politika

Obdobie “flirtovania” Ruska so Západom sa skončilo. Vojenské základne pod nosom USA?

Moskva 24. novembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)

Havana si chráni strategické partnerstvo Ruska. Objavia sa ruské zbrane na Kube po návšteve kubánskeho prezidenta v Moskve? Odpovede na tieto otázky hľadajú ruské noviny Svobodnaja Pressa

Na snímke kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin

Historicky sa Kubánci správajú k Rusku srdečne a s láskou, pamätajúc na sovietsko-kubánske priateľstvo a finančno-ekonomickú spoluprácu. Takže všetky vyhlásenia kubánskych lídrov o podpore Ruska v súčasnej zložitej geopolitickej situácii treba chápať presne tak, ako znejú – úplne úprimne.

Pripomeňme si, že kubánsky prezident vtedy označil západné sankcie voči Moskve za nespravodlivé a považoval za potrebné pokračovať v obrane pozície Ruska na svetovej scéne.

“Rusko a Kuba majú spoločného nepriateľa – je ním yankeeovské impérium, ktoré manipuluje s veľkou časťou sveta. Kto to vie lepšie ako my? Zažívame to už viac ako 60 rokov v rámci embarga,” povedal Miguel Díaz-Canel a poukázal na paralely s obchodným a hospodárskym embargom, ktoré Washington uvalil na Kubu v 60. rokoch 20. storočia.

Takáto zmienka na stretnutí najvyšších predstaviteľov oboch krajín v čase “kubánskej krízy”, keď boli ZSSR a USA doslova na pokraji tretej svetovej vojny, je vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu sotva náhodná.

Mnohí bežní občania chápu Rusko a Kubu ako skryté signály pre USA, že “to môžu urobiť znova”, ak to bude potrebné. Majú pravdu vo svojich predpokladoch?

Z hľadiska zdravého rozumu je pre Rusko strategicky veľmi dôležitá nová studená vojna a aktívna obranná politika Ruska, Kuby, ako aj Venezuely a ďalších krajín Latinskej Ameriky. Najmä ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že ide o “mäkký podbrušok” USA, ktorý sa v skutočnosti nachádza na ich “zadnom dvore”,” súhlasí Konstantin Blokhin, vedúci výskumný pracovník Centra pre výskum bezpečnosti Ruskej akadémie vied. – Budú sa však opakovať akcie porovnateľné s časmi “karibskej krízy”? Závisí to od politickej vôle nášho vedenia.

Teoreticky by oň mali mať záujem Kuba aj Rusko. A dokonca vo väčšej miere. Západ s Ruskom v skutočnosti vedie hybridnú proxy vojnu na Ukrajine, ale je jasné, že Ukrajina je len jedným z mnohých prvkov globálnej stratégie USA na oslabenie ruskej štátnosti na celom obvode našich hraníc. V takýchto podmienkach je veľmi cenné mať k dispozícii silnú “protipáku” v podobe Kuby, ktorá využíva svoj značný potenciál. Podľa môjho názoru by to Rusko malo urobiť, ale mám isté pochybnosti, či to urobí.

– Podľa môjho názoru vedenie Kuby nemá inú možnosť, ako pokračovať v postupe proti USA, pretože veľmi dobre vie, ako to môže dopadnúť inak, – hovorí Sergej Obuchov, doktor politických vied a tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Ruskej federácie. – Na ruské vedenie je vyvíjaný aj silný tlak zo strany Západu: odkazy a hrozby rôznymi medzinárodnými tribunálmi, ktoré sú vydávané v súvislosti s Ruskom, a doteraz vydané odporúčacie rezolúcie niektorých štátov o zaradení Ruska medzi “teroristické štáty” dávajú jasne najavo, že aj pre ruskú vládu je nachystaný podobný osud.

Samozrejme, dnes Rusku veľmi chýba ruská vojenská základňa v kubánskych Lurdoch, ktorú mimochodom aj Rusko podľa názoru autora článku svojho času neuvážene opustilo. Osobne by  však nepočítal s tým, že oteplenie rusko-kubánskych vzťahov po určitom ochladení v deväťdesiatych rokoch (a do veľkej miery to bolo najmä z našej strany) nám takéto zariadenie vráti, ako sa hovorí, “automaticky”.

