politika

Trump se připravuje na útěk z Bílého domu

Zvláštní ozbrojené síly USA jsou v pohotovostním režimu, mají nepřetržitou pohotovost pro evakuaci vlády z Washingtonu. 
Oznámil to časopis Newsweek, zprávy RIA Novosti 17. dubna.
Zvláštní skupina je připravena evakuovat šéfa Bílého domu a hlavní představitele USA na bezpečné místo, pokud situace s koronavirem znemožní vládnout zemi.

V USA byl kvůli hrozbě koronaviru zahájen plán, který byl původně připraven v případě jaderného útoku na Washington. Mluvíme o práci zvláštních jednotek, které mají evakuovat klíčové orgány z Washingtonu, včetně prezidenta země. Jak bude tento systém fungovat a za jakých podmínek bude Trump nucen uprchnout z Bílého domu do podzemního bunkru?

V pátek 17. dubna aktivoval americký prezident Donald Trump plán na evakuaci Bílého domu a federální agentury se sídlem ve Washingtonu (DC) jako celek,  píše  Newsweek. Bylo to provedeno v rámci boje proti koronaviru a plán bude proveden, pokud epidemie kriticky zasáhne americké hlavní město a vládu. 
Nejpravděpodobněji ve formě nepokojů.

Jednotka NCR (National Capital Region, Region hlavního města), která má status „Společné skupiny armád“ (JTF – Joint Task Force) s celkovým počtem až 10 tisíc lidí, je plně funkční. Většina z nich jsou záložní důstojníci, kteří nenosí uniformy, ale jádro skupiny tvoří speciální jednotky a jednotky neustálé pohotovosti. 
Jedná se o mobilizační opatření prováděné pouze v naléhavých případech.

Existuje také tzv. JEEP – nouzový evakuační plán Pentagonu, který je aktivován samostatným nařízením prezidenta. 

“Jsme síla rychlé reakce, která nám umožňuje mobilizovat síly ve Washingtonu a evakuovat lidi. Jsme jako velké taxi, které zaručuje, že se každý dostane na místo,“ řekl zástupce prestižních jednotek Illinois a speciálních sil Adam Kowalski. 

Dříve američtí úředníci nevyloučili, že rychlé rozšíření koronaviru by mohlo narušit práci úřadů.

Jednotka NCR včera obdržela vrtulníky Blackhawk z Illinois. Jeden z bývalých vyšších důstojníků zvláštního týmu řekl Newsweeku (při zachování anonymity):

„Nikdo nechce mluvit o evakuaci, zejména když není kam jít.“ 
«Není kam jít» – je o tom, že všechny americké plány na evakuaci federálních úřadů jsou zaměřeny buď na světovou válku, nebo na teroristický útok. 

V těchto případech JTF-NCR přebírá ochranu Washingtonu na zemi, ve vzduchu a v některých případech i na vodě a zajišťuje evakuaci prezidenta, vlády a vojenského velení do/v hory Cheyenne. 
Současně «letadlo № 2» viceprezidenta  stále zůstává ve vzduchu v centrálních regionech Spojených států jako alternativní centrum moci a velení, pokud se na zemi něco pokazí.

V tajných protokolech homeland defense o tajné vnitřní obraně by měla aktivovaná jednotka, „v případě atomového útoku“ nebo jiného útoku na Washington, nejprve zajistit bezpečnost federálních úředníků kvůli očekávaným „občanským nepokojům“. 

Mimochodem, „jaderný úder“ v amerických regulačních dokumentech neznamená třetí světovou válku, ale detonaci jaderného náboje (nebo srovnatelného s ním) jakoukoliv teroristickou skupinou. 

Předpokládá se, že za těchto okolností jsou občanské nepokoje nevyhnutelné. V takových případech by JTF-NCR měla nepokoje potlačit a z amerického hlavního města evakuovat důležité civilní a vojenské osobnosti.

Významná část této jednotky je již teď ve stavu pohotovosti 24/7 na několika vojenských základnách, zatímco druhá plní čistě rutinní civilní funkce, jako je dodávka zdravotnického vybavení. 

Vznikla nepříjemná otázka:  jak to bude fungovat dále?

Kolují zvěsti, že ozbrojené síly, (které nyní chrání pouze federální objekty a podporují činnosti agentur, jako je FEMA (Federal Emergency Management Agency), která je odpovědná za boj proti koronaviru, mohou být použity k úplnému karanténnímu režimu, v americké terminologii – stay-at-home. A to až do obnovení trestu smrti na federální úrovni a popravy na místě za účast na pogromech a nepokojích. 

Pentagon všechny tyto rozhovory nevyvrací a ani nepotvrzuje, odpovídá velmi dvojsmyslnou frází, že „zatím“ speciální síly chrání pouze objekty a lidi FEMA a federální objekty zvláštního významu.

Americký systém civilní obrany je velmi byrokratický, jako všechno ostatní ve Spojených státech. 

Existují speciální dokumenty, které hodnotí „federální zařízení“ z hlediska jejich kritického významu a hrozeb pro nebezpečí. Stupeň ohrožení společnosti je určen speciálně odvozeným matematickým vzorcem. 

Kritériem úspěšného teroristického útoku je smrt 500 lidí a ztráty 300 milionů dolarů. 

Riziko se vypočítá podle vzorce: «Celkem = (Plyud + Pres) × Ra × RT × Ru». 
Zde:
Celkem – Celkové ztráty; Plyud – lidské ztráty; Pres – ztráta zdrojů; Ra – pravděpodobnost, že útok bude dokončen; RT – pravděpodobnost, že útok bude určitého typu; Ru – pravděpodobnost, že útok bude úspěšný.

