Některé země EU chtějí prosadit vytvoření celoevropské databáze pro rozpoznávání obličejů
Některé členské země Evropské unie (EU) mají v plánu vytvořit celoevropskou databázi pro rozpoznávání obličejů. Společný systém se nejvíc snaží prosadit Rakousko. To společně s dalšími devíti státy vyzvalo k zavedení legislativy umožňující vznik sítě databází pro rozpoznávání obličejů v rámci Evropské unie.
Informoval o tom server ihned.cz s odkazem na investigativní server The Intercept.
Zpráva, kterou The Intercept získal od evropského úředníka, který je znepokojen vývojem sítě, byla rozeslána mezi úředníky EU a vnitrostátními úředníky v listopadu 2019.
Celoevropská databáze by podle serveru The Intercept mohla být v budoucnu propojena i s databází v USA. Už nyní jsou přitom sdílena data o DNA nebo otiscích prstů.
Rozpoznávání obličejů by podle zprávy vytvořené Rakouskem a dalšími zeměmi bylo ideální nástroj pro identifikaci neznámých podezřelých. Chtějí proto, aby systém vznikl co nejdříve.
Podle kritiků však technologie rozpoznávání obličejů může být zneužita. Problémem je i nepřesnost rozpoznávání. Další skupina se obává o své soukromí.
Zmíněné členské státy proto navrhují princip stanovující manuální ověření každého rozpoznání obličeje.
Experti na soukromí ale upozornili, že vytvořením takové databáze dojde k rozsáhlému sdílení dat a podobné kontroly nebudou dostačující.
Evropská unie navrhla v lednu 2020 vydat legislativu regulující používání systémů pro rozpoznávání obličejů. Před tím však měl být zaveden pětiletý zákaz používání této technologie, aby mohly být prozkoumány případné dopady.
Brusel však starosti s legislativou delegoval na členské státy. Ty však nesmí porušovat GDPR o sběru biometrických údajů.
Technologie umožňuje snímat obličeje bezpečnostními kamerami a kontrolovat je v reálném čase se seznamem sledovaných. (pel)
Teroristé jsou nejčastěji muslimové, míní šéf Ryanairu. Chce je více kontrolovat na letištích
22. 2. 2020 17:56 | aktualizováno 22. 2. 2020 17:56 |
Muslimové by měli na letištích procházet přísnějšími kontrolami, protože právě od nich hrozí nejvyšší riziko spáchání teroristického útoku, míní šéf aerolinek Ryanair Michael O’Leary. (Ilustrační foto)
Teroristé jsou nejčastěji osaměle cestující muslimští muži, myslí si šéf irských nízkonákladových aerolinek Ryanair Michael O’Leary. Z toho důvodu by podle něj měli na letištích procházet přísnějšími bezpečnostními kontrolami.
„Kdo jsou bomboví atentátníci? Nejspíš svobodní muži, kteří cestují sami. Když cestujete s rodinou a dětmi, pak máte volnou cestu. Pravděpodobnost, že je vyhodíte do povětří, je nulová,“ řekl O’Leary v rozhovoru pro deník The Times.
„Člověk nemůže nic říct, protože se tomu hned říká rasismus, ale obecně řečeno jsou útočníci muslimské víry,“ dodal.
Jeho vyjádření odsoudili zástupci muslimských sdružení i někteří politici. Podle nich jsou islamofobní, diskriminační a rasistická.
„Otevřeně hájí diskriminaci muslimských mužů, která bude založena nikoli na nějakých konkrétních informacích, ale pouze na tom, zda se někdo chová nebo vypadá jako muslim. To je přímo definice islamofobie,“ řekl mluvčí britského sdružení muslimských věřících. (pel) https://bit.ly/2PgliKn