Po prvé, do Lúrd už dávno nasťahovali iné sily. Sväté miesto, ako je známe, pusté nikdy nezostane.

Po druhé, samozrejme, kubánske vedenie stále “horí ohňom slobody”, aj keď už nie tak jasne ako Castrovi bratia, ale roky úspešného odporu voči globalizmu udržiavajú tento plameň pri živote. A rétorika Miguela Diaza-Canela počas prejavu v Dume, ktorý som si osobne vypočul, to dokonale potvrdzuje, dokonale rozumie tomu, koho a prečo oslovuje. Nejde však ani tak o samotných Kubáncov, ako o ruskú vládnucu elitu.

– Túto udalosť – čím má autor na mysli návštevu kubánskeho prezidenta v Moskve a rétoriku jeho vyhlásení – treba vnímať predovšetkým z hľadiska posilnenia diplomatickej práce našej politickej elity, prezidentskej administratívy Ruska a osobne Vladimíra Putina na budovaní akejsi geopolitickej rovnováhy so Západom, – domnieva sa expert na informačnú vojnu, nezávislý vojenský expert Igor Nikolajčuk. – Túto udalosť treba postaviť na roveň vyhláseniam ruského vedenia o rastúcej úlohe BRICS, Spoločenstva nezávislých štátov a iných alternatívnych politických združení.

V kontexte vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí, že dve tretiny svetovej populácie nesúhlasia s kolektívnou politikou Západu, treba všetky rozhovory medzi kubánskym prezidentom a ruskými poslancami a najvyššími predstaviteľmi považovať za poslednú “synchronizáciu hodiniek” pred záverečnou fázou budovania akejsi geopolitickej protizápadnej koalície.

Ako, mimochodom, nedávne návštevy ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Afrike, kde sa medzi lídrami krajín akosi nečakane stretli “obyvatelia Petrohradu” – absolventi leningradských inštitúcií.

Obdobie “flirtovania” Ruska so Západom sa skončilo. Pravdupovediac, neviem, ako dlho to vydrží. Obrazne povedané, osobne mám pocit, že naše okno do Európy, ktoré Peter Veľký tak usilovne vyrezával a generáli politbyra usilovne rozširovali a zasypávali čoraz priehľadnejším sklom, sme nenávratne nezatĺkli dubovými doskami, ale vložili sme tam preglejku, ktorá sa dala v prípade potreby celkom ľahko vybrať. Pretože korene nášho kultúrneho kódexu, napriek všetkej našej nechuti k obrazným “protivnej Angličanke” alebo “Yankee bastardom”, stále ležia na západných územiach a nie inde.

“SP: A čo naše vyhlásenia o civilizačnej sebestačnosti a túžbe Západu nás zotročiť?

– Všetky tieto body sú z čisto mobilizačného hľadiska veľmi správne. A z politického hľadiska je správne vytvoriť “protizápadnú koalíciu” s Čínou a Indiou. A Rusko na to jednoducho začalo využívať svoje obrovské politické zdroje, ktoré zdedilo po “širokom a mocnom” ZSSR, ktorý na svojich univerzitách učil afrických politikov a rozmiestnil svoje rakety na Kube.

Som si istý, že v tomto kontexte by sa slová kubánskeho prezidenta v Moskve nemali brať v kontexte nostalgie za tými zašlými časmi. Nemalo by sa to interpretovať ani v zmysle obnovenia ruskej vojenskej prítomnosti na ostrove Slobody – nič také sa konať nebude, všetci to veľmi dobre chápu.

Je to jednoducho znak obnovenia vplyvu Ruska na orbite zaniknutého ZSSR, hoci na základe nostalgických spomienok miestnych elít. Nič viac, ale ani nič menej – bežná rutinná práca pri zostavovaní koalície proti spoločnému nepriateľovi.

sdílet na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Markýza
24. 11. 2022 16:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Preglejka medzi dubovými doskami – tak to je moc pěkné a asi i přesné. Pořád z toho mám takový dojem taky.
A pořád taky čekám, kdy se Rusové vážně naserou a začnou budovat ty jaderné základny na Kubě a v Mexiku a ve Venezuele…….

