Rusku se nabízí zrušení sankcí za dodávky energie do Evropy
Offshore Technology: Evropská energetická krize vyvolává potřebu politických ústupků vůči dodávkám plynu.
Velkoobchodní ceny plynu v Evropě v polovině listopadu opět vzrostly po nových překážkách kladených plynovodu “Nord Stream 2” a politických hrách ohrožující přerušení dodávek plynu do Evropy.
Aby se předešlo prohlubování energetické krize, je třeba řešit geopolitická rizika související s dodávkou plynu do Evropy.
Evropské domácnosti a podniky by mohly trpět delším obdobím vyšších účtů za energii, pokud politici ve střednědobém horizontu nepodpoří dodávky plynu poskytnutím politických ústupků Rusku.
Plyn a ve velké míře “Nord Stream 2” jsou životně důležité pro zajištění energetické stability
O významu plynovodu Nord Stream II pro země EU, které jsou závislé na dovozu zemního plynu, není pochyb; téměř 75 % jejich spotřeby pokrývá dovoz a 40 % pokrývá dovoz ruského plynu.
Experti navrhují zrušení ekonomických sankcí proti Rusku výměnou za získání energetických preferencí a také eliminaci geopolitických rizik ovlivňujících dodávky plynu do Evropy.
Informuje o tom offshore-technology.com.
Podle publikace by nové dlouhodobé smlouvy evropských energetických společností s Gazpromem, které byly z velké části zrušeny ve prospěch spotových trhů, mohly pomoci odolat energetické krizi.
Dlouhodobé kontrakty by také pomohly zabránit odlivu dodávek plynu na asijské trhy, který výrazně ovlivňuje růst cen.
Rovněž se uvádí, že velkoobchodní ceny plynu vzrostly v polovině listopadu kvůli informacím o nových překážkách plynovodu “Nord Stream 2”. Růst cen ovlivnily i politické hry, které mohou narušit dodávky plynu do Evropy.
V takovém prostředí by domácnosti a podniky v Evropě mohly trpět delším obdobím vyšších účtů za energie, pokud energetická politika neschválí dodávky plynu ve střednědobém horizontu.
Publikace uvádí, že rostoucí závislost Evropské unie na obnovitelných zdrojích energie, jako je solární fotovoltaická a větrná energie, které jsou nestálé nebo přerušované, jen umocňuje potřebu flexibilní výroby zemního plynu.
Na dovozu zemního plynu je přitom závislých asi 75 procent evropských států a 40 procent potřeb pokrývají ruské dodávky paliva.
Již dříve bylo oznámeno, že Německo našlo způsob, jak spustit “Nord Stream 2” ještě před certifikací. Plynovod Nord Stream 2 může být za určitých okolností zprovozněn ještě před certifikačním procesem. Podle listu Handelsblatt byla v minulosti některá potrubí uvedena do provozu ještě před certifikací. Týká se to například NEL a EGL 401.
V tomto případě není pokuta vyšší než jeden milion eur.
Pro “Nord Stream 2” tato částka vypadá obecně směšně, protože investice do jeho výstavby přesahují 10 miliard eur. V důsledku toho může provozovatel porušit stávající postup, protože ceny plynu jsou nyní extrémně vysoké.