To vše bylo vynalezeno a zváženo speciálně vyškolenými analytiky z tzv. Center ochrany infrastruktury, které existují pod guvernérem každého státu.  Na federální úrovni taková struktura neexistuje. Každý stát přežije sám a výzva o pomoc k federální vládě je sama o sobě považována za mimořádnou událost. 

Proto požadavek prezidenta Trumpa na guvernéry, aby sami určili míru nebezpečí a rozhodli o odstranění nebo prodloužení karantény.

Zdůrazňujeme: všechno toto bylo navrženo a vyvinuto po roce 2001 k boji proti teroristickým hrozbám, nikoli s přírodními katastrofami. Epidemie je obecně samostatnou kategorií, pro kterou neexistuje federální protokol, a nelze ji ani zařadit k přirozenému kataklyzma, jako byl hurikán Katrina. 

Mimochodem, tragédie v New Orleans v důsledku Katriny byla přesně způsobena tím, že stát Louisiana nemohl požádat o federální pomoc, což vyvolalo spoustu protestů od místních intelektuálů – americká armáda byla v tu chvíli velmi zaneprázdněna Irákem a neevakuovala vrtulníky lidi v Baton Rouge.

Federální ochrana objektů zvláštními jednotkami, jako je JTF-NCR, je rovněž regulována speciálními protokoly. 

Nejprve je určována důležitost objektů. Nyní jsou pro Spojené státy předmětem prvořadého významu (kriticky důležité objekty): jaderné elektrárny, vodní elektrárny, hydraulické struktury, skladovací zařízení pro strategické zásoby ropy a plynu, chemické a petrochemické závody, sklady jaderného materiálu a střeliva.

Součástí „mimořádně důležité“ sekce jsou: systémy zásobování energií, metro, systémy zásobování vodou, podzemní kanalizace, dálkové potrubí, námořní přístavy, hlavní letiště a komunikační centra. 

Ochrana vlády, finančního systému a zemědělské a potravinové bezpečnosti spadá do samostatné kategorie.

Celkově existuje více než 2500 takových objektů, včetně těch v Kanadě (energetické systémy a potrubí).

Formálně toto vše řídí departament informační analýzy a ochrany infrastruktur Ministerstva vnitřní obrany (Homeland defense). 

Ochranu celého toho hospodářství by měla zajistit Národní garda, která je pod dvojím velením – Pentagonu a guvernérů států. 

Není těžké vidět, že to vše je zaměřeno na boj proti teroristické hrozbě a/nebo občanským nepokojům a vůbec ne s koronavirem nebo jinou infekcí. Tento systém, který se od roku 2001 rozrostl množstvím velitelství a think tanků, funguje především na státní úrovni, a lze jej aktivovat pouze v případě skutečných občanských střetů nebo nepokojů. 

Ale pak už nebudou žádná komplikovaná analytická schémata.

Nyní je „obranou Washingtonu“ pověřen generálmajor Omar Jay Jones IV., skutečný velitel posádky hlavního města (ve Spojených státech je název tohoto postu dlouhý a matoucí). 

Do sestavy JTF-NCR, pod jeho velením, byla začleněna takzvaná Stará garda, tj. Historický 3. pěší pluk, obvykle vykonávající slavnostní funkce (čestná stráž na hřbitově v Arlingtonu, setkání oficiálních delegací), ale v případě potřeby se změní na pravidelnou jednotku lehké pěchoty.

Byla sem také přidělena (což je velmi důležité) tzv. CBIRF, speciální jednotka biologické obrany Sboru námořní pěchoty. 

Je vždy v pohotovosti a měla by zajistit bezpečnost Bílého domu a jeho obyvatel v případě jaderné, biologické, radioaktivní nebo chemické hrozby. V této divizi je asi 130 specialistů, ale to, zda umí pracovat v podmínkách epidemie, je velká otázka.

Obzvláště zajímavé je, že byla operativně vytvořena „armádní skupina reakce“, která disponuje vojáky z 289. oddělení vojenské policie a 947. oddělení vojenské policie, tj. skupiny speciálních sil speciálně určené k potlačení nepokojů.

Jsou posíleny skupinami SWAT ze sousedních států Virginie a Marylandu. 

A na leteckou základnu Andrews dorazily posily vrtulníků z Illinois a za «Marine № 1»  – prezidentský vrtulník – je tradičně odpovědné velitelství námořní pěchoty. 
Také za obranu Bílého domu „v případě, že je napaden“, odpovídá 911. technicko-inženýrská jednotka.

Samostatnou otázkou je, jakými příkazy a zákony se reguluje celý tento příběh. V době míru obecně neexistuje žádný legislativní rámec upravující takové přeformátování vojsk v hlavním městě. 

24. března Společný výbor náčelníků štábu (tj. Čistě armádní struktura) vydal tzv. Modification 1 – příkaz vojenskému personálu v podmínkách pandemie koronaviru „zajistit plnění prezidentských povinností“. 

Co je tam napsáno – nikdo neví.

Před měsícem, 17. března, se redaktor provinčních novin ve Fort Meade v Marylandu (kde se nachází štáb a sídlo washingtonské posádky a žijí tam vyšší důstojníci), zeptal generála Omara Jonese, co dělá ve svém volném čase. 

Obyčejná žurnalistická otázka bez jakéhokoli politického motivu. 

Generál Jones odpověděl, že právě dočetl knihu o masových nepokojích ve Washingtonu v roce 1968 po atentátu na Martina Luthera Kinga. 

Jaký je název knihy?, zeptal se ho.

“Národ v plamenech.”

https://bit.ly/2Vj0bu7

sdílet na