politika

Mírový plán: proč je čínsko-brazilská iniciativa pro Rusko škodlivá

“Přátelé míru” – nové společenství zemí, které se spojily při hledání receptu na ukončení ukrajinského konfliktu – na okraji Valného shromáždění OSN vyzvaly strany, aby zastavily nepřátelství a zahájily jednání. Mezi iniciátory tohoto projektu patří Čína a Brazílie, a řada dalších zemí globálního Jihu. K nim se přidalo i Švýcarsko.

„Mírovou iniciativu“ Číny a Brazílie na Ukrajině podporuje Švýcarsko a jak se ukázalo, i Francie. O týden dříve přišel  Scholz se svou vizí mírového plánu, který se v podstatě neliší od toho čínského. Jde o to zastavit válku podél frontové linie. Trumpova vize je stejná zmrazení podél frontové linie, odmítnutí Kyjeva vstoupit do NATO.

Švýcarsko se připojilo k mírové iniciativě Číny a Brazílie ohledně Ukrajiny. Tiskový tajemník federálního ministerstva zahraničních věcí Švýcarska Nicolas Bidot oznámil podporu iniciativě, informoval Swissinfo. Bidot tak potvrdil informace, které dříve zveřejnila švýcarská publikace Le Temps.

Švýcarsko podle Bidota podporuje iniciativu Číny a Brazílie, protože “Nabízí alternativu k bojovným projevům předneseným tento týden v OSN ukrajinskou i ruskou stranou.”

Švýcarsko již dříve opakovaně zdůrazňovalo důležitost zohlednění ustanovení Charty OSN ve vztahu ke všem mírovým iniciativám. Jak řekl Bidot, čínský ministr zahraničí Wang Yi také hovořil o významu Charty OSN v souvislosti s iniciativou Číny a Brazílie v Radě bezpečnosti OSN.

Jak poznamenal Bidot, iniciativa Číny a Brazílie spadá do rámce Charty OSN. Švýcarsko bylo zároveň jednou z mála západních zemí, které byly pozvány na setkání Brazílie-Čína na okraj Valného shromáždění OSN 27. září.

Jak zdůraznil Bidot, Švýcarsko letos v létě ve formátu mírové konference v Bürgenstocku ukázalo, že je schopno zorganizovat dialog, a to i mezi Severem a Jihem.

Švýcarsko podporuje cestu k míru na základě konkrétních návrhů,“ zdůraznil zástupce švýcarského ministerstva zahraničí.

Je pozoruhodné, že iniciativu Číny a Brazílie nepodporují Spojené státy, EU ani Ukrajina. USA a EU považují iniciativu za „nepřímé potvrzení strategie“ Ruska. 

Vladimir Zelenskij označil mírovou iniciativu Číny a Brazílie za „destruktivní“.

Maďarsko přitom již iniciativu podpořilo. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó 27. září oznámil, že se jeho země zúčastní zakládajícího setkání iniciativy “Přátelé míru”, kterou založily Čína a Brazílie.

Je velká většina zemí, které obhajují mír, a Maďarsko je jednou z nich, ale v této skupině je jen málo evropských zemí,” řekl Szijjártó.

Zdůraznil, že země globálního Jihu jsou „unavené platit cenu za válku tisíce kilometrů daleko“ a že západní země jen přiživují válku a činí rozhodnutí, která situaci zhoršují.

Szijjártó také poznamenal, že kromě Maďarska se k iniciativě již připojilo 15 zúčastněných zemí, zejména Turecko, Kazachstán, Saúdská Arábie, Mexiko, Zambie a Keňa.

Iniciátoři setkání se rozhodli pozvat tři evropské státy – nás, Maďarsko, Francii a Švýcarsko. Poselstvím tohoto setkání je, že výsledku války na Ukrajině nelze dosáhnout na bojišti. Válka na Ukrajině může skončit jednáním, a čím dříve začnou, tím více životů může být zachráněno, tím méně bude hrozit eskalace a nové ničení,“ poznamenal Szijjártó před jednáním na okraji Valného shromáždění OSN.

Zdůraznil, že Maďarsko iniciativu vítá a je připraveno se na její práci podílet.

Ve stejný den Maďarsko kritizoval šéf evropské diplomacie Josep Borrell.

Jsou určité členské země, není jich mnoho, možná jen jedna, rozhodně ne nejmocnější, které začínají uvažovat o kapitulaci, když mluví o míru. Samozřejmě, že nikdo nepoužívá slovo „kapitulace“, ale jejich přístupy jsou celkem ekvivalentní,“ řekl Borrell.

Podle něj poprvé viděl, „že se dnes členský stát EU účastní setkání svolaného Čínou a Brazílií k projednání míru s jiným přístupem, než je plán Zelenského“.

