nezařazenépolitika

Vitásková dělá jasno: Nátlak z EU na elektroauta? Ne kvůli ekologii! Dukovany bez Rosatomu? Toto hrozí. Energie? Čeká nás peklo

12.12.2021 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Evropská energetická politika vede Evropany rychlými kroky k energetické chudobě, energetické bídě, nedostatku energií, blackoutům a ohrožení energetické bezpečnosti,“ tvrdí Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Podle ní je ve hře všechno. Buď chyby začneme napravovat, nebo nám čas na nápravu nebude umožněn.

Ceny plynu, elektřiny, benzínu a mnoho dalšího stoupají a vznikla diskuse, co je toho příčinou. Zda stoupající ceny plynu, emisní povolenky, z nichž se stal obchod, zelený plán Evropské unie New Green Deal, který tlačí na ekologické zdroje, inflace kvůli covidu a tak dále. O čem stoupající ceny svědčí?

Jedná se o dlouhodobě nezvládnutou energetickou politiku, počínaje unbundlingem, liberalizací energetického trhu a celou řadou dalších kroků pod hlavičkou budování jednotného evropského energetického trhu, a dosažení nějakých cílů. Všechny kroky, které v energetice probíhaly na základě evropské legislativy přijaté v Bruselu, následně transformované do národních legislativ, byly finančně velmi náročné v miliardách eur, a to vše nakonec zaplatil zákazník – spotřebitel ve zvýšení cen energií.

Jaký bonus to mělo nebo má pro konečného spotřebitele, to nikdo nedefinoval, neanalyzoval, nevyhodnocoval. Kromě zvýšení cen energií, ztráty bezpečnosti, omezení investic a nyní i chaosu na energetickém trhu, žádný ekvivalentní přínos doposud není znám. Některé soukromé energetické firmy obdržely dotace ze státních financí, například v Německu, za škody těmto firmám způsobené za útlum jádra. Ekozelení šílenci společně s politickými alchymisty jdou hlava nehlava k dosažení bezuhlíkaté Evropy, aniž by byli ochotni hledat pro planetu a její občany vstřícnější řešení, modernější a bezpečnější zajištění energií.

Evropská energetická politika, provázená řadou fatálních pochybení, kterou následně přejímají jednotlivé národní státy, vede Evropany rychlými kroky k energetické chudobě, energetické bídě, nedostatku energií, blackoutům, ohrožení energetické bezpečnosti. Politici některých států Evropské unie začali chránit národní zájmy, chránit své občany před dopadem nařízení z Bruselu. Jako příklad uvedu dlouhodobý kontrakt na zemní plyn, který uzavřeli Maďaři s Gazexportem, či pokračování Francouzů v budování jaderných bloků, bez ohledu na nařízení Evropské unie. Řada států rovněž začala přijímat opatření související s nadřazením národní legislativy nad legislativou Evropské unie.

Jaký vliv na situaci má právě New Green Deal (NGD), který kvůli tomu čelí ostré kritice? Kritizováno také je, že NGD není konkrétním plánem s dopady a řešením problémů při přechodu na ekologické zdroje, ale jde jen o plán bez studií či průzkumu trhu. Oprávněně? A jak je možné, že bez tak zásadních podkladů takový plán jako NGD projde?

NGD není první projekt v oblasti energetiky, který prochází schválením a implementuje se bez jakýchkoliv analýz přínosů a dopadů. Pokud by totiž tyto analýzy byly řádně provedeny, tak řada nařízení v oblasti energetiky by nemohla být v minulosti vůbec realizována nebo by jejich provedení bylo zásadně upraveno. Pokud by byly v nedávné minulosti provedeny řádně tyto analýzy, tak bychom dnes nebyli na pokraji kolapsu energetického systému.

Je nezbytně nutné se s plnou vážností k reálnému vyhodnocení NGD projektům vrátit a dále již nepřipustit, aby se energetika stala experimentem, aby se ve strategickém odvětví, kterým beze všech pochybností energetika je, pokračovalo systémem pokusů a omylů. Nyní je ve hře daleko více. Buď tyto chyby začneme napravovat, nebo nám čas na nápravu nebude umožněn. Ceny energií přerostou ve výši, kdy nebude možno zajistit udržitelný rozvoj Evropy, kdy se staneme se svým zbožím nekonkurenčními na světových trzích. Pak již náprava nebude možná. O energetické chudobě pro občany ani nehovořím.

Ještě jako předsedkyně Energetického regulačního úřadu jsem v roce 2015 organizovala telemost k energetické problematice s odborníky z Washingtonu. Již tehdy se zahraničními experty jsem se plně shodla na pochybeních, které realizujeme, ale přesto se u nás v dané věci nic neudělalo, právě naopak. V roce 2017 jsem o této problematice hovořila na Mezinárodním finančním fóru. Trvale jsem politiky upozorňovala na zásadní nedostatky, kterými se energetika ubírá, některé kroky jsem v rámci svých kompetencí zastavila, u dalších žádala nápravu. Bohužel se nic nestalo. Nyní jsme svědky prudkého růstu cen energií, a divíme se?

