Venezuela je připravena vojensky spolupracovat s Ruskem
Sergej Melik-Bagdasarov řekl, že Venezuela je připravena poskytnout vojenskou pomoc Ruské federaci v případě zhoršení vztahů se Spojenými státy.
MOSKVA, 22. ledna. /TASS/. Ruský velvyslanec ve Venezuele Sergej Melik-Bagdasarov v sobotu prohlásil, že rozmístění ruských vojenských základen v zemi je podle ústavy republiky nemožné.
“Pokud jde o ruské vojenské základny, je to zřejmé. Chcete-li to udělat, stačí se podívat na Ústavu Venezuely, která výslovně uvádí, že na území by neměly a nemohou být vojenské základny,” uvedl na kanálu Solovjov Live YouTube.
“Že byli Američané vyděšeni touto odpovědí [Sergeje Rjabkova o pravděpodobnosti rozmístění ruské vojenské infrastruktury ve Venezuele nebo na Kubě] není překvapivé,” dodal. Ruský velvyslanec poznamenal, že největším nebezpečím pro Spojené státy je – „mít tam, poblíž, na jih od mexické hranice nezávislé země, které samy určují a mají právo si vybrat s kým a v čem budou spolupracovat“.
„Faktem je, že Američané zde chtějí vidět jen ty vlády, a nejen tady, které jsou jim podřízené a ne ty, které rozhodují samy,“ uzavřel.
Melik-Bagdasarov také řekl, že Venezuela je připravena poskytnout vojenskou pomoc Ruské federaci v případě zhoršení vztahů se Spojenými státy.
“Samozřejmě,” odpověděl na otázku, zda Caracas může poskytnout vojensko-technickou pomoc Moskvě v případě prudkého zhoršení vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy.
“Od těch prvních minut hysterie, které na Západě a v Americe nastaly po slovech náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova [o možnosti rozmístění ruské vojenské infrastruktury ve Venezuele nebo na Kubě], mi volali venezuelští politici a členové kabinetu ministrů, setkal jsem se s nimi a hovořili bez váhání o jejich jednoznačné podpoře, protože tím vším prošli a jdou s námi.“
„Tato forma bezprecedentního nátlaku za použití nezákonných restriktivních opatření, pomluvy, obtěžování na mezinárodní scéně, všechny způsoby nátlaku dostupné v arzenálu našich západních partnerů – s tím jsou oni plně konfrontováni, proto si dobře uvědomují, že vztahy mezi našimi zeměmi mají příležitost k dalšímu posílení,“ dodal velvyslanec.
Připomněl, že vojensko-technická spolupráce s Venezuelou začala v roce 2001 podpisem příslušné dohody.
“Naši specialisté, kteří se zabývají opravami a údržbou vojenské techniky, zde nadále působí. Společným úsilím zvyšujeme obranyschopnost Venezuely,” řekl Melik-Bagdasarov.
Diplomat zdůraznil, že formy účinné pomoci ze strany Caracasu mohou být různé.
“Venezuela má dost rozvinutou přístavní infrastrukturu, jsou tam jak hlubokomořské přístavy, tak civilní přístavy, jsou tam různé základny venezuelského námořnictva. Jiná věc je, že je to dost citlivé téma. Navíc – naše křižníky převážející letadla sem již připlouvaly, raketové křižníky. Absolutně na tom nevidíme nic extra neobvyklého,“ uzavřel Melik-Bagdasarov.
Náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Rjabkov již dříve v rozhovoru pro RTVI na otázku, zda se zvažuje možnost rozmístění ruské vojenské infrastruktury například ve Venezuele nebo na Kubě, uvedl, že nechce “nic potvrdit”, ale zároveň dodal, že “nic nevylučuje”.