Nová mocnost roste – 23 zemí se hlásí do aliance BRICS
Bratislava, 27. srpna 2022 (HSP/Oilprice/Photo:Twitter)
Skupina BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), která vznikla v roce 2001 jako termín označující skupinu rozvíjejících se trhů s vysokým potenciálem, se stala hlavním motorem světové ekonomiky. V prosinci 2021 tvořily 40 % světové populace, 25 % nominálního HDP ve výši 16 bilionů USD, 30 % rozlohy země a 18 % celkových obchodních toků, přičemž držely celkem 4 biliony USD v zahraniční měně.
Podle nedávné analýzy Oxford Business Group, výzkumné a poradenské společnosti, která zveřejňuje ekonomické informace o trzích na Blízkém východě, v Africe, Asii, Latinské Americe a Karibiku, ve spolupráci se specializovaným webem www.oilprice.com, je skupina BRICS připravena výrazně se rozšířit a řešit společné problémy.
Na 14. summitu BRICS, který se konal v červenci, diskutovaly Čína, Rusko a Indie o možném vstupu Egypta, Saúdské Arábie a Turecka, které údajně již připravují žádosti. Toto oznámení přišlo po červnovém odhalení, že Írán a Argentina již podaly žádosti s podporou Číny. Mezinárodní média dále informovala, že zájem o vstup do organizace projevily Alžírsko, Bangladéš, Indonésie, Mexiko, Nigérie, Súdán, Sýrie, Pákistán a Venezuela. Online setkání potenciálních uchazečů o členství v BRICS+, které v květnu uspořádala Čína, se zúčastnili ministři zahraničí Argentiny, Egypta, Indonésie, Kazachstánu, Nigérie, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Senegalu a Thajska.
Zatím není jasné, kdo a kdy se připojí, protože neexistuje žádný formální proces přijímání nových členů. Rozšíření BRICS by však mohlo rozvíjejícím se trhům nabídnout příležitost k vytvoření nových hospodářských synergií.
Růst dvoustranného obchodu
Ruská invaze na Ukrajinu a západní sankce vedou Čínu a Rusko ke snaze změnit americký dolar jako formu směny a zvýšit objem vzájemného obchodu, zejména v důležitém odvětví uhlovodíků. Dovoz ruské ropy do Číny dosáhl v květnu rekordní úrovně a meziročně vzrostl o 55 %.
Podle Oxford Business Group se Rusko údajně snaží nakoupit jüan, indickou rupii a tureckou liru jako rezervy pro svůj státní investiční fond, protože tyto měny oslabily a ruský prodej energií prudce vzrostl.
Obchod Indie s Ruskem se rovněž zvýšil, přičemž dominuje rostoucí dovoz ropy. V dubnu Indie dovezla 25 000 barelů denně (bpd), ale v květnu a červnu se toto číslo zvýšilo na 600 000 bpd. V červenci indická centrální banka oznámila plán umožnit domácím dovozcům nakupovat zboží v rupiích, které budou následně připsány na účet vyvážející země, což má údajně umožnit hladší transakce s Ruskem.
Nedávno, na začátku srpna, agentura Reuters informovala, že Turecko se rovněž dohodlo na posílení spolupráce s Ruskem tím, že bude nakupovat plyn dovážený z Ruska v rublech.
Na Čínu a Indii nyní připadá více než 40 % celkového vývozu ropy z Ruska, přičemž v červenci loňského roku to bylo přibližně 21,7 %.
Podle Oxford Business Group může nedávný nárůst obchodování mezi rublem, jüanem a dalšími měnami rozvíjejících se trhů nakonec znamenat dlouhodobý trend.
Spolupráce na rozvíjejících se trzích
Výzvy k rozšíření skupiny BRICS začaly v roce 2013 a dostaly nový impuls, když se Čína v roce 2017 stala předsedkyní tohoto uskupení. Kritici tvrdí, že současná snaha o rozšíření BRICS je motivována záměrem Číny získat větší vliv v globální ekonomice.
