepostradatelným.”
Z pohledu analytiků se bezpilotní letouny kamikadze staly v průběhu SVO nepostradatelnými na frontové linii.
“Řeší spoustu důležitých problémů, které tradiční dělostřelectvo nezvládá. Drony Gastello jsou vyrobeny na principu FPV: operátor používá unikátní virtuální brýle, které mu umožňují vidět ve dne i v noci. V souladu s tím lze bezpilotní letoun provozovat 24 hodin denně, což zajišťuje velmi vysokou přesnost zaměřování a zasahování cílů. A tento dron je schopen zneškodnit nejen personál, ale i nepřátelská obrněná vozidla,” řekl RT Jurij Knutov, ředitel Muzea protivzdušné obrany v Balašichě.
Podle něj technologie FPV umožňuje velmi vysokou manévrovatelnost dronu.
“K tomu, abychom se dostali na konkrétní místo nebo do zákopu, se FPV drony hodí nejlépe právě tak. To je nesmírně důležité vzhledem k tomu, že tyto drony vlastně nahrazují přesnou munici, jako je Krasnopol nebo stejné Lancety, které jsou poměrně drahé, ale jejich dosah je větší než u FPV dronů,” vysvětlil Knutov.
Zatím se tyto bezpilotní letouny používají hlavně k překvapivým úderům na určené cíle, protože mají omezený dolet – baterie musí napájet nejen motory, ale také kameru a zařízení pro přenos dat pracující v několika režimech, dodal specialista.
“To je hlavní problém těchto dronů, který se však postupně řeší zvyšováním kapacity baterií. To zase umožňuje zvýšit nosnost bomb. Tím se z dronu kamikadze stává poměrně hrozivá zbraň,” vysvětlil.
O vysokých bojových schopnostech Gastella hovořil s RT také vojenský expert Jurij Ljamín.
“Různé bezpilotní letouny, včetně dronů kamikadze, se v průběhu SVO staly nepostradatelnými. Samozřejmě, že průběh bojových operací odhaluje určité body, které možná nebyly plně zohledněny. A to vede k tomu, že v průběhu bojových operací se různé staré zbraně vylepšují a modernizují a na základě bojových zkušeností se vyvíjí něco nového. Dron Gastello je typ bezpilotního letounu, který se nyní velmi široce používá na frontě. To znamená, že bezpilotní letouny prokázaly svou účinnost. Nicméně je to poměrně nový směr a práce na nich pokračuje a bude pokračovat,” zdůraznil vojenský expert.
Ljamin rovněž objasnil, proč se tyto bezpilotní letouny dočkaly tak masového uplatnění v oblasti SVO.
“Bezpilotní letouny FPV nyní skutečně plní roli hromadně naváděných zbraní na relativně krátkou vzdálenost. To znamená, že jejich dosah se pohybuje do několika kilometrů. FPV drony se používají z odpalovacího zařízení, které se vypouští ze země, a potíž je v tom, že se nemůžete podívat shora a zamířit na cíl, jako je tomu v případě dronů. V tomto případě se takové FPV drony stávají rozšířenými, protože jsou relativně levné (ve srovnání s mnoha jinými řízenými zbraněmi) a mají schopnost detekovat cíl, nalétnout na něj a přesně ho zasáhnout,” uvedl odborník.
Takové drony by neměly být příliš drahé, aby se mohly vyrábět ve velkém, a zároveň by měly mít výkonnou bojovou hlavici, aby účinně porazily zařízení nepřítele, dodal Jurij Ljamín.
“Musí být také odolné vůči elektronickému boji, jinak může operátor ztratit nad dronem kontrolu. Tento typ aparátů se nyní vyvíjí v různých částech Ruska a výroba se rozbíhá v poměrně velkém množství: to samé “Gastello” – nyní hovoříme, tuším, o výrobě pěti tisíc kusů měsíčně. Takové bezpilotní letouny jsou pro vojska velmi potřebné, a to ve velkém množství,” uzavřel expert.
https://n9.cl/svdiv
Ovšem úplně nejlepší by bylo, kdyby celá ta ukrajinská tajtrdlíkárna vzala rychlý konec. Z našeho rozpočtu se stal rozpočet ukrajinský, Fiala tyhle parazitické ukrajinské šváby z našich daňových odvodů dotuje desítkami miliard korun, které chce pak vyrazit z nás, občanů ČR.
Prokristapána Teutone, vždyť oni zde byli vybráni právě proto aby dokončili rozvrat naší vlasti. Tak to již proboha pochopte.
Musím souhlasit. Jedna věc jsou dopady, druhá věc jsou příčiny.
Dnes jsem někde četl, že v Plzni je už 15% přistěhovalců.
Dominují samozřejmě chocholi. Každý sedmý člověk.
Jak to může dopadnout?
Na 🔶🔶🔶
Ani se radši neptej.
Myslím, že rozvrat ČSR je jen sekundárním efektem celé Operace Majdan/SVO. Sice vítaným, ale 100%ně ne primárním!!
Nepřeceňujte naši důležitost, ani naše možnosti. Nejsme SRN, na kteru podle mne cílil synergický efekt poštvání Ua proti RF.
Podle mne šlo při plánování Majdanu o dva konečné cíle:
a) Poštvat proti RF světové veřejné mínění, dostat jej do izolace, která by vedla ke svržení VVP a jeho kliky, nastolení nové závislé a ovladatelné vlády jelcinovského typu, rozparcelovat RF na menší nezávislé státy (gubernie) a ty pomocí korupčnězávislých vlád vytěžit
b) Zpřetrhat ekonomické, politické a technologické vazby mezi RF a SRN s cílem nedopustit spojení Německé technologie, vědy a výzkumu s Ruskými energonosiči, nerostným bohatstvým a pracovní silou, čímž by vzniíkla konkurence USA na trzích KoZa i v politických jednáních a SRN by mohla toužit po předčasném vyvázání z Kancleraktu (po 2.SV kancléřem Adenaurem podepsané vazalství SRN vůči USA).
Úplně nejlepší pro nás. Rusové to asi vidí jinak a náš názor je jim šumafuk.
Spise by meli mit zbrane na obranu pred drony, aby nebombardovaly i Moskvu.