Náměstek ministra obrany Ruské federace oznámil přípravu NATO na ozbrojený konflikt s Ruskou federací
Moskva. 27. prosince. INTERFAX.RU – Severoatlantická aliance se připravuje na rozsáhlý ozbrojený konflikt s Ruskem, řekl náměstek ministra obrany Alexandr Fomin na brífinku pro vojenské přidělence a zástupce zahraničních ambasád akreditovaných v Moskvě.
“Vojenské budování bloku bylo zcela přeorientováno na přípravu na rozsáhlý a vysoce intenzivní ozbrojený konflikt s Ruskem,” řekl Fomin.
Zdůraznil, že v doktrinálních dokumentech NATO z posledních let, například ve vojenské strategii NATO z roku 2019, je Ruská federace přímo, „bez jakýchkoli ekvivalentů, označena za hlavní zdroj ohrožení bezpečnosti koalice“.
Fomin zároveň poznamenal, že „Římská deklarace je stále v platnosti“.
“V ní je zejména uvedeno, že Rusko a aliance se navzájem nepovažují za protivníka. Tento postoj byl potvrzen na summitu Rady Rusko-NATO v roce 2010 v Lisabonu,” připomněl náměstek ministra obrany.
K nejvýznamnější expanzi Severoatlantické aliance na východ došlo v roce 2002, během několika vln přibližování infrastruktury NATO k západním hranicím Ruska, blok výrazně zvýšil svůj bojový potenciál, uvedl Fomin.
„V roce 2002 začala jednání o připojení Bulharska, Lotyšska, Litvy, Estonska, Rumunska, Slovenska a Slovinska, které se také v březnu 2004 staly členy NATO. Tento rok byl fází největší expanze NATO na východním křídle a během této doby, ze strategického hlediska získala aliance množství výhod,“ řekl.
“Za prvé, hranice bloku se posunuly o více než tisíc kilometrů na východ, což mu poskytlo možnost používat nestrategické zbraně k zasažení cílů v Rusku. Například minimální doba letu z leteckých základen v Estonsku do Petrohradu se zkrátila na několik minut. Většina Kaliningradské oblasti je v dosahu dělostřeleckých systémů.
Zadruhé, značné množství infrastrukturních zařízení na území východoevropských zemí bylo převedeno do dispozice NATO, což rozšířilo možnosti rozmístění a přesunu vojáků.
Zatřetí, do arzenálu bloku bylo” přidáno “velké množství zbraní a vojenské techniky zemí bývalé Varšavské smlouvy. Zvýšily se také lidské zdroje.
Za čtvrté, NATO získalo přístup do nových přístavů v Baltském a Černém moři, což rozšířilo operační schopnosti aliance námořních sil,“ řekl Fomin.
Náměstek ministra uvedl, že „díky expanzi na východ vzrostl potenciál NATO a proces nebyl vyprovokován Ruskou federací”.
Fomin zároveň zaměřil pozornost publika na skutečnost, že „v roce 1997 byly vztahy Ruska se Západem, dalo by se říci, bez mráčku“.
“Ruská strana na různých úrovních znovu potvrdila svou připravenost budovat spolupráci ve všech oblastech, které se v té době jevily jako nejdůležitější z hlediska evropské bezpečnosti. Žádné důvody k rozšíření aliance neexistovaly, i když se po sjednocení Německa v roce 1990 stala členem NATO celá země, včetně bývalé NDR. Tehdy vlastně byl podniknut první krok k rozšíření bloku. Později následovaly nové vlny rozšiřování NATO,“ řekl Fomin.
Připomněl, že v roce 1997 po summitu NATO v Madridu začala jednání o připojení k bloku Česka, Maďarska a Polska. Tyto země se 12. března 1999 staly prvními bývalými členy Varšavské smlouvy, které vstoupily do Aliance.
Fomin uvedl, že Západ sám vyvolal krizi na Ukrajině, kvůli které Severoatlantická aliance zastavila interakci s Ruskem.
Podle jeho slov „to byly Spojené státy americké a jejich spojenci, kteří podpořili krvavý státní převrat v zemi, uznali novou administrativu, která se nelegálně dostala k moci s podporou Západu“.
Zde už přestává jakákoliv možnost pro Rusko se s tou fašistickou odpornou verbeží z tzv. “nato” , tzv. “eu” a pindostánu mírově domluvit. Putin by měl okamžitě uvést všechny bojové síly RF do plné bojové pohotovosti a uzavřít hermeticky hranice Svazového státu RF/RB kromě několka málo pohraničních přechodů vůči západu. Dát tèm západním válečným štváčům jasně a neústupně najevo, že jestli si něco začnou, tak že RF/RB udělá z Evropy neobyvatelnou pustinu, kde přeživší budou závidět mrtvým! Ten obludný západní ksindl rozumí jen takovému jednání a “rozhovoru” s ním! Lavírování a ústupnost už zde není absolutně na místě. Poslal bych západu jednoduché poselství, být Putinem; “napadnete-li nás, zničíme vás pokud možno do posledního?!!