24. 11. 2022 17:03
Odpovědět  Markýza

Je takový hezký úsloví: “Dejme času čas.”

Markýza
24. 11. 2022 18:04

Hezké – je mi to velice blízké. Možná ve mně takový vztah k času zanechala ta ruská babička. Ale víte, co už mě taky napadlo? Jak se ti Rusové tak loudají s tou válkou a na všechno dostatočno vremeni, tak vlastně účinně brzdí ten náš svět, co byl rozjetej, jak autobus dolu kopcom……

Autor
24. 11. 2022 19:43
Odpovědět  Markýza

Na to není třeba vůbec nic dělat ze strany Ruska. To nemusí hnout ani prstíčkem. Ono by to dopadlo tak, či onak stejně. To jsou prostě zákony vývoje. Když si zničíte všechno a pak se divíte, že to nemáte, jak se to pak nazývá? Ano. Debilita.

24. 11. 2022 20:14
Odpovědět  Markýza

Je to sranda, s těmi předky. Vy ruskou babičku, já zas celou rodinu po přeslici, původem z podkrkonoší, od roku 1870 usazenou na Volyni (odtud také můj vztah k chocholům – není náhoda, že píšu malé “ch”) a maloruského dědečka. On se totiž (a celá jeho rodina) považoval za Malorusa – ne za Ukrajince. Nechtěli zkrátka tuhle nacionalistickou hru, vzešlou z Rakouska-Uherska, hrát, a tzv. “ukrajince” měli za tupou svoloč bez kořenů. Proto chocholy nenáviděni, proto usazeni v české vesnici (kde děda starostoval), kterou po příchodu Čechů na Volyni pomáhali mí Maloruští předci, spolu s Čechy, od prvopočátku budovat, a proto mi dědu bendeři/bandeři zavraždili.
Rodina po meči zase na rok přesně po tři staletí (1627-1927) v polském exilu – napřed v Lešně a pak nedaleko Zelova, který pomáhali budovat. (Nějak je to budování v obou rodech zadřený, zdá se mi.) A obě ty rodiny do mě po celé mládí prali přísloví a úsloví až se mi z nich nafukoval balón. Za rod po meči to obstarával sprostej strejda Josef, a za rod po meči máti a má svojská bábrle. “Dejme času čas” mám od ní. Co se týká té “operace” mám na to “loudání” svůj názor, ale raději ho tu nerozvádím. K čemu se hádat.

Markýza
24. 11. 2022 20:26

Klidně rozvádějte, můj a váš názor se můžou rozejít jako přátelé, ne?
Vidíte, vždycky si myslím, že nejdobrodružnější jsou nakonec příběhy rodin. Moje babička prozměnu zůstala sama na světě, tak drapsla prvního fešného legionáře a prokodrcala se s ním celou tu anabázi přes Sibiř a zpět přes Šanghaj. A dědeček je kapitola sama pro sebe – prostý venkovský notář, řeklo by se.
To jsou povídání na přástky, škoda, že už se to tak neděje.

24. 11. 2022 21:31
Odpovědět  Markýza

Přástky, draní peří, černé hodinky, krčmy, náves, rynek – tam všude to žilo a se žilo. Mašle to probraly na přástkách a při peří, radlice při práci a pak v krčmách, pak na návsi, pak ve městě na rynku, no a pak mašle nasbíraly šutry, radlice čapli klacky, a táhlo se tvrz, hrad, zámek, rychtu, radnici.
Už jsem to tu jednou psal – být ve středověku internet, husitská revoluce by se nekonala. Kněží by se vyplamenili a poddaní vyremcali na sítích a byl by klid. Akorát na sítích by to bouřilo. Chvíli. Než by se našel jiný důvod zabouřit si.
P.S. Nemyslel jsem s vámi. Se hádat.

Markýza
24. 11. 2022 20:26
Odpovědět  scipio

No já to jen tak plácla, jakože je to na hranici.

Frankie
24. 11. 2022 20:34
Odpovědět  Markýza

Myslím, že ani nemusí. Mají takové rakety, které v pohodě do USA doletí a Američané to zjistí, až když to řachne. Ale nějaký kontingent by na Kubě nebo Venezuele mohli vytvořit. Jen pro efekt.