Státy Evropské unie jednaly o tom, jak růst cen zmírnit. Domníváte se, že současná situace přiměje vedení Evropské unie, aby zvolnilo v tlaku na ekologii?

Vedení Evropské unie již dávno neplní úlohu, kterou Evropané očekávali a někteří ještě očekávají. Zůstává na politicích jednotlivých členských států Evropské unie, aby se vůči této nekompetentnosti postavili, aby začali hájit národní zájmy svých občanů a aby přijali k tomu příslušná opatření.

Jedno z prvních je postavení národní legislativy nad zákony evropské. Je to první, zásadní krok k nápravě směřování a k záchraně energetického sektoru i v České republice. Každý stát Evropské unie musí mít své národní zájmy na prvním místě, pak může být silná Evropa.

Francie je zemí, která rozhodla o stavbě dalších jaderných reaktorů, a to právě kvůli rostoucím cenám a větší samostatnosti. Podporu jí vyjádřila i Česká republika. O čem takový krok vypovídá?

Takový krok vypovídá o tom, na co jsem již vlastně odpověděla. Národní zájmy musí být tvrdě prosazeny v jednotlivých zemích nad nařízeními Evropské unie. Je hezké, že Česká republika vyjádřila Francouzům podporu, ale naši politici by měli velmi rychle jednat o nápravě energetického sektoru u nás v České republice. A to zatím nevidím.

Máme nejvyšší ceny energií ze všech zemí Evropské unie, Energetický regulační úřad znovu selhal, tak jak tomu bylo v období fotovoltaického boomu v létech 2009 a 2010. A u nás se politici poplácávají po ramenou, jak jsme ten průšvih s pádem obchodníků s energiemi hezky zvládli. Přitom jsme nezvládli vůbec nic. To peklo nás teprve čeká.
https://bit.ly/3DON7Qm

sdílet na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sio
12. 12. 2021 11:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Kam EU šlápne, tam tisíc let tráva neroste!

Kuky
12. 12. 2021 18:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Co jsme si navolili to máme a tím myslím dobu kdy naši politici Bruseli podepsali ,že česká elektřina se bude prodávat přes burzu v Lipsku.
Tedy praxe je zhruba taková ,že ČEZ dodá elektřinu na burzu a tam si ji může do Čech zpátky koupit ČEZ prodej ale za cenu na burze.
Teď když Polsko hrozí Bruseli ,že vystoupí ze smlouvy o emisních povolenkách protože cena emisní povolenky,která se odráží v ceně elektřiny zlikviduje milióny polských domácností,tak se k Polsku nepřidala žádná jiná země EU.
Jsem důchodce a vzpomínáme doma a jinde na námi neoblíbené komunisty mimo jiné kolik přehrad postavili a dvě atomové elektrárny k tomu.
I proto vyrobíme elektřiny tolik ,že pokryje naší spotřebu a ještě jí máme 13% navíc,což je nám ovšem platné jak havlovi zimník.

Kuky
12. 12. 2021 18:33
Ohodnotit příspěvek :
     

část.opis přísp. z disk. ekolist.cz

ČEZ Prodej by samozřejmě mohl nastavit dlouhodobé forwardy pro české zákazníky s českými cenami elektřiny a na Lipské burze jen obchodovat s nějakým malým objemem spotů. Ale ČEZ fakticky privatizovaný současným vedením se vymlouvá, že kvůli 32 % menšinových akiconářů musí prodávat za nejvyšší,. tedy německé ceny. Samozřejmě jde o základní benefit “gážistů” v managementu ČEZ – tedy růst EBITDA a na ní navázaných milionových odměn. Český stát má v ČEZ 68 % a v podání Babiše a Schillerové trpně přihlížel, jak ČEZ 20. května fakticky anuloval platnou státní energetickou koncepci a vyhlásil v rámci “zelené” strategie odchod od emisemi penalizovaného uhlí (zhoršuje EBITDA) a investici s EU dotacemi do 6 GW ve FVE (bonusy od finančních institucí řídících se ESG). ČEZ s odpovědností za 80 % (!!!) české energetiky v podstatě řekl, že stát si má zajistit dostatek elektřiny a stabilitu sítě jinde. V roce 2025 už v ČR bude v síti každý pracovníden chybět 1300MW

Kuky
12. 12. 2021 18:37
Ohodnotit příspěvek :
     

zde článek z něhož jsem čerpal část příspěvku v diskusi pod článkem-
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rust-cen-elektriny-nelze-podle-cez-resit-odchodem-ze-spolecneho-evropskeho-trhu

omlouvám se za mé dlouhé příspěvky ,děkuji.

BB Rad
12. 12. 2021 22:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Jednoduśe – pod nątlakem Zion-USupąku se EU odpojila od dlouhodobých kontraktů na plyn od Gazpromu a celá podělaná Evropa včetně ČR nyní může očekávat ty kamarádské ceny energetických šmejdů ( jiný název nelze použít ) z Uszupistánu , které budou stát NÁSOBNĚ VÍCE ,než pevný kontrakt Gazpromu. A to jen díky všehoschopných politických ” ELIT “.TAKŽE -opět se hnusům podaří prodat-donutít- koupit předražený břidličák blbounům nejapným v EU ??