Putin porazil USA v Afghánistánu pomocí nejlepšího nápadu Stalina
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč mohli zástupci hnutí Taliban, organizace zakázané v Rusku, tak klidně přijít do Moskvy a vést jednání? Když je Taliban v Rusku označen jako teroristická organizace? Situace připomíná jednání v předvečer druhé světové války.
Putin použil stejnou techniku jako tehdy Stalin. Ničí americké plány proti Rusku.
Jaké plány měly USA
Myšlenka použití Afghánistánu proti Rusku je velmi podobná plánům Západu využít Německo proti SSSR, kdy byl Hitler napumpovaný zbraněmi, zdroji a půjčkami a ukazovali mu prstem směrem k Sovětskému svazu. Američané tentokrát nechali Talibanu vybavení a zbraně.
Ačkoli síly Německa a Afghánistánu jsou zcela odlišné, v plánech USA to byl pouze první krok.
Podle představy Spojených států měl Taliban před dosažením hranic Ruska destabilizovat situaci v sousedních asijských zemích – Turkmenistánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu.
Hned vedle Ruska se mělo, podobně jako v Sýrii, vytvořit obrovské ohniště radikálů a teroristů, kteří by riskovali prolomení hranic Ruské federace a nadělali by mnoho problémů i uvnitř, což by zvýšilo radikální nálady a úroveň kriminality.
Mohlo to dopadnout jako druhá Sýrie – jen mnohem bližší a nebezpečnější. A Rusko by muselo vynaložit mnoho prostředků na boj, ztratit stovky vojáků a k radosti Spojených států v této válce uvíznout na mnoho let. Putin však na základě Stalinových zkušeností postupoval moudřeji.
Úloha Turecka v Afghánistánu
Po odchodu Spojené státy přenechaly Turkům odpovědnost za tento region. Prezidenti USA a Turecka se shodli, že při odchodu Američanů Turci zůstanou. Toto je další hrozba pro Rusko – Turecko chce využít Afghánistán k posílení svého vlivu na země střední Asie včetně republik bývalého Sovětského svazu. Samotnému Talibanu se však tato myšlenka nelíbila. Chtěl by svou zemi zcela osvobodit od jakékoli zahraniční vojenské přítomnosti.
Dostáváme následující situaci:
- USA chtějí vytvořit velké problémy Rusku prostřednictvím Afghánistánu.
- Turci chtějí rozšířit svůj vliv ve Střední Asii přes tu samou zemi.
- Taliban ve své zemi Turky nepotřebuje a nechce se ani slepě řídit americkými plány.
Taliban tedy přijel do Moskvy.
Pakt Kabul-Delaware
Když byl podle Západu Hitler do konfliktu se SSSR dostatečně “žhavý”, Stalinovi se nějakým zázrakem podařilo uzavřít pakt o neútočení s Německem, který Západ velmi rozladil, což mu umožnilo získat čas. Po uzavření tohoto paktu zaútočil Hitler namísto na SSSR nejdříve na Francii. A až když si zajistil týl, vrhl se na Sovětský svaz. Díky tomuto paktu (Molotov-Ribbentrop) sice Stalin válce neunikl, ale nakonec ji vyhrál a na Západě tento pakt Rusům stále nemohou odpustit.
Putin si tuto myšlenku půjčil od Stalina a pozval Taliban do Moskvy, i když je na ruském území zakázán.
Za ruskou stranu jednání vedl ruský zvláštní vyslanec pro Afghánistán Zamir Kabul.
Za Taliban – Mawlawi Shahabuddin Delawar.
Strany uzavřely podobný pakt o neútočení. Podle tohoto paktu Taliban nepoleze do Střední Asie a Rusko nepoleze k nim. Rusko může navíc souhlasit s tím, že pomůže Talibanu, aby se zbavil Turků na jejich území a zabránil rozšíření tureckého vlivu do Střední Asie, což je také v zájmu Ruska.
Výsledkem je, že Taliban dostane to, co chce – aby na jejich území nebyli zahraniční vojáci – ani američtí, ani turečtí ani ruští. A Rusko dostane klid ve Střední Asii, protože na oplátku Taliban slibuje, že nepůjde směrem k Rusku a sféře jeho zájmů a kontroly.
Ale jak si pamatujeme, Hitler, který uzavřel podobný pakt se SSSR, pak zaútočil.
Nebude to s Afghánistánem stejné? Myslím, že ne.
Zaprvé, jsou to příliš odlišné “váhové kategorie”.
Pokud si bylo Německo jisté, že je silnější než SSSR, a proto zaútočilo, pak Taliban vůbec nepočítá s tím, že by se Rusku vyrovnal. Viděl, jak to dopadlo s ISIS v Sýrii.