Spam Teuton
24. 11. 2022 16:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Nikde jinde nebyla a není ukrajinská mafie tak úspěšná jako u nás. Zde v ČR si dokonce okolo prstu omotala vládu, vládu ukrajinského zmrda Fialy, který na Ukrajinu poslal již více než 50 miliard korun z veřejných zdrojů. To je v přepočtu na obyvatele nejvíce v Evropě. Banderovce zasypávají miliardami, nám doporučuji dva svetry. Jak dlouho si to necháme líbit ?

24. 11. 2022 17:05
Odpovědět  Spam Teuton

Dlóóóóóóóóóóóóuho.

Eva
24. 11. 2022 17:57
Odpovědět  Spam Teuton

Za vlád ODS to bylo vždy, přece špinavé peníze neexistují.
V pondělí jsem cestou z práce jsem se zařadila za novým Nissanem Juke s ukrajinskou poznávací značkou. Silně pochybuji, že ty dvě gorily co seděly na předních místech, stály někde u linky. V Kopřivnici, to určitě.
Jsou tu zase a budou mít i více možností.

Jan
24. 11. 2022 17:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko zadnou zakladnu na Kube nepotrebuje, ma dostatecne prostredky, aby se branilo. Doktrina zakladen funguje pouze proti slabym zemim.
Kuba je uz 60 let pod embargem zloducha USA a vzdoruje. Rusko podpori tyto staty, ktere usiluji a svou cestu a nechteji se stat otroky zloducha. Znaji jeho metody a postupy jak nikdo jiny.

Markýza
24. 11. 2022 18:05
Odpovědět  Jan

Myslím, že tam nejde o potřebu obrany, ale spíš o nasranou odpověď Amíkům.

JURA
24. 11. 2022 18:14
Odpovědět  Jan

Ono jde i o psychologický moment , který v těchto situacích dobře pracuje i na civily v USA, to je realnější

Markýza
24. 11. 2022 18:29
Odpovědět  JURA

Právě. Přesně ten psychologický moment, na který setrvale Putin poukazoval, na což Západ ohrnul frňák a pravil “pff”.

Markýza
24. 11. 2022 18:31
Odpovědět  Markýza

Mimochodem, právě jsem přečetla Gargamelovu analýzu a na konci je rozkošná poznámka z nějakých německých novin – že německé i americké houfnice vykazují vysokou poruchovost, protože se z nich prý často střílí :-)))
No to nevymyslíš.

24. 11. 2022 20:40
Odpovědět  Markýza

Odposlechnuto na tržnici v Kladně, babě se utrhla podrážka a chce boty vyměnit – přesná citace:
Baba: “…tak mi ten šunt vyměn!”
Witnamka: “Není šunt. Dobrý boty.”
Baba: “Vždyt mu nevydržely ani tejden!”
Wietnamka: “Nevyměnit. Moc chodíš.”

Autor
24. 11. 2022 19:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Konec liberalismu v EU?

Chazin: USA ukončují své operace po celém světě, aby uvolnily zdroje

Spojené státy, konfrontované se skutečností, že zdroje jejich emisní mašinérie byly zcela vyčerpány, začaly postupně demontovat systém liberálního globalismu.
Tento názor vyjádřil renomovaný politolog a ekonom Michail Chazin, kterého citovala tisková agentura DEITA.RU.
Podle odborníka je hlavní strategií amerických elit postupné stahování se z pohodlných míst po celém světě. A měli k tomu dobrý důvod.
Faktem je, že americké úřady jsou v situaci, kdy již nemohou tisknout další a další peníze ve snaze zachránit americkou ekonomiku a zalepit díry v ní. Nyní takový přístup vede téměř okamžitě k prudkému nárůstu inflace a sociálního napětí.
Americké vedení se proto musí soustředit na oživení průmyslového hospodářství země. A k tomu je třeba co nejrychleji zastavit globální finanční nadstavbu.
“Amerika se brzy začne stahovat ze svých pevných pozic po celém světě. Americká elita se zaměřila na obnovu vlastního reálného sektoru. K tomu je třeba uvolnit zdroje,” vysvětlil Chazin.

