O čem mluví Arabové, když hodnotí summit ŠOS
Čína, Rusko a „historická transformace“
Al-Khaleej
Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) v uzbeckém městě Samarkand nebylo běžným protokolárním setkáním dvou lídrů; šlo spíše o ukázku blízkého vztahu mezi oběma zeměmi stojícími bok po boku, které vedou bitvu proti „hybridní válce“ ze strany Spojených států a západních zemí.
V této válce používají ekonomické, finanční a politické zbraně, hrozby a bezpečnostní výzvy, aby zabránili Ruské federaci a Číně hrát roli v jednostranném mezinárodním systému, který Západ vybudoval po rozpadu Sovětského svazu.
Spojené státy se domnívají, že jsou v nebezpečí a že jejich hegemonie nad světem a jejich zájmy čelí existenčním výzvám, které je nutí čelit jakémukoli pokusu změnit status quo preventivní válkou – jako je tomu v případě Ukrajiny, masivní sankce proti Rusku nebo pokusy obklíčit Čínu vojensky a ekonomicky ve východní Asii a Tichomoří, navíc s využitím Tchaj-wanu jako nástroje provokace.
Šanghajská organizace pro spolupráci, summitu kterého se účastní představitelé 15 zemí, je největší regionální organizace na světě, která pokrývá širokou geografickou oblast a sdružuje zhruba polovinu světové populace. Pro Čínu a Rusko je to regionální fórum, které se formuje a je kandidátem na expanzi. SOŠ poskytuje Rusku a Číně platformu pro ekonomickou, politickou a bezpečnostní solidaritu tváří v tvář strategiím, které jsou založeny na hegemonii a vykořisťování, a které ohrožují regionální a mezinárodní stabilitu.
Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev před summitem poznamenal, že svět prochází obdobím „historické transformace“; „skončilo období plné obtížných problémů v globálním měřítku a začalo další nepředvídatelné období“, s odkazem na aktuální globální vývoj.
„Historická transformace“ je ve skutečnosti čínsko-ruský cíl, přechod od unipolárního světa, který nyní vedou Spojené státy, ke „spravedlivému, demokratickému, multipolárnímu světu založenému na mezinárodním právu a ústřední úloze Organizace spojených národů, a ne na nějakých pravidlech, která jedna strana vymyslela a snaží se vnutit ostatním,“ prohlásil prezident Putin.
Velmi podobná byla pozice prezidenta Čínské lidové republiky; zdůraznil, že „tváří v tvář masivním a bezprecedentním změnám v naší době, jsme připraveni spolu s našimi ruskými kolegy jít příkladem odpovědné globální velmoci, schopné hrát vedoucí roli při zajišťování rychlých změn ve světě, s cílem vrátit ho na cestu udržitelného a pozitivního rozvoje“ a poukázal na to, že Rusko je velmoc, která se snaží „šířit stabilitu a pozitivní energii v chaotickém světě“.
Je zřejmé, že čínsko-ruské vztahy se rychle rozvíjejí a přecházejí od strategického partnerství ke strategické alianci v různých oblastech. Tlačí je k tomu Spojené státy, které považují Rusko a Čínu za „nepřátele“ a „hrozbu pro své zájmy a světový řád“ – řád, ve kterém se Spojené státy snaží udržet na samém vrcholu.
Pro Pokec24 přeložila Janinna
Putin řekl, že nejhorší událostí byl rozpad Sovětského svazu. USA říkají, že nejhorší je vzestup Číny a dále spojení technologií Německa se zdroji Ruska.
A co je nejlepší: Strategické spojení Ruska a Číny, posilování BRICS (přijat i Írán a chce vstoupit S. Arábie a dalších asi 15 zemí) a ŠOS.
A co Indie? Něco ti udělali? Nová ropná osa Rusko-Čína-Indie nic?
… kuk … nízkoformátový Milánku náš bez tolerance … rup …psych. To je v posilování BRICS. Dnes si můžeš můj příspěvek ze dnes v 01:29 hodin pověsit k posteli, ale večer se na něho nesmís koukat a nesmíš ani použít 5. končetinu.
Ne, to není o posilování BRICS, to je o ropné ose Rusko-Čína-Indie nezávilsle na BRICSu. Jo, posílí ho to, ale jen mimochodem, jako vedlejší efekt. Ale kroutíš se dobře. Hm. Tak jsem zvědavej, jestli máš vůbec šanci dostat se z puberty.
A o čem teda mluví ti Arabové z titulku článku. To si autor nechal pro sebe?
Vlhkej ruskej sen. Člověk se diví, že ze sebe Putin dělá čínskou podržtažku.
Orientovat se na východ Putina donutil nepřátelský postoj spojeného Západu. Základní informační znalost …
Co to je?: je to skrčené, zelené, za plotem ?
Tak z civilizované společnosti se vyřadil sám útokem na sousední zemi.
Amiokupat 77let po konci druhé světové války dělá v Německu, Japonsku, Jižní Koreji co????Je tam v rámci operace TRVALÁ OKUPACE 👎
Všímáš si jak si nahrávaj? Nejen teď a tady.
Nojo, udělali si tady čOUDelkovic ksidlové základnu…..co dodat????👎
Chodíme spolu na pivo.
Tomu říkáš hádanka? Přece hned každej pozná, že to Masunta se-re u plotu.
Kdyby blbí tlačili vlak,tak Ty se nejvíc nadřeš.Fialová gumo!
Podle této fotky byla dělaná ta socha co ji mají amíci v kongresu.
Ty seš vtipná, havlotrosko 🤮
Jak malé neziskové děcko. Tys mi rozkopl bábovičku, teď ti rozšlápnu tvoji.
On má tuto bustu v ami kongresu , tupej jsi opravdu jako Brňáci , omlouvám se těm několika slušným. Ono je po Praze druhý největší cvokhaus.
Odpověď na úrovni třetí základní. Nechceš prudit na Seznamu?
Tam jsou tví fialoví soukmenovci, nebo ne? Budeš tam perlit.
Rusko a Čína prosperuje a Amerika s Anglií upadá.Ani královna to nemohla skousnout a raději natáhla ráfy.
Ráfky ?
Turecko usiluje o členství v Šanghajské organizaci pro spolupráci pod vedením Číny, protože prezident Recep Tayyip Erdogan se snaží navázat spojenectví se spřátelenými zeměmi na východě. (Foto: Twitter / Recep Tayyip Erdogan)
Erdogan to oznámil po své páteční účasti na summitu ŠOS v Uzbekistánu, kde jednal s vedoucími představiteli včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina. V případě úspěšné kandidatury by se Turecko stalo prvním členem Severoatlantické aliance, který by se k tomuto bloku připojil.
Naše vztahy s těmito zeměmi se tímto krokem posunou do mnohem jiné polohy,“ řekl Erdogan o SCO, když hovořil s novináři ve městě Samarkand, kde se summit konal, podle turecké státní tiskové agentury Anadolu.
Podle lidí obeznámených s touto záležitostí přišly jeho výroky o možném vstupu Turecka do ŠOS v době, kdy Erdogan usiloval o setkání mezi čtyřma očima s americkým prezidentem Joem Bidenem během Valného shromáždění OSN v New Yorku, ale zatím se mu ho nepodařilo zajistit.
Zkopíroval jsi to. Sám bys toho nikdy nebyl schopen. A mě kritizuješ za kopírování. Dvojí metr. …1+1 = ? Stačí s přesností na jedno desetinné místo… 🙂 Kuk.
Skřetům na rozhraní druhohor a prvohor nerozumím.A já mám odkazy k věci čOUDekovou trotle