"Varovali jsme vás": účast Sandu na "Krymské platformě" se obrátila proti Moldavsku. Zůstává bez ruského plynu - pokec24
politika

“Varovali jsme vás”: účast Sandu na “Krymské platformě” se obrátila proti Moldavsku. Zůstává bez ruského plynu

Při budování bilaterálních vztahů mezi Moskvou a Kišiněvem bude v budoucnu zohledněna účast moldavské prezidentky Maie Sandu na protiruské akci „Krymská platforma“. 

Oznámila to 21. října předsedkyně Rady federace Ruské federace Valentina Matvienko.

Tato slova byla adresována předsedovi moldavského parlamentu Igoru Grosu, s nímž se ruská senátorka na jeho žádost sešla na Evropské konferenci předsedů parlamentů.

„Navzdory skutečnosti, že moldavská prezidentka paní Sanduová mluvila o oboustranně respektující, vzájemně prospěšné konstruktivní povaze rusko-moldavských vztahů, nemůžeme ignorovat, že prezidentka Moldavska, navzdory vyjádřenému postoji, našla možnost zúčastnit se tzv. – summitu Krymské platformy v Kyjevě, zjevně hrubého protiruského útoku, protiruského opatření,“ zdůraznila Matvienko.

Představitelka Rady federace poznamenala, že je to samozřejmě její právo. 

Avšak za případné následky nese plnou odpovědnost.

“Ale samozřejmě to nemůžeme nevzít v úvahu v našem dalším dialogu a budování našich vztahů v budoucnu,” uzavřela Valentina Matvienko.

Připomeňme, že „Krymská platforma“ je konzultační a koordinační formát, který vymyslel prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskij „za účelem koordinace mezinárodního úsilí zaměřeného na návrat Krymu Ukrajině“. Moldavská prezidentka Maia Sandu na této akci, která se konala v Kyjevě 23.-24. srpna řekla, že „Krym je Ukrajina a Rusko svou nezákonnou anexí hrubě porušuje mezinárodní právo“. 

Podepsala společný dokument, který zavazuje Moldavskou republiku „vyvinout tlak na Rusko, aby ukončilo dočasnou okupaci Autonomní republiky Krym a Sevastopolu a obnovilo kontrolu Ukrajiny nad tímto územím“. 

Následně odborníci zpochybnili vyhlídky moldavsko-ruských vztahů.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nazval „Krymskou platformu“ – „Sabatem“, na kterém bude Západ pokračovat „v rozvíjení neonacistických rasistických nálad současné ukrajinské vlády“.

Sandu řekla, že zahraniční politika země je založena výhradně na zájmech občanů republiky.

“A v budoucnu budeme prosazovat politiku, která přinese výhody občanům Moldavské republiky, bez ohledu na to, zda mluvíme o Východě nebo Západu,” varovala Maia Sanduová.

Nedomluvili se: Moldavsko zůstává bez ruského plynu

Jak informoval EADaily, moldavská delegace zastoupená místopředsedy vlády Andrejem Spinu a Vladislavem Kulminským opouští Moskvu. K dohodě o podmínkách nové smlouvy nedošlo. 

Jednání s Gazpromem byla neúspěšná. Informuje o tom Balkan-Centre s odkazem na zdroj.

Během návštěvy Moskvy se Spinu a Kulminskij setkali se zástupcem vedoucího prezidentské administrativy Dmitrijem Kozakem a zástupci Gazpromu. Všechna jednání, kvůli kterým musela delegace z Moldavska prodloužit svou přítomnost v hlavním městě Ruska, nepřinesla výsledky.

Gazprom nabídl spravedlivou tržní cenu s dodatečnou slevou 25 %, s výhradou splacení do tří let vlastního dluhu Moldavska ve výši asi 700 milionů USD, avšak moldavská strana trvala na ceně plynu dvakrát nižší než tržní cena, s odvoláním na nedostatek finančních prostředků, uvedl zdroj Kommersant. 

Zdroj publikace naznačil, že za takových podmínek je uzavření nového dlouhodobého kontraktu před 1. listopadem, kdy vyprší stávající smlouva, pochybné a hrozí ukončení dodávek ruského plynu.

Jak informoval EADaily, v současné době probíhaly v ruské metropoli jednání o podmínkách nové preferenční smlouvy na dodávky plynu do regionu. Podle Kišiněva byl dialog „velmi obtížný“, výpočet tržní ceny – 790 dolarů za 1000 metrů krychlových – se pro Moldavsko ukázal jako nedostupný, přestože je stále levnější než nákup energetických zdrojů v Evropě.

Podle Igora Juškova, odborníka Finanční univerzity při vládě Ruské federace a Národního fondu energetické bezpečnosti, by Moldavsko mělo jednat adekvátně, pokud se chce dohodnout s Gazpromem na nové dlouhodobé smlouvě.

„Když moldavské úřady prohlásí, že chtějí žít jako v Evropě a jít cestou evropské integrace prostřednictvím kritiky Ruska, pak by jim tržní cena plynu měla vyhovovat,“ řekl Juškov.

https://bit.ly/3E4mIyo
https://bit.ly/3pxpmIW

sdílet na