Podle Oxford Business Group přiměly obavy o celosvětovou potravinovou bezpečnost stávající i nové členy BRICS k vytvoření potravinové burzy zahrnující hlavní vývozní komodity členů, jako je argentinská kukuřice, indická rýže a pšenice, ruský ječmen a slunečnicový olej, čínské obilí a bavlna a brazilské sójové boby. Později by taková burza mohla zahrnovat zemědělské produkty z dalších rozvíjejících se trhů. To by dovozcům potravin, jako je Saúdská Arábie, poskytlo větší potravinovou bezpečnost a otevřelo cestu k většímu objemu prodeje energie. V březnu získala společnost Saudi Agricultural and Livestock Investment Company, dceřiná společnost Veřejného investičního fondu království, 35% podíl ve společnosti Olam Agri, předním světovém dodavateli obilovin, olejnin, rýže a krmiv.
Podle Oxford Business Group bude mít větší spolupráce v oblasti zelené energie významný dopad i na celosvětový boj proti změně klimatu. Podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů se v zemích BRICS zvýší z 19 % v roce 2010 na 37 % v roce 2020. Vzhledem k tomu, že země přecházejí od fosilních paliv k čistším zdrojům energie, mají země BRICS mnoho příležitostí ke zvýšení přeshraničního obchodu s elektřinou a námořního obchodu s vodíkem.
Nová rozvojová banka, kterou v roce 2014 založily země BRICS, začala upřednostňovat investice do projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie – v roce 2016 to bylo 811 milionů dolarů. Rovněž založení platformy BRICS pro energetický výzkum v roce 2018 a zveřejnění plánu energetické spolupráce do roku 2020 ukazují, že toto uskupení má institucionální kapacitu pro rozšíření v této oblasti.
Zdroj : Hlavné Správy
Jdu si poplakat. Ta děsivá izolace Ruska a Číny mě rozžalnila.
Já se Ti nedivím.A jestlipak Tě stejně rozněžnila naše izolace…..?????
Že? Je to strašlivé, strašlivé! Zejména myslím, že být izolován od takové Austrálie musí být děsné.
Není divu, z USA a EU se stávají zaostlé země, které dokáží vyvážet jen pochody sexuálních devintů, zelenou demenci a boj s rasistickými kameny,
A nacismus do Evropy!
Kam se se re nějaký BRICS, náš Péťa, to je formát.
💤♎ A já myslel, že jsou to ty jeho ženské z Barmské neziskovky!
Však taky jsou.
A pak mu vypíchali mozek z hlavy a tak teď už jenom vysílá signály, žejo?
To jsou ženy lidojedů a vedou Péťu ke kotlíku.Holt,než bude uvařenej tak ještě vyšle poslední signál.- Sláva Ukrajině.
S jeho megapodprou 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Holt se každá země snaží před západními demokrady zamknout dveře na dva západy.Jenom debilní česká vláda se k tomu chcípajícímu západu přitulila blíž.Vždycky na konec takovéto úvahy píšu – Ať chcípnou.Tentokrát to nemyslím vážně….
Přátelé trolíci, vy jste skutečně omezení oslíci s vypláchnutými mozky. Když čtu vaše příspěvky, je mi stydno, že s vámi žiji na stejné lodi jménem kolonie ČR.
Snad taky již dozrála doba,kdy země BRICS uzavřou obranou vojenskou smlouvu
ve stylu NATO,aby jim proradní hotdogové s touhle agresivní bandou v čele,nemohli
vyhrožovat ani je vojensky napadnout.
A jéje. Opět někdo řádí na mém zaheslovaném a zaregistrovaném nicku. To jsem nebyl já. Ani nemohl být – byl jsem od 19 hod. doteď u kámoše na pokecu. Tak to jsem zvědav, co jeětě tu kačer napáchal. Asi ho zase se-ru, že jsem se parkrát otřel o jeho úžasný intelekt.
Nejde mi na rozum, proč se tady skoro všichni dětinsky dohadujete s nějakým trollem…proč ho neignorujete… na co se zahazujete?