Zadruhé na jednáních v Moskvě se mohlo diskutovat nejen o tomto Paktu. Rusko mohlo nabídnout mnohem více. Například ztratit pro ně dobré slovo u čínských soudruhů. Pokud Rusko dospěje k dohodě s Talibanem, pak se Čína může rozhodnout investovat do Afghánistánu, a po dlouhé válce tak pomoci při obnově země a hospodářství.
Nakonec by Taliban neměl zapomínat na svého souseda, Írán, se kterým má Rusko společné zájmy – obsahující i Turecko. A pokud Taliban poruší dohody, hrozí mu zničení vztahů nejen se samotným Ruskem, ale i s Íránem.
Takže takový pakt, který mohl být uzavřen v těchto dnech v Moskvě, je vynikajícím tahem Putina, který překazil všechny plány a naděje Spojených států na vytvoření velkých problémů pro Rusko.
Vlado Šinko
https://bit.ly/3kApuow
https://bit.ly/3eAbIP1
Kde je tá podobnosť s rokom 1939?
Hitler chcel oslobodiť Nemcov v Poľsku. Vedel, že to už západ nenesie a potreboval istotu, že stalin nezautočí. To ze sa dohodli, že zaútočia na Poľsko spoločne nechajme bokom.
Je logické, že Hitler následne zaútočil na západ, lebo tam mu vyhlásili vojnu. On tri krát žiadal západ o mier, o skončenie vojny.
Stalin zatiaľ likvidoval jednu slobodnú krajinu za druhou až sa dostal k ropnej tepne, čo držala Nemecko pri živote.
Takže kde je podobnosť? Bude taliban zachraňovať svojich sukmeňovcov v zahraničí (ktoré nepatrí do sféry vplyvu ruska)? Bude rusko rozširovať svoj vplyv na okolité štáty, aby sa tak dostal bližšie k Afganistanu?
To že mocnosti manipulujú slabšie štáty je žiaľ bežná prax. A Putin, sa od Stalina rozhodne poučil.
Tartusi, tak takový nesmyslný blábol, cos tady zplodil ty, už jsem dlouho nečetl, tu mínusovou desítku máš ode mě!
Kolik je ti let? Jestli 15 a něco kolem toho tak je tvůj blábol “v pořádku” a svědčí o tom v jaké žumpě se nachází současné tzv. “školství” jak v Česku, tak i na Slovensku?!? Jinak tě může člověk jen litovat!
Nebýt J.V.Stalina a generálního štábu Rudé armády, ve kterém měl taková generálská esa, jako Žukova, Koněva, Malinovského, Rokosovského a jiných, tak by Sovětský svaz Velkou Vlasteneckou válku proti fašistickému Německu nkdy nemohl vyhrát. Nejen toto silné vedení státu, ale hlavně bojové odhodlání prostých vojáků Rudé armády, kteří se vrhali do boje s fašistickými vrahy a zločinci se zvoláním: “за родину, за Сталина” a víra ve vítězství nakonec přinesli Sovětskému svazu a velké části Evropy po dlouhých 1814 dnech války vítězství a mír. Ženy a mladiství tehdy zabezpečovali v týlu pod heslem “всё для фронта, всё для победы” toto vítězství nepřetržitou výrobou zbraní, munice a všeho potřebného pro Rudou armádu! Slyšel jsi někdy něco o hrdinství lidí v obléhaném blokádním Leningradu? Takového hrdinství jsou schopni snad jen Rusové?! Zřejmě zde teď s tebou jen zbytečně ztrácím čas, ale to je jedno, sovětské hrdinství ve Velké Vlastenecké válce zůstane hrdinstvím, i kdyby se všichni tobě podobní třeba na hlavu postavili! Dokud naše poválečná generace bude žít, tak se vám NIKDY nepodaří přepsat historii podle vašich chorých mozků!!!!!!!!!
Vidím, že potrebuješ hrdinu, lebo vo svojom okolí žiadneho nemáš.
Pokiaľ veríš tomu, že stalin je záchranca a toto ťa motivuje byť lepším, nebudem ťa kaziť pravdou.
Tak tu tvojí tzv. “pravdu” si nech pro sebe, nikdo zde na ní není zvědavý! Viz samé mínusy ke tvým blábolům! Počkej si, až naše poválečná generace vymře, těm dnešním mladým, už odchovaným a “vzdělaným” tímto režimem můžeš pak věšet tvoje bulíky na nos, nám v žádném případě ne!
Teba jebe, súdruh?