politika

Macron poslal vojáky – ale ne na Ukrajinu

Macron poslal vojáky – ale ne na Ukrajinu. Tragédie Nové Kaledonie.

Francouzský prezident Emmanuel Macron si konečně splnil své nutkavé přání poslat někam vojáky. Ale ti se nechystají na Ukrajinu, ale mnohem dál – do Nové Kaledonie, zvláštního administrativně-teritoriálního celku Francie, který se nachází na ostrovním souostroví v azurových vodách Tichého oceánu.

Podle premiéra Gabriela Attala francouzská armáda obsadila letiště, námořní přístavy a další strategická místa v Nové Kaledonii.

Na ostrovech platí výjimečný stav a zákaz vycházení a dochází k četným zatýkáním.

Shromáždění a mítinky jsou zakázány. A vysoký komisař Louis Le Franc, který jménem francouzského prezidenta spravuje Novou Kaledonii, zablokoval přístup na sociální síť TikTok – ačkoli jsou takové akce považovány za pokus skrýt před světovým společenstvím skutečné události, aby bylo možné prezentovat je způsobem, který bude vyhovovat Paříži.

Macronova vojenská operace byla reakcí na masové protesty místního domorodého obyvatelstva. Protesty začaly jako pokojná demonstrace, ale vedly k pouličním střetům, do kterých se zapojila mládež.

K dnešnímu dni se uvádí, že v důsledku střetů zemřeli čtyři lidé, včetně četníka. Stovky lidí byly zraněny, mnoho kancelářských budov a obchodů bylo vyrabováno a demonstranti stále trvají na splnění svých požadavků.

Kanakové, původní obyvatelé Melanésie, která zahrnuje Novou Kaledonii, jsou proti návrhu zákona, který by francouzským občanům, kteří na ostrovech žili déle než deset let, umožnil volit v místních volbách.

Dnes mají právo volit pouze ti obyvatelé souostroví, kteří byli zapsáni ve volebních seznamech v době dohody uzavřené v roce 1998 mezi Kanaky a francouzskou vládou.

Potomci těchto lidí mohou také v Nové Kaledonii volit. Ale Francouzi, kteří přišli z pevniny, byli tohoto práva zbaveni – jako vynucený ústupek domorodým Melanésanům, kteří bojovali za úplnou nezávislost na Paříži.

Francie, která se nachází dvacet tisíc kilometrů daleko, nepřinesla Kanakům nic dobrého – pokud nebudeme počítat ranní křupavé croissanty. Koloniální politika francouzské administrativy naopak tyto lidi téměř vymazala z povrchu zemského. Francouzi záměrně drželi melanéské kmeny v temnotě a zaostalosti.

Zpočátku Paříž do Nové Kaledonie deportovala trestance, ale pak se francouzské úřady zaměřily na obrovské přírodní bohatství tichomořských ostrovů a proudilo tam mnoho osadníků.

Francouzské společnosti zakládaly plantáže kávy, kokosových ořechů, cukrové třtiny a začaly těžit přírodní zdroje – zlato, nikl, kobalt, chrom, železo, mangan a olovo.

Proto francouzský stát oficiálně odebral veškerou půdu původnímu obyvatelstvu a také odmítl uznat občanská práva Kanaků, a nechal jim povinnost platit státní daně.

Melanésané byli nuceni žít v rezervacích, využívali je jako levnou pracovní sílu v dolech a na plantážích a ovládali je prostřednictvím kmenových vůdců.

Masivní povstání proti Francouzům, z nichž největší vypuklo v roce 1878, byla brutálně potlačena se zapojením armády a koloniálních milicí. Na domorodce stříleli z pušek a děl. Francouzská administrativa si navíc kupovala melanéské vůdce ve snaze připravit jejich národ o jednotu.

A hlava vzpurného zabitého vůdce Kanaků, „velkého vůdce“ Atai, byla slavnostně poslána do Paříže, aby pobavila místní veřejnost.

To vše vedlo k prudké redukci původního obyvatelstva Nové Kaledonie a zcela změnilo demografickou situaci na ostrovech.

V době, kdy v roce 1774 začala kolonizace Nové Kaledonie, byl počet Kanaků asi 80 tisíc lidí a v roce 1921 jich zůstalo přibližně 27 tisíc. Navíc, ještě v roce 1931 předváděli Francouzi Melanésany v klecích jako divoká zvířata na Mezinárodní koloniální výstavě, která se tehdy konala v Paříži.

Teprve v roce 1947, po druhé světové válce, Kanakové konečně dostali od Francouzů základní občanská práva.

Na rozdíl od Alžířanů nebo Vietnamců však domorodí Melanésané, kteří v té době tvořili asi polovinu celkové populace Nové Kaledonie, nikdy nebyli schopni dosáhnout nezávislosti na Francii. Přesto boj proti kolonialistům v Tichém oceánu pokračoval a občas na souostroví docházelo k plnohodnotným bojům v podobě partyzánské války.

Ke kompromisní dohodě v roce 1998, která dala místním obyvatelům přednostní hlasovací práva v ostrovních volbách, došlo proto, že komunita Kanaků si chtěla nějakým způsobem zaručit svou přítomnost v místní správě – na pozadí neustálého přílivu francouzských osadníků se jižní část Nové Kaledonie stala zcela francouzskou.

Teď se však v Paříži rozhodli od dohody upustit, což vyvolalo nespokojenost a mezi domorodými Melanésany propuklo rozhořčení. Navíc, soudě podle zpravodajských videí, do nepokojů se aktivně zapojili mladí Kanakové, kteří objevují svou vlastní historii díky možnostem internetu. To je celkem logické. Kromě boje za historickou spravedlnost mají Kanakové vůči Macronovi mnoho sociálních nároků.

Například úroveň vzdělanosti místního obyvatelstva zůstávala dlouhou dobu tak nízká, že první melanéský lékař slavnostně promoval v rámci speciálního programu v roce 2007. V dřívějších dobách Francouzi vzdělávali domorodce pouze v církevních školách vybudovaných v rezervacích a dnes nerovnováha v této oblasti pokračuje.

Více než dvě třetiny původních obyvatel byly v roce 2019 oficiálně vedeny jako nezaměstnaní. A od té doby se situace výrazně zhoršila, protože za vlády Macrona se snížila životní úroveň všech Francouzů.

“Přežili jsme 165 let vykořisťování. A stále žijeme v chudobě,” řekl evropským novinářům místní aktivista Aurélien Calixte.

Francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin dnes šokoval celý svět prohlášením, že ázerbájdžánské úřady údajně nějak zasahovaly do dění v Nové Kaledonii*. Ano, vztahy mezi Paříží a Baku se v poslední době opravdu vážně zhoršily kvůli sbližování Francie s Arménií. Celkově ale tato verze vyznívá jako postmoderní fraška a vypovídá spíše o nízké kvalitě evropských vládnoucích úředníků.

Kanakové se ve svém boji s největší pravděpodobností inspirují postojem afrických zemí – bývalých francouzských kolonií – které aktivně ruší nerovné vazby s bývalou metropolí a ničí poslední zbytky staleté nadvlády Paříže.