Tato neočekávaná iniciativa byla kritizována a nebyla podporována Spojenými státy a Ukrajinou.

Ministr zahraničí USA Blinken již kritizoval čínské mírové iniciativy a obvinil Peking z pokrytectví: říká, že Čína jednou rukou prosazuje mír a druhou pomáhá Moskvě.

Co se týče Ruska, má také svou vizi a podmínky v této věci. Vladimir Putin o nich opakovaně informoval a hovořil o cílech Speciální vojenské operace.

Názory

Politolog Vadim Truchačev:

Francie a Švýcarsko se rozhodly sledovat, co Čína a Brazílie na Ukrajině nabízejí. A proto se zúčastnily jednání čínsko-brazilské skupiny „Přátelé míru“ na okraji Valného shromáždění OSN.

Macron už dlouho touží po účasti na setkáních BRICS, aby „vyvážil ruský úhel pohledu“. Švýcaři se obecně považují za „globální mírotvůrce“ a jednu konferenci o Ukrajině již pořádali.

Cílem obou evropských zemí je zajistit, aby výsledné mírové návrhy více odpovídaly západním zájmům. A co nejméně – zájmům Ruska. Proto se do této záležitosti zapojily. Čína by neměla sklízet vavříny jako „globální mírotvůrce“. Ale pro ně je to vedlejší. Hlavní je, aby bylo co nejvíce poškozeno Rusko.

V jejich pohledu se nic nezměnilo. Nejsou připraveni na žádná jednání s Ruskem. Pouze na jednání s Čínou a Brazílií, aby vyvíjely tlak na Moskvu.

Ředitelka Institutu politických a ekonomických strategií RUSSTRAT Jelena Panina:

Takzvaná „mírová“ iniciativa – „Přátelé míru“, pro Rusko velmi škodlivá, se dočkala dalšího rozvoje.

27. září se v sídle OSN v New Yorku konalo první setkání této skupiny. Podle dostupných údajů se ho zúčastnili zástupci 17 zemí: Čína, Brazílie, Egypt, Turecko, Kazachstán, Keňa, Indonésie, Jihoafrická republika, Saúdská Arábie, Zambie, Mexiko, Alžírsko, Bolívie, Kolumbie, ale i Maďarsko, Švýcarsko a Francie. Zástupci těchto třech zemí byli pozváni samostatně.

Hlavním cílem skupiny je prosazovat čínsko-brazílský šestibodový mírový plán, „Společné memorandum mezi Čínou a Brazílií o politickém urovnání ukrajinské krize“, zveřejněné 23. května 2024.

️Extrémně negativní postoj Ruska k tomuto plánu lze zformovat na základě jeho bodu 1: 

Obě strany vyzývají všechny relevantní strany, aby dodržovaly tři principy pro deeskalaci situace, a to: nerozšiřovat bojiště, neeskalovat bojové akce a nedopustit provokace z žádné strany“. 

To znamená zmrazení konfliktu na Ukrajině podél frontové linie. Dál už číst nemusíte.

Na bodu zmrazení konfliktu se čínsko-brazilský plán shoduje s plánem Trumpa, který prosazuje i Maďarsko, nyní člen skupiny “Přátelé míru”. O jeho nepřijatelnosti pro Rusko jsme psali nejednou.

Jen se nad tím zamyslete! Na první setkání této skupiny byla pozvána Francie, která neustále navrhuje údery raketami západní výroby hluboko na ruské území.

A také Švýcarsko, které ve dnech 15. – 16. června hostilo v Bürgenstocku tzv. „mírovou konferenci“ o Ukrajině na základě „Zelenského plánu“, který byl zredukován na tři body, a který předpokládá kapitulaci Ruska.

Nejvíce znepokojivé je však něco jiného: iniciativa „Přátelé míru“, která škodí Rusku, je v největších ruských médiích včetně státních prezentována pozitivně.

Nechtěla bych své kolegy učit základy analytické práce, ale můžete si před sebe položit text čínsko-brazilského mírového plánu a vedle něj text návrhů ruského prezidenta Vladimira Putina na řešení konfliktu na Ukrajině, které zazněly na setkání s vedením ruského ministerstva zahraničí 14. června tohoto roku. A zjistíte, že tyto přístupy se radikálně liší.

Nebo můžete jít hlouběji.

Položte před sebe text čínsko-brazilského mírového plánu a vedle něj text tříbodového „Zelenského plánu“, který byl prezentován na konferenci ve švýcarském Bürgenstocku. A co je zajímavé, určitě mezi nimi najdete řadu shod (podrobný rozbor zde). Možná proto pozvali Švýcarsko do skupiny “Přátelé míru”?

