Malajský premiér Anwar Ibrahim: Už nemá smysl spoléhat na americký dolar
4. dubna řekl malajský premiér Anwar Ibrahim, který právě dokončil návštěvu Číny, že během své návštěvy Číny veřejně navrhl vytvoření „asijského měnového fondu“.
Když mluvil o důvodech, Anwar řekl, že ekonomická síla asijských zemí už není to, co bývala, a Malajsie „už nemá důvod se nadále spoléhat na americký dolar“.
Podle zpráv Bernamy a Malay Mail učinil Anwar výše uvedené prohlášení, když odpovídal na otázky poslanců parlamentu.
Na otázku, zda by se Malajsie připojila k „de-dolarizujícím“ zemím, Anwar odpověděl:
„Tento návrh (vytvoření Asijského měnového fondu) jsem učinil veřejně, když jsem byl v Číně.“
Podobné návrhy Anwar předložil již dříve, když byl v 90. letech ministrem financí Malajsie, ale nápad tehdy nebyl podporován, protože dolar byl v té době „stále považován za velmi silný“.
Anwar řekl členům parlamentu: „Nicméně vzhledem k současné ekonomické síle zemí, jako je Čína, Japonsko, atd., si myslím, že bychom měli zahájit diskuse o návrhu vytvoření ‚Asijského měnového fondu‘ a navíc bychom mohli použít malajský ringgit a národní měny (ostatních asijských zemí).”
Podle agentury Bloomberg Anwar dodal, že Bank Negara Malajsie již jednala s Čínou o tom, že bilaterální obchod může být vypořádán v ringgitech a jüanech. Bloomberg poznamenal, že to představuje rostoucí netrpělivost zemí s dominancí amerického dolaru ve světě.
1. dubna indické ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že obchodní transakce mezi Indií a Malajsií lze nyní kromě jiných existujících devizových platebních metod provádět v indických rupiích. Indická média uvedla, že toto rozhodnutí je rozhodujícím krokem k dedolarizaci v Indii a zároveň má tento krok ochránit indický obchod před dopady konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.
O probíhajícím procesu „dedolarizace“ ve svých zemích totiž v uplynulém období kromě Ruska a Indie jednaly i země jihovýchodní Asie. Země v regionu podnikají různé kroky ke zmírnění rizik, protože trvale silný dolar oslabuje místní měny.
Na fóru pořádaném singapurským think-tankem ISEAS Yusof-Ishak Institute 10. ledna tohoto roku bývalý singapurský ministr zahraničí Yang Rongwen řekl:
“Dolar je pro nás všechny prokletím. Pokud přetváříte mezinárodní finanční systém ve zbraň, bude se objevovat více alternativ, jak jej nahradit a dolar ztratí svou výhodu.”
28. března se v Indonésii konalo zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank ASEAN. Indonéský zpravodajský časopis TEMPO uvedl, že na schůzce se bude diskutovat o snížení závislosti na hlavních měnách prostřednictvím systému obchodování s místní měnou (LCT), který byl dříve zaveden mezi členskými státy ASEAN.
V reakci na to USA stále ještě “mluví tvrdě”, říkají, že dolar nečelí významné konkurenci, ale agentura Reuters citovala lednové údaje SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), že podíl dolaru na celkových mezinárodních platbách klesl na 40 %.
V březnu loňského roku Gita Gopinath, viceprezidentka Mezinárodního měnového fondu (MMF), varovala, že americké a západní sankce proti Rusku by mohly povzbudit vznik menších obchodních bloků využívajících jiné měny a oslabit tak dominanci dolaru. Pro Financial Times tehdy řekla, že ačkoli dolar zůstane vedoucí světovou měnou, menší fragmentace je jistě možná.
Elon Musk, generální ředitel SpaceX a TESLA, také nedávno poznamenal, že mezinárodní trend „de-dolarizace“ je „vážný problém“.
Poznamenal: “Politika USA je příliš tvrdá, což nutí země opustit dolar… ve spojení s nadměrnými vládními výdaji (v USA) to způsobilo, že ostatní země nesou významnou část naší inflace.”
Pro Pokec24 přeložila Janinna
Jestlipak se ještě budou na našich školách učit, že pojmenování dolar možná vzniklo z “našeho” tolar? Nebo budou stydlivě mlčet?
Američané by si mohli zavést novou měnu a rovnou ji nazvat Crash (Krach, Pád), aby bylo jasné, co čeká každého, kdo si pořídí jejich finance.
V Americe proskočily dosud utajované informace o tom, že USA chystají novou měnu. Protože nemají na výrobu nových platidel, po zvažování sepsalo Americké ministrstvo financí návrh, že nové mince budou v hodnotách 2,4,6,8,10,12,14,16,18,20 atd. až do 100. Bude se to nazývat Sudá matka měna a jejími platidly budou matice šroubů. To prý podle názoru Finacial Times vedlo k tomu, že Rotshilldové zakoupili ocelárnu s americkým TOSem. Pak následovali všechny politické klany USA.
Dalším důsledkem je to, že ze železničních tratí valně houfem mizí matky ze šroubů, které drží koleje na místě. Národní garda, která byla povolána na pomoc hlídat tratě, prohlásila, že si potřebuje sama zajistit financování své činnosti a začala rozebírat tratě ještě rychleji i ve spolupráci s původními zloději. Zároveň velitel jedné jednotky prohlásil, že na pomoc Ukrajině se nepošle z USA ani jedna matka!
