Military Watch: Pevnina USA v hledáčku
Pevnina USA v hledáčku: Severní Korea zahajuje stavbu první ponorky s jaderným pohonem.
Jihokorejské vojenské zdroje hlásily známky toho, že Severní Korea zahájila stavbu své první ponorky s jaderným pohonem. Místní média s odvoláním na zdroje z ozbrojených sil a Národního shromáždění Jižní Koreje uvedla, že práce na válečné lodi začaly.
Po desetiletí má Severní Korea největší ponorkovou flotilu na světě a za posledních osm let učinila revoluční pokroky ve stavění lodí s novými schopnostmi.
První ponorka s balistickými raketami byla uvedena do provozu v polovině roku 2010, první ponorka s řízenými střelami byla uvedena do provozu v roce 2023 a v dubnu 2023 byl testován bezpilotní ponorkový dron s jadernými zbraněmi.
Přestože představitelé země opakovaně hovořili o svém záměru postavit ponorku s jaderným pohonem, zůstává zcela neznámé, zda půjde o ponorku s balistickými raketami, která ponese strategické jaderné zbraně jako odstrašující prostředek druhého stupně, nebo útočnou ponorku, která by mohla nést jaderné a konvenční řízené střely a torpéda. Zůstává také možnost, že bude postaven jeden návrh ve dvou verzích pro obě role, jako tomu bylo v případě ponorek třídy Ohio amerického námořnictva.
Ponorky s jaderným pohonem jsou ceněny pro svou mnohem větší odolnost ve srovnání s konvenčně poháněnými loděmi, jako jsou ty, které Severní Korea v současnosti staví, a mohou zůstat pod vodou celé měsíce, což jim dává prakticky neomezený dosah.
U ponorek s balistickými raketami to výrazně komplikuje snahy protivníků zničit jaderný odstrašující prostředek mezikontinentálního doletu, což je zvláště cenné vzhledem k relativně malé rozloze severokorejského území a z toho vyplývající omezené strategické hloubce.
Také to umožňuje zahájit údery z neočekávaných směrů, kde není protiraketová obrana příliš silná – například údery na pevninu Spojených států přes jejich jižní hranici. U útočných ponorek by to severokorejským lodím umožnilo zaútočit řízenými střelami proti cílům kdekoli na světě, včetně úderů na klíčové sklady zbraní a vojenské základny na pevnině Spojených států a napříč Tichým oceánem.
Schopnost zasáhnout americké vojenské cíle daleko za Korejským poloostrovem a v případě potřeby provést odvetu za strategické útoky na populační centra si Severní Korea po desetiletí vysoce cení.
Během korejské války Spojené státy beztrestně bombardovaly korejská města, srovnaly se zemí všechny budovy vyšší než dvě patra a od začátku do konce sežehly populační centra napalmem, přičemž neschopnost Severní Koreje úměrně provést odvetu výrazně oslabila jak její strategickou pozici, tak její pozici u jednacího stolu.
Bílý dům vážně uvažoval o zahájení jaderných útoků na severokorejské cíle jak během korejské války, tak při mnoha příležitostech po ní, přičemž administrativa Baraka Obamy i Donalda Trumpa se přiblížila zahájení nevyprovokovaných útoků na tuto zemi.
Severní Korea poprvé získala schopnost zasáhnout pevninu Spojených států jadernými zbraněmi v roce 2017 s vývojem mezikontinentálních balistických raket Hwasong-14 a Hwasong-15, což bylo považováno za zlomový bod v její schopnosti odradit americké a západní vojenské akce.
Severní Korea od roku 2017 nadále posiluje svůj odstrašující prostředek, přičemž se očekává, že vývoj ponorky s jaderným pohonem ji ještě výrazně posílí. Stavba takové lodi by ze Severní Koreje udělala sedmou zemi na světě s ponorkami na jaderný pohon po Spojených státech, Číně, Rusku, Indii, Francii a Spojeném království.
Od roku 2022 se spekuluje o tom, že Rusko by mohlo poskytnout podporu dlouhodobému severokorejskému programu jaderných ponorek, jako pomoc zaplatit za rozsáhlé probíhající přesuny výzbroje z východoasijské země do ruských ozbrojených sil.