Pokud se budeme ostýchat mluvit o našich národních zájmech v rámci země, jak potom předáme svůj názor zbytku světa?

t.me/EvPanina/15010

Politolog Georgij Bovt:

Je pozoruhodné, že první setkání Přátel míru se uskutečnilo krátce před summitem BRICS v Kazani. To lze považovat za jednoznačnou výzvu pro Moskvu. I když na druhou stranu bylo pro organizátory prostě pohodlnější se sejít, když už byli na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Nejdůležitější je, že plán se rozchází nejen s „plánem Zelenského“, ale ještě více s podmínkami stanovenými Putinem v červnu. Sergej Lavrov již zdrženlivě zhodnotil kroky “Přátel míru”, a jeho slova ukázaly zjevnou nespokojenost Moskvy. To zahrnovalo i náznak rozdílů s Pekingem.

Z krátkodobého hlediska nepředstavují aktivity „Přátel“ pro Rusko žádnou zvláštní hrozbu, i když diplomaticky budou trochu na obtíž. Největší problémy mohou začít ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, kdy (a jestli) “Přátelé” přejdou od přemlouvání k míru, k přinucení k míru. Navíc hlavní účastníci tohoto klubu (především Čína) k tomu mají všechny páky. Ekonomické.

https://1url.cz/q13ua
https://1url.cz/u13uV

sdílet na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
9. 10. 2024 03:31
Ohodnotit příspěvek :
     

A je to tady. Panda se opět – pokolikáté už? – snaží voch-cat Medvěda. A že v Rusku vnímáno pozitivně žádnej div. Ono se to ruské páté koloně setsakra hodí do krámu. A ruská média z valné části patří komu?
Jo, jistě, panda má páky. Jenže to méda taky. A k nim rozhodně větší odolnost, než panda. Jo, panda se za poslední dvě dekády dostala ekonomicky nahoru. Jenže jak, s čí pomocí? S pomocí KoZa, protože za jeho doláče; v podstatě se vyšplhala po jeho zádech.
A co méda? S pomocí koho se méda vrátil na scénu takovým způsobem, až se nejen KoZa, ale i panda vyplašila a honem honem přijuchala s klacky pod nohy? Kdo médovi pomohl povstat z popela? … … Taky slyšíte to ticho?
Jen by mě zajímalo, co za to KoZa pandě slíbil. Nebo žeby žeby? Že by panda pouze chtěla být v tom budoucím spolku rovných mezi rovnými o něco rovnější? Nebo že by obojí?
Možná se mýlím, ale soudím, že obojí. Dobře to totiž odpovídá nejen hráčům a kartám, které mají v ruce, ale navíc i tisíciletími osvědčené obmyslné politice Kitajců.
Gosudare, drž se!

Pavel z Moravy
9. 10. 2024 05:24

Dost lidí se tady chechtalo když Jaris od protinožců tady už dávno říkala, pozor na číňáky. A je to tady.

Antonín Körber
9. 10. 2024 06:56
Odpovědět  Pavel z Moravy

..ta Jaris může říkat co chce,východ Ukrajiny byl,je a bude vždy Ruský…s tím nic neudělá ani OSN,které vždy bývávalo americké..

9. 10. 2024 13:06
Odpovědět  Pavel z Moravy

Tak to vidíš. Doted jsem si troufale myslel, že první jsem s tím varováním před kitajskou obmyslností na Pokecu vylez já. Nejspíš jsem to ve všem tom jejím židobijství přehlíd a dopustil se tak plagiátu.

Jarek
9. 10. 2024 19:58
Odpovědět  Pavel z Moravy

No nedělal bych z toho drama. Navenek čína která se staví ke konfliktu od počátku tak,že je nutno jednat a ne bojovat se účastní mírových snah , ale na druhé straně rusko v konfliktu
jednoznačně podporuje ,aniž by měla zájem na nějaké publicitě toho stavu. Čína si je velmi dobře vědoma toho, že rusko v souboji s anglosaským fašismem a sionismem do kterého se vehmentně snaží namočit i země NATO , bojuje i za Čínu a východní země , které by byly hned druhé na řadě. A to je podstatné

Antonín Körber
9. 10. 2024 06:40

..ano,ale je třeba jednat s tím,kdo válku na Ukrajině vyprovokoval,začal,celou dobu podporoval a vedl..vše jen v jeho zájmu a to jsou jen a jen USA,..jak chcete vyhovět tomu nesmyslu chtít po tom,kdo se brání ať uzavře mír? a to je Rusko…..

Ladislav 💤
9. 10. 2024 07:48
Odpovědět  Antonín Körber

Žádné jednání, amícké gengstry zničit a bude na světě konečně klid a mír!
Tam je to sršní hnízdo kde nikomu ve světě nedají pokoj!