https://inforuss.info/hazin-ssha-svorachivayut-svoyu-deyatelnost-po-vsemu-miru-chtoby-vysvobodit-resursy/

Mimochodem, to by potvrzovalo to, co tady tvrdím dost dlouho. Oni prohráli. Prohráli v okamžiku – teda definitivně – kdy spustili Covid. Teď je vidět mnohem lépe, že to byla pro ně slepá ulička. A ztráta moci.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
24. 11. 2022 19:36
Odpovědět  Peter

Kolektivní Západ může nyní jednat o důležitých otázkách s Ruskem, Čínou a Indií pouze na úrovni amerického vedení. To znamená, že s Vladimirem Putinem nebo Si Ťin-pchingem může jako rovný s rovným jednat pouze člověk na úrovni současného amerického prezidenta. Všichni ostatní západní představitelé, jako například kanadský premiér Justin Trudeau, mohou v lepším případě očekávat shovívavost, v horším případě opakování skandálního pokárání.
“O otázkách se dnes rozhoduje na úrovni Biden – Si – Putin – [indický premiér Naréndra] Módí. Je jasné, že Biden je symbolická figura.
Již dříve ekonom uvedl, že americké elity si uvědomily, že již nemohou zalepit díry v americké ekonomice a nadále jen tisknou nezajištěné dolary.
Tato strategie, kterou USA uplatňovaly po celá desetiletí, nyní vede pouze k inflaci a zvýšení sociálního napětí. Americké úřady proto musí ukončit své aktivity po celém světě, aby uvolnily zdroje a nasměrovaly je na oživení americké průmyslové ekonomiky, vysvětlil Chazin.

https://inforuss.info/hazin-obyasnil-pochemu-si-tszinpin-ustroil-dzhastinu-tryudo-vyvolochku-na-sammite-g20/

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
24. 11. 2022 20:33
Odpovědět  Peter

No když je ani ve snu nenapadlo, že by se mohl někdo vykroutit z dolarového vazalství. Vždyť se všechno a všude platilo v dolarech, rezervy v dolarech…….”poslyšte, haló, ten Putin skupuje strašně moc zlata! Není to nějaké podezřelé?” “Ále, nějakej srabák Putin…..pff”.
Vidíte…..a když přijede do SA, obklopuje jeho vůz kavalerie na plnokrevnících a v pazourech mají….ruské vlajky.
Tož tak. Jen trocha zdvořilosti a slušného jednání, víc netřeba.

Autor
24. 11. 2022 21:15
Odpovědět  Markýza

Nemusí to zlato ani moc skupovat. Stačí si ponechat to, co vytěží. V Americe byl Putin populárnější než i tehdy Barak Obama (samozřejmě ve “své kategorii”), hlavně ke konci Obamovi vlády, natož teď za Bidena.
A není to pro to, že je to Rus, ale proto, že pracuje pro svou zemi. To je celé tajemství.
A tak mne napadá, nakolik jsou populární “naši představitelé” třeba v USA, na Ukrajině, v Německu, když pro ně pracují jako zběsilí?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
24. 11. 2022 19:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin je těsně před splněním základního cíle svých úderů – zastavení celé ukrajinské ekonomiky,

Že je situace Kyjeva zoufalá, svědčí žádost polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka, který požádal Německo, aby protiraketové systémy Patriot, nerozmístilo v Polsku, ale přímo na Ukrajině! Systém Patriot ovšem není schopen sestřelovat ruské hypersonické rakety, a v případě svého rozmístění na Ukrajině, by se okamžitě stal terčem protiradarových střel Ruska.

Víc zde:
https://www.michalapetr.com/map-1519-putin-zuctuje-s-ukrajinou-neuprosna-data-ukazuji-ze-je-tesne-pred-dosazenim-sveho-cile/

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
24. 11. 2022 21:18
Odpovědět  Albi

Jak to teď vypadá, dal Putin nejspíš šanci Ukrajině na změnu režimu a když pak bylo vidět, že se nic nestane, tak prostě Rusko “trošku” přidalo plyn …