Taková podpora mohla být hlavním faktorem, který posunul datum zahájení stavby, přičemž existuje značná možnost, že námořnictvo Korejské lidové armády postaví svou první loď s jaderným pohonem kolem roku 2030.
https://aftershock.news/?q=node/1430216
Původní zdroj
https://militarywatchmagazine.com/article/nkorea-nuclear-powered-submarine-construction
Tak si predstavujem. Chyža napoly v zemi, prikrytá haluzinou. Chlad, vlhko. V rohu polozemľanky kúri vychudnutá severokorejská ženička v piecke vyrobenej z amerického kontajnera na napalm z roku 1952. Okolo piecky sa túlia drobné dietky. Vychudnuté, s vpadnutými očkami a hladom vydutými bruškami. Otec korejec ešte neprišiel z práce. Pracuje v huti, kde v peci uplácanej z hliny tavia americké a japonské prázdne konzervy, aby mali trošku kovu na výrobu rakety, ktorá aj tak nemôže letieť. Plech z konzerv je krivý, nekvalitný, raketové palivo v Severnej Korei aj tak nie je.
Keď bude rodinka večer pohromade, spoločne pôjdu do politického centra dediny. Poklonia sa jedinému vodcovi, zasalutujú a na čiernobielom televízore si pozrú správy TV Markíza a Joj, ktoré im objektívne, neskreslene, nezavádzajúco, nemanipulatívne ukážu, ako sa to vlastne majú…
Vyndej si hlavu z prciny, jelito.
… pravil Jens Lubek Stoltenberg
nebo tam hod vysvětlivku: sarkasmus! Že bys tím jako zkazil minusákům radost.
Nemyslel som že tú vysvetlivku treba. Moja chyba.
Ten příspěvek není sarkazmus. Přečtěte si to, já tam náznaky sarkazmu nevidím. Je to napsané od srdce lepšočlověkem, kterému oni severokorejci nesahají ani po kolena, chudáci zaostalí
No a vo tom to je.
Proto je třeba pohadrákové populaci pod sarkazmus šoupnout vysvětlivku, páč už je jejich vnímání, oproti předharákům, poněkud zplacatělé. Tedy aspon doufám, že jste mileniál.
Mimochodem jaký “náznaky”? “Náznak” je celý ten text, tak, jak je napsaný! V čemž mi ostatně dává za pravdu i autor té jízlivosti. A protože mi dává za pravdu, že se skutečně jedná o sarkasmus, a proto, že jste to viděl, a předpokládám že i četl, páč je tam čas 15:05, a přesto jste napsal co napsal, pak vás k napsání vaší re vedla bud hloupost, nebo zlovůle.
Čo dodať? Palec hore.
Pro mileniály už je to třeba, páč mají výrazný problém jak s chápáním obecně, tak s chápáním souvislostí. Jsem dokonce zjistil, že jejich vnímání už je tak zploštělé, že už bez dovysvětlení nejsou s to ani pochopit některé vtipy.
Je to žiaľ asi tak. Napísal som to v naivnej viere, že ľudia doviadia ďalej, než na obrazovku komerčných TV, čo je u nás Markíza a Joj. Teda aspoň väčšina ľudí. Na jednom z portálov vytrvalo prispieva rusofób a mimoKoZa_fób, ktorý samozrejme o Severnej Korei nevie objektívne nič, ale dokladoval mi odkazmi z internetu, o koľko sú severní korejci nižší ako južní, o koľko menej priemerného veku sa dožívajú kôli hladovaniu a chladu. K tomu kniha Jonas Jonassona, Stojednaletý stařík který se vrátil, aby zachránil svět. Je to síce iba román, ale tiež severným korejcom naložil.