Jak dodává nezávislý zdroj z vládních míst, kontrola pravosti kvality měny se bude hodnotit v pecích za teploty nejméně 200 stupňů a maximálně 250. Takže umělé hmoty neprojdou.
Tak nenásilně proběhne deinstrualizace USA až do kořene a důsledně.
pojmenování dolar možná vzniklo z “našeho” tolar Vzniklo tak určitě, ale to naše je spiš německé. česky to byl Jáchymov a německy Joachimsthal. Jáchymov je sice v Čechách a mince razil Joachym Šlik, ale byli to Sudety, kde se mluvilo německy. A právě protože to bylo z němčiny rozšířilo se to do německy mluvících zemi a z nich pak do Emeriky.
Jen tak mimochodem, tomuto typu mincí se původně řílkalo Guldiner a tak dolar není jenoná měna jejíž jméno pochzí z středověké střední Evropy.
Pojem Sudety vznikl jako umělý konstrukt v roce 1903,kdy byl KELTSKÝ název severočeských hor použit pro pojmenování českých Němců,po vzoru rakouských.Jako územní název se používá až později.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tolar_(historick%C3%A1_m%C4%9Bna)
Není důvod stydět se za převzaté české slovo (patří k nim i světově přijaté slovo ROBOT a jeho odvozeniny).
Důležitější by bylo, abychom si nenechali vzít korunu (měnu).
Ohledně těch matek: co třeba ty české – budou platné? Nebo budou aspoň volně směnitelné? 🙂
Ale stejně je to sranda. Už je to 131 let co se přešlo za zlatých na koruny, to jest cca 6 generací od té doby, a celou tu dobu u nás znamená “pětka” desetikačku, že dvě nový kačky koštovali jeden původní zlatej. Zadřelo se tak, že to nejspíš vydrží dokud budeme kačky mít, i když už nikdo nebude mít ánunk, jak to vlastně vzniklo. Což ostatně už teď ví málokdo. Jen si udělej testík ve svém okolí, kolik lidí to bude vědět.
Ta matiční měna – ono je ještě Apríla? Ale jinak by to byla při inflaci sranda. Napřed by koštoval chleba dvě matky dejme tomu třináctky, za tejden už čtrnáctky, za měsíc devatenácky, no a až by došly velikosti tak by se znásobil počet a za čásek by se to tahalo v ruksaku a tím by z toho dědci a babky vypadli – babky dřív, že míň unesou – a prosadil by se darwinismus, babky a dědci by hynuli buď hlady, nebo cestou do krámu na infarkt, čímž by se vyřešila důchodová reforma, v autobusu by měl řidič místo kasičky bednu na nářadí, aby se mu tam ta měna vlezla, tržbu by z marketů odváželi v opancéřovanejch vozech pro nadměrný náklady… … radši jdu od toho.
To by jste se pane divil,kolik toho dokáže,nebo spíše dokázala stará bába unést!!!Je to už pár let,kdy jsem v TV viděl dost známý pořad Hledání ztraceného času,kde ukazovali starý záběry z té krásné,noblesní a hlavně demokratické první republiky,kdy ČSR údajně patřila k deseti nejvyspělejším zemím světa,jak starý babky nosili na zádech padesátikilový putny s uhlím a skládali je zákazníkům-domnívám se,že z takivé dřiny by se dnes musel i mladej člověk posrat-hlavně ten študovanej,sluníčkovej a plný demokratických ideálů,který se fyzické práce bojí jako čert kříže!!!
No tu první republiku jste trefil, moje babičky a dědečci mi o tom jak se žilo řekli dost. Ale sakra jestli to nebude tím, že oni byli ti nemajetní, tedy z dělného lidu. Jeden děd zedník a druhý koželuh. A ten děd zednický chodíval budovat naši bývalou Vídeň po svých a to 50 km od domova. Dnešním rozmazlencům by se o tom nedalo vykládat, nejsem padlý na hlavu abych riskoval, že se jim poškodí z úleku jejich nádherná tatuáž a nebo rozpadnou dredy.
Nojo! Ale to by ještě za časů, kdy zpěváci zpívali, herci hráli, lékaři léčili, učitelé učili a myslitelé mysleli! A, to mi nebude věřit, ale na mou duši na psí uši, na kočičí svědomí, že je to pravda – doručovatelé doručovali! Ale s těma ženskejma nemáte pravdu. Ted maj ženský mnohem větší páru než tehdá. Tak třeba jsou i takový, který tahaj v kabelce tank! Ani s těma mladejma člověkama nemáte pravdu, že se bojej práce. To byste se panečku divil, jak si vedle práce beze strachu klidně i lehnou.
Apríl má zřejmě zpoždění. Ale teď jsi nám to vynahradil! 🙂 🙂 🙂
Múdro hovorí!!! US$ je už iba zdrapom papiera. Nemá väčšiu hodnotu ako toaletný papier. Darebácky štát USA ho umelo nafukuje a tak sa ho snaží udržať nad vodou. Dlh 31,6 bilióna sa už nedá splácať!!! Tu pomôže iba bankrot!!!