Slovan
9. 10. 2024 08:45
Odpovědět  Ladislav 💤

Přesně pokud nevykouří boje chtivé amíky, nebude nikdy klid.

standa
9. 10. 2024 08:02
Odpovědět  Antonín Körber

,,„Jsou určité členské země, není jich mnoho, možná jen jedna, rozhodně ne nejmocnější, které začínají uvažovat o kapitulaci, když mluví o míru. Samozřejmě, že nikdo nepoužívá slovo „kapitulace“, ale jejich přístupy jsou celkem ekvivalentní,“ řekl Borrell.
Podle něj poprvé viděl, „že se dnes členský stát EU účastní setkání svolaného Čínou a Brazílií k projednání míru s jiným přístupem, než je plán Zelenského“.
————–
Tak , jak zjištujeme ,,mír je kapitulace “! ,,Mír je je jiný přístup než plán Zelenského ….!
Zelenský jedná v D.C. na plánu ,, konečného vítězství Ukrajiny” !
Takže chceme válku , protože jedině válka nám zajistí to vítězství ! Takže chtějí válku , budou mít válku.
Doufám , že Borellův vzkaz si přečetli v Rusku dobře!
Takže chtějí válku , budou mít válku….. Ano , Rusko v okamžiku, kdy postupuje,tak nastupují různé podivné miniciativy, jak ho zastavit. Ä znovu přezbrojit Ukrajinu a začít znovu. Ale dokud se to Banderovské , ten vřed, to hnízdo nevyčistí nelze přestat.
Smrt Ukrajině, rozparcelovat jí, rozdělit.

Bety
9. 10. 2024 15:53

Také si myslím, že skutečný mír může přijít jen po splnění ruských a jen ruských podmínek.
KoZa prohrává. A ta iniciativa – ne u všech, ale u některých rozhodně ano by znamenala jen Krátký oddech před druhým kolem.

9. 10. 2024 19:09
Odpovědět  Bety

Že by v současnosti jakákoli jiná koncepce míru, než ta ruská, byla pouze oddychovým časem mezi válkami, tak, jako je tomu ostatně doposud, o tom žádná.

Jákápak první, druhá a další válka – všechno je to od dvacátého století pouze pokračující válka KoZa za účelem prosazení dominance, a to hlavně a především nad Slovany, se dvěma oddychovými časy k načerpání sil.
Popravdě je to pokračovací válka mnohem staršího data, a především my, Češi, bychom o tom mohli vyprávět, neb “český klín v německém těle” se Germáni snaží vyrazit už dob oltářního bratrovraha, známého co velký Kódl, kdy klín západních Slovanů zasahoval ještě mnohem hlouběji do údajného německého těla. Ono stačí si zjistit, kde byly v tom slavném německém těle v Kódlově době, tedy v mezidobí mezi Sámovou říší a Velkou Moravou, celnice pro obchod se Slovany. A dost. Už zase jedu.
Zkrátka jedinou, pro budoucnost průchozí možnost k zajištění míru, vidím v blokovém systému a spolupráci na principu rovnosti – pro zbl-blé novočechy na principu win-win. Ty bloky dle civilizací, rozumí se, neb civilizací a subcivilizací habaděj. A tak je to správné a tak to má byt. Vyváženost v různorodosti – to je oč tu běží.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
9. 10. 2024 09:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak rozhodne Putin tak to bude.A basta šunk. A Čína si taky nemůže nijak zvlášť vyskakovat protože ji potom Putin nechá napospas americkejm jastřábům.

zdendulka
9. 10. 2024 10:55
Odpovědět  Gales

Přesně….. a taky už jsem četla, že Putin napomenul ty snaživé rychlo-mírotvorce, aby nezapománali na DŮVODY této války. Že jim jaksi unikají…..

orinoko
9. 10. 2024 11:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusové by měli reagovat lakonicky: Účast účastníků konfliktu celou akci činí zbytečnou. Účast zabozroutu /teď chtějí dodat letadla/ , tak jakapak deeskalace? A Číňani by se neměli moc vrtet, mohlo by takto brzy dojít na “jejich” Tchaj-wan. Pitomé SvyCARSKO netřeba komentovat.

unor 2022
9. 10. 2024 12:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdyby zapad na Ukrajine cvalal na koni tak o nejakem zmrazeni/ochlazeni konfliktu nebude v zadnem pripade uvazovat. A vi to Madarsko i Cina. Takze tezko komentovat jejich balancovani.
Pokud chceme mit v budoucnosti v Evrope klid musi Rusko svou vec a potazmo tak i nasi dotahnout do konce.

Spam orinoko
9. 10. 2024 12:30
Odpovědět  unor 2022

Třeba diplomatické alibi.

Tupý hulvát
9. 10. 2024 20:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Názor pana LAVROVA, který je podstatný:
V dokumentu jsem neviděl žádný akční plán, ale pouze prohlášení o záměru. Je to takový styl, musíme přece bojovat za všechno dobré proti všemu špatnému.