Na web diskusii sa mi dva krát prihlásil človek, ktorý tvrdí že v Severnej Korei bol. Že už nemá silu ani chuť vysvetľovať, že je to tam inak, úplne inak, než nám niekto hustí do myslí.Osobne vnímam Severnú Koreu tak, že aj na základe toho, čo si vytrpeli od Japoncov a Američanov majú iné nastavenie, povedomie, motiváciu, než napríklad my. Určite, že “niekto” im musí kryť chrbát, ale aj tak. Dokázať selektovať, či získať urán, obohatiť ho a zostaviť jadrovú nálož, nemôžu vyhladovaní úbožiaci bez školstva, vedy, priemyslu, zručností a hlavne snahy. Ale nebol som tam, iba si to tak vysvetľujem.
Jste úplně mimo. Je vidět, že o obrovském pokroku, který Korea udělala v posledních 5 letech, nemáte ani tušení. Rozvíjí se zejména regionální průmysl, hydroponické zemědělství, staví se nové univerzity, desetitisíce nových bytů a rodinných domů, prioritu má pochopitelně obrana proti gaunerským státům typu USA. Zde je možné nahlédnout (jde většinou o propagandu, ale leccos se z toho dá poznat), s titulky:
푸옹 Phuong DPRK Daily – YouTube
Zde hodinový koncert k výročí vítězství v korejské válce (i s ruskými písněmi; velmi osvěžující):
DPR Korea Grand V-Day Performance (with Chinese and Russian songs) [full length, eng. sub.] (youtube.com)
To jsi popsal sebe a svoji rodinku čobole?
To je příspěvek z Chocholouškovi kliniky?
Doufám, že nebudu za blbce já, ale tohle přece musí být sarkazmus, nepřeceňujte čechy a příště je raději upozorněte.U nás je blbců jak nastláno !
Zjavne som to precenil…
Jo. To jsme dopadli…
Slovensky somare, bez si delat prdel z nestesti Korejcu nekam jinam!!!
Nikdo nezazil takovou hroznou genocidu jako civilni obyvatelstvo od US Army za Korejske valky. Jedine Rusove po vpadu Hitlera a jeho evropskych spojencu do SSSR. I Japonci v Hiroshime a Nagasaki co byli spaleni atomovkama shozenymi US Army.
Delat si z toho legraci vyzaduje neskutecny kretenismus.
Zaujímavé je, že nech splodíš príserek po akomkoľvek nickom, takmer vždy z toho čouhá až desivá hlúposť.
technická připomínka: kde by v SK vzali americkej kontejner na napalm? tenhle luxus je dostupnej jenom ve vietnamu ..
Beriem. Je to tak. Zle som odhadol prostredie.
Vymyslel som si nedávno takú otázkovú hračku :
Během korejské války Spojené státy beztrestně bombardovaly korejská města
To není tak docela pravda. Tam právě získaly první velkou slávu sovětské MIGY, ktetré zapříčinily, že beztrestné bombardování už nebylo jednak beztrestné, ale bylo prováděno za silné podpory ochraného doprovou letectva USA a velmi podstatně se počet bomb následně snížil. Mimochodem tam velel jednotce slavný pilot Velké vlastenecké války – Kožedub. Piloti jeho divize od dubna 1951 do února 1952 v Koreji získali 216 vzdušných vítězství, přičemž utrpěli pouze 27 ztrát MiGů-15 a devět zabitých pilotů. A létající bombardovací pevnosti se ukázaly už ne jako pevnosti …
Přesně, nakopali tam stupidní americké verbeži zadnice.
I. Kozedub byl nejlepsi stihac ve 2. svetove s nejvetsim poctem sestrelu.
Andrej Martyanov: Patrioti zažívají velmi špatné časy…
https://kispep.wordpress.com/2024/10/09/andrej-martyanov-patrioti-zazivaji-velmi-spatne-casy/
Nemám rád namyšlené opravování pravopisu, tady to ale mění význam. Kteří patrioTI to jsou, čeští nebo ruští….
Nebo patrioty?
