Paul A. Nuttall: Velký problém Bruselu: Orbán sjednocuje evropskou pravici!
Komentář Paula A. Nuttalla (Russia Today)
Maďarský prezident Viktor Orbán je již dlouho kamínkem v botě Bruselu. Ale spor o financování jeho jižní hraniční zdi ve stylu Trumpa by mohl způsobit, že se pro Ursulu von der Leyenovou a její eurokraty stane ještě problematičtějším, konstatuje historik a exposlanec Evropského parlamentu Paul A. Nuttall.
Jakoby Evropská unie neměla dost problémů se svými spory o brexit a hádkami s Polskem. Znovu se objevil maďarský premiér Viktor Orbán jako nepohodlný černý Peter, aby přilil ještě více oleje do zuřícího ohně nespokojenosti.
Orbánovou zásluhou se drasticky snížil počet migrantů
Nejnovější Orbánova námitka vůči Bruselu, a abychom byli spravedliví, je jich mnoho, je, že blok odmítá proplatit Maďarsku výstavbu zdi na jeho jižní hranici. Maďarská vláda schválila výstavbu zdi již v roce 2015 jako reakci na migrační krizi, která zachvátila Evropu. Původním záměrem bylo zabránit tomu, aby se Maďarsko využívalo jako koridor pro záplavu migrantů, kteří se pokoušeli dostat na západ.
Maďarská vláda tehdy migrantům dala jasně najevo, že ti, kteří nemají v úmyslu požádat o azyl v Maďarsku, nemohou zemi použít jako odrazový můstek do bohatších částí Evropy. Není překvapením, že v důsledku toho se drasticky snížil počet migrantů, kteří se dostali do Maďarska.
Drahý špás chce dát proplatit unii
Byl to však nákladný projekt. Výstavba a údržba 523-kilometrové zdi, která se táhne podél srbské a chorvatské hranice, stály maďarské daňové poplatníky přibližně 600 miliard forintů (1,67 miliardy eur). Přesto byla úspěšná a jen letos se podařilo zabránit 92 000 nelegálním přechodům hranic.
Orbán ví, že toto číslo se v blízké budoucnosti pravděpodobně zvýší, když se masa lidí, kteří utekli z Afghánistánu po frašce, kterou Američané nazývají stažením, dostane do Evropy. Mnozí z nich se pokusí spojit s rodinou, která se již úspěšně usadila na kontinentě, zejména v Německu a Rakousku.
Orbán má i další podnět k údržbě zdi. Příliv netestovaných, neočkovaných migrantů jen zvýší již tak velkou zátěž Covidem v jeho zemi. Je proto dvojnásobně odhodlán zabránit tomu, aby se historie opakovala.
Užitek pro celou EU
Orbán ví, že velká většina migrantů nechce zůstat v Maďarsku a jeho zemi využívají jen jako odrazový můstek na bohatší Západ. Považuje proto hraniční plot za projekt, který přinesl užitek celé EU, nejen jeho vlastní zemi.
Existuje několik dalších evropských lídrů, kteří jsou vděční za rozhodné kroky, které Maďarsko podniklo. Například odcházející český premiér Andrej Babiš nedávno řekl, že „Viktoru Orbánovi je třeba poděkovat za stavbu plotu“, místo aby byl za to kritizován”.
Brusel však zastává opačný názor a před čtrnácti dny předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že „v Evropské komisi a v Evropském parlamentu existuje dlouhodobý názor, že ostnaté dráty a zdi se financovat nebudou.“
Ať si klidně pochodují vaším směrem!
Orbán dnes zasáhl a pohrozil otevřením koridoru přes Maďarsko, aby případní migranti mohli v budoucnu „pochodovat do Rakouska, Německa a Švédska“.
Pokud Orbán dodrží slovo a otevře migrantům cestu na západ, Brusel by mohl být nucen přehodnotit situaci. Nemůže si totiž dovolit další migrační krizi.
Jedno je jisté, další obrovský příliv migrantů povede jen k vzestupu pravice a většímu euroskepticismu v členských státech. Většina západních hlavních měst si to uvědomuje, a proto zabrzdily pozvání států západního Balkánu do bloku. To zase vyvolalo zděšení Orbána a mnoha středoevropských lídrů.
Kromě toho se Orbán snaží zvýšit svůj vliv v rámci institucí EU vytvořením superskupiny euroskeptiků v Evropském parlamentu. Začátkem tohoto týdne se virtuálně setkal s polským premiérem Mateuszem Morawieckim, který je také ve sporu s EU, a bývalým italským náměstkem premiéra Matteem Salvinim. Jednali o vytvoření nové skupiny v Evropském parlamentu.
Nastane změna dynamiky a poměrů v EU?
Tyto rozhovory probíhají od března a v červenci šestnáct evropských politických stran, včetně Národního shromáždění Marine Le Penové, podepsalo prohlášení, v němž se uvádí, že „EU se stále více stává nástrojem radikálních sil, které by chtěly uskutečnit kulturní i náboženskou transformaci a nakonec beznárodní výstavbu Evropy s cílem vytvořit … Evropský superstát.
Pokud se Orbánovi podaří spojit tyto síly, což se snadněji řekne, než udělá, pak by mohl mít potenciálně druhé největší seskupení v Evropském parlamentu. Pokud se pravici podaří sjednotit, výrazně by to změnilo dynamiku EU a do určité míry by to omezilo mnohé z jejích excesů.
Orbán v mnoha ohledech drží všechna esa ve svém posledním sporu s Bruselem. Pokud se EU vykašle na peníze na zeď, maďarský premiér může jednoduše otevřít hranice, nasměrovat migranty do Rakouska a Německa a pak ukázat prstem přímo na Brusel.
To nutně povede k nárůstu euroskepticismu a zejména pravicových stran.
A už jen z tohoto důvodu předpovídám, že EU bude nucena mrknout jako první.
Paul A. Nuttall
https://bit.ly/3GRkSDn