Szijjártó pohrozil Ukrajině omezením podpory v Evropě
Pokud ukrajinské úřady neopustí svou politiku vůči národnostním menšinám, vážně to omezí schopnost maďarské vlády poskytnout Kyjevu jakoukoli podporu v souvislosti se situací kolem Ukrajiny, řekl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó v rozhovoru pro maďarské vydání Magyar Nemzet.
„I v kontextu bezpečnostní situace ve východní Evropě jsem upřímně řekl svým kolegům z EU a NATO, že pokud Ukrajinci neopustí tuto politiku, vážně to omezí schopnost maďarské vlády poskytnout Ukrajině jakoukoli podporu v současném konfliktu,“ cituje RIA Szijjártó.
Šéf maďarského ministerstva zahraničí připomněl, že za posledních deset let se otázka práv 150 000 Maďarů žijících na Zakarpatí neposunula kupředu.
“Dám vám příklad: Ukrajinci nás požádali, abychom pomohli s dodávkami plynu na Ukrajinu přes Maďarsko. Souhlasili jsme, v prvních třech měsících roku bylo přepraveno sedm set milionů kubíků plynu přes Maďarsko na Ukrajinu, což je jeden z nejvýznamnějších importů ze Západu… Pro srovnání, Zakarpatští Maďaři se dočkali pouze zbavení práv, provokací a v mnoha případech i fyzického zastrašování. To je nepřijatelné,“ řekl Szijjártó.
Poznamenal také, že po telefonickém rozhovoru mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a maďarským premiérem Viktorem Orbánem v prosinci 2021, během něhož byla pozitivně charakterizována budoucnost vztahů mezi oběma zeměmi, byl ukrajinskému parlamentu předložen návrh zákona zakazující lidem s dvojím občanstvím zastávání veřejných funkcí.
“To znamená, že chtějí téměř úplně vyloučit Maďary z účasti na veřejném životě,” dodal Szijjártó.
Napětí ve vztazích mezi Ukrajinou a Maďarskem vzniklo v roce 2020 v souvislosti s diskusemi o ukrajinském zákoně o vzdělávání, který výrazně omezuje možnost vzdělávání v jazycích menšin.
Také na Ukrajině vstoupil v platnost zákon „O zajištění fungování ukrajinského jazyka jako státního jazyka“, který počítá s používáním ukrajinského jazyka téměř výhradně ve všech sférách života.
Už jednou jsem tady psal, že v případném budoucím přijímání UA do NATO nepřijetí jistí Maďarsko a patrně i Bulharsko. Teoreticky i Rumunsko. V případě Maďarska je ve hře Zakarpatí, v případě Rumunska Bukovina, v případě Bulharska historický sentiment na rok 1877.
Tak ten náš”Topol” by se měl něčemu přiučit , protože jestli hovořil o sobě,jako chlapovi s “guľami” ,tak na rozdíl od něj —TEN JE MÁ –. Myslím tím i MAĎARSKO ,jako celek.??