Podle Jaltských úmluv z roku 1945 měla Rudá Armáda obsadit celý Korejský poloostrov, respektive měla na starost pozemní operace na pevnině a US měly na starosti ohniska odporu na ostrovech. Ovšem Rudá armáda postupovala Mandžuskem tak rychle, jak rychle stačily jezdit cisterny s PHM. Kwangtungská armáda se prakticky vzdala bez boje a s tím USA velení nepočítalo. Zcela proti původní dohodě se proto jednotky USA vylodily na jihu Korejského poloostrova, velmi aktivní byl jistý plukovní Dean Rusk, který později, jaká náhoda, se stal ministrem zahraničních věcí 1961-1969. K vládě v jižní části Koreje byl dosazen I Sung-man, zvaný též Li Syn Man.
Dík za info
“Misinfo”?
“Celý Korejský poloostrov”? Kde se to píše?
Osud Koreje není uveden v záznamech požadavků a ústupků na Jaltě.[15][16] Několik odtajněných dokumentů však později odhalilo, že 8. února, zatímco Churchill nebyl přítomen, Roosevelt a Stalin tajně diskutovali o poloostrově. Roosevelt přišel s myšlenkou dát Koreu do poručenství rozděleného mezi Sověty, Američany a Číňany na dobu 20 až 30 let. Vyjádřil neochotu pozvat Brity do poručenství, ale Stalin údajně odpověděl, že Britové „by se zcela jistě urazili. Ve skutečnosti by nás premiér mohl ‚zabít‘“. Roosevelt s hodnocením souhlasil. Stalin navrhl, aby poručenství bylo co nejkratší. Oba se rychle shodli, že jejich jednotky by neměly být umístěny v Koreji. O Koreji se během konference znovu nediskutovalo.[13][16]
https://en.wikipedia.org/wiki/Yalta_Conference
Dne 10. srpna ve Washingtonu byli američtí plukovníci Dean Rusk a Charles H. Bonesteel III pověřeni rozdělením Koreje na sovětskou a americkou okupační zónu a jako dělicí čáru navrhli 38. rovnoběžku. To bylo začleněno do amerického generálního rozkazu č. 1, který reagoval na japonskou kapitulaci 15. srpna. Rusko při vysvětlování volby 38. rovnoběžky poznamenal: „I když to bylo severněji, než by mohlo být reálně dosaženo americkými [sic] silami v případě sovětského nesouhlasu… cítili jsme, že je důležité zahrnout hlavní město Koreje do oblast odpovědnosti amerických jednotek“. Poznamenal, že „čelil nedostatku okamžitě dostupných amerických sil a časových a prostorových faktorů, které by znesnadnily dosáhnout velmi daleko na sever, než by do oblasti mohla vstoupit sovětská vojska“.[59][60] Jak ukazují Ruskovy komentáře, USA pochybovaly, zda by Sověti souhlasili.[61][62][63][64] Josif Stalin však zachoval svou válečnou politiku spolupráce a 16. srpna se Rudá armáda na tři týdny zastavila na 38. rovnoběžce, aby čekala na příchod amerických sil.[58]
https://en.wikipedia.org/wiki/Korean_War
(BTW, ta 38.rovnoběžka se nehnula ani o cm (inch), ani po 3 milionech mrtvých (nejen v severní) a zničené zemi.)
Komise také obdržela petice uvádějící více než 200 rozsáhlých zabití jihokorejských civilistů ze strany americké armády během války, většinou leteckých útoků. Potvrdila několik takových případů, včetně uprchlíků natěsnaných v jeskyni napadených napalmovými bombami, které podle přeživších zabily 360 lidí, a leteckého útoku, který zabil 197 uprchlíků shromážděných na poli na dalekém jihu. Doporučil Jižní Koreji, aby požadovala reparace od Spojených států, ale v roce 2010 reorganizovaná komise pod novou, konzervativní vládou dospěla k závěru, že většina amerických masových vražd byla výsledkem „vojenské nutnosti“, zatímco v malém počtu případů, jak dospěli k závěru, USA armáda jednala s „nízkou úrovní nezákonnosti“, ale komise doporučila nežádat o reparace.[368]
Téměř každá významná budova v Severní Koreji byla během války zničena.[369][370] Nejvyšší válečný zajatec, generálmajor William F. Dean,[371] oznámil, že většina severokorejských měst a vesnic, které viděl, byly buď sutiny, nebo zasněžená pustina.[372][373] Severokorejské továrny, školy, nemocnice a vládní úřady byly nuceny se přesunout do podzemí a protivzdušná obrana „neexistovala“.[374] Severní Korea se řadí mezi nejvíce bombardované země v historii[375] a USA shodily na Koreu celkem 635 000 tun bomb (včetně 32 557 tun napalmu), což je více než během celé války v Tichomoří.[376][374 ] Do konce války bylo osmnáct z dvaadvaceti velkých měst v Severní Koreji nejméně z poloviny zničeno podle odhadů škod ze strany amerického letectva.[377] Během slyšení v Senátu na jaře 1951 MacArthur vyjádřil své zděšení nad zkázou, kterou válka Korejcům způsobila, a popsal ji jako nejhorší, jakou kdy ve své vojenské kariéře viděl. Jako nejhumánnější řešení MacArthur navrhl, že válka by měla být eskalována, aby skončila dříve.[378]
^^^ Pro ty, kteří rádi poukazují, jak jsou ti Sev. Korejci zaostalí. Navíc, jak si tam žijou, když od té doby – 70 let – jsou stále od těch, co to tam zničili, i nadále “podporováni”…
Dne 11. dubna Truman z několika důvodů uvolnil generála MacArthura jako nejvyššího velitele v Koreji.[232] MacArthur překročil 38. rovnoběžku v mylné víře, že Číňané nevstoupí do války, což vedlo k velkým spojeneckým ztrátám. Věřil, že použití jaderných zbraní by mělo být jeho rozhodnutí, nikoli rozhodnutí prezidenta.[233] MacArthur hrozil zničením Číny, pokud se nevzdá. Zatímco MacArthur cítil, že totální vítězství je jediným čestným výsledkem, Truman byl pesimističtější ohledně svých šancí, když se jednou zapletl do větší války, cítil, že příměří a spořádané stažení by mohly být platným řešením.[234] MacArthur byl předmětem slyšení v Kongresu v květnu a červnu 1951, které rozhodlo, že se vzepřel příkazům prezidenta a porušil tak americkou ústavu.[235] Populární kritikou MacArthura bylo, že nikdy nestrávil noc v Koreji a řídil válku z bezpečí Tokia.[236]
Slavný generál se chtěl ještě víc proslavit po tom, co se moc neproslavil v prvních měsících US vstupu do 2.sv.války, když se hrdinně uchýlil ze svého postu na Filipinách do bezpečí Austrálie, zanechajíc tam statisíce US a Fi vojáků jisté smrti od Japonců.
Doporučuji román Johna Grishama Zúčtování (Reckoning), sice fikční příběh, ale okolnosti Pochodu smrti “Bataan Death March” jsou tam vylíčeny podle historických pramenů. https://en.wikipedia.org/wiki/Bataan_Death_March
Po tomto debaklu – tak jako i po jeho debaklu v Koree – bylo voláno po jeho přísném potrestání, nicméně to by nebylo moc dobré pro historii US (hollywoodského) válečného hrdinství – radši povýšit…
Zdravím, netvrdím, že nemáte pravdu, nevím to. Jen mě zaráží použití Wikipedie jako kritéria pravdy. Opravdu věříte v současné době tomuto zdroji? Já tedy v žádném případě a odkaz na ni v oblasti politiky a historie považuji za signál dál nečíst.
Pochopitelně Wikipedii vždy nevěřím. Očividné lži jsou vždy hned vidět dravým selským rozumem. Podobně jako knihy v knihovnách, některé jsou taky lživé, ale tam to tak nekritizujeme jako na Internetu, je to tištěné a v kůži svázané…
To, co jsem zde napastoval o Korejské válce (a bylo by tam zajímavého na 100 stránek), co konkrétně by nebyla pravda? Máš jiné prameny?
Přičemž ta Wikipedie je většinou upravena tak, aby to moc nepohoršovalo západní cítění, hlavně americké. A je to pravidelně vyžehlováno. Nicméně jsou fakta, která nelze tak úplně převrátit. Holá pravda o Korey bude asi ještě více otřesnější.
Zajímavé je, že když o takovýchto hrůzách se naklikne české znění Wikipedie, tam je to kompletně vyžehlené, aby se nepohoršovalo západní cítění. Zjistil jsem mnohokrát. Takže pokud to chci podat pro českého čtenáře, tak to radši pak přeložím (no mám na to lidi, vlastně stroje) z angličtiny nebo němčiny. Doufám, že tím nikoho neurážím a nepohoršuji, mám za to, že český čtenář potřebuje tyto informace. (a jak vídím zde, tisíce díků za to…)
Proč ta česká Wiki ty západní hrůzy radši zamlčuje nebo vyžehluje? Né moc těžká odpověď, že…
Aj tobě dík za info. Však už si to poskládám dohromady.
Na rovinu – obdivuji Severokorejce pro jejich vůli a odolnost a fandím jim, ale žít bych tam nedokázal. Ne kvůli materiálnu, ale jiná civilizace; jiný hodnotový systém (čímž nemám na mysli ten podsunutý současný); jiný vzorec myšlení.
Marsal Vasilevskij zlomil Japonce za nekolik tydnu, ne ze bez boje! Odkud to mate, z US prirucky? Rusove uvazovali i o obsazeni Hokaida. Americane porusili dohodu z Ruskem obsadili jih Koreje. Anglosasum nelze verit ani dobry den. Nejvetsi pakaz, ktera nezna nic nez loupeni, zradu a nenavist. Ma se pritom za nadlidi. V loupeni, podrazech, lhani, uplaceni, atd. – to ano!
Rusku dříve Hokaido komplet celé patřilo. Ale zrada ruských generálů Stalinovi zabránila vrátit si historická území zpět. Možná to stejně bylo i s Koreou.
Na mě to tehdy působilo tak, že období vlády Donalda Trumpa spíše oddálilo jakékoliv útoky na Severní Koreu a nikoliv přiblížilo. Docela by mi zajímalo, jak tohle autor myslel.
Jinak Korejci se samozřejmě snaží o plnohodnotnou jadernou triádu, nic jiného jim nezbývá. A Rusové jim k tomu poskytnou všechno. Všechno potřebné. 🙂
A aby toho bylo víc, tak převčírem v poušti Kavír v Íránu zčistajasna zemětřas o síle 4,5 stupně Richterovi st., který měl tu zvláštnost, že nenásledovaly žádné dotřesy, což zase mělo za následek tu zvláštnost, že bylo analytiky vyhodnoceno jako zemětřas následkem podzemního jaderného testu – zde (a také jinde) čas 3:33
https://www.youtube.com/watch?v=v-krB3AjPCA
což všechno dohromady mělo za následek tu zvláštnost, že se bibi začal drbat za ušima a slibovanou zlou odvetu za proděravění protiraketového deštníku Íránem odložil, podobně jako si ušáci před pár lety kvůli Hwasongům rozmysleli útok na Koblížkovu čučcheistickou monarchii.
Divnej svět tohleto. Chceš-li mír, vyrob si atombombu?
Zpráva seismologů, ze které všechno vychází tvrdí, že epicentrum bylo DESET KILOMETRŮ hluboko. Jak tam tu nálož dostali? A proč?
Já zas četl o osmi stech metrech a že nedaleko íránské základny, ale to je šumák. Deset kiláků je evidentní bl-bost – nejhlubší vrt dosahuje hloubky 12 261 m. Nespíš to bylo původně v metrech, tak si to někdo tvořivě o dvěstě metrů zaokrouhlil, další tam přidal nulu, a bylo. Nebo že by jim to předvrtali Rusové? Aj ta bombišta by pak mohla bejt od nich, aby drobet zamíchali kartama a byla nějaká prča.
A takhle by se dalo tvořit – jéje! Ale co. Aspon máme o čem dumat a slámomlátit.
Kim je spojenec Ruska. Napadne v pripade valky zapad uzemi USA. Pry jsou uz Korejci casti SVO jednotek. Muze to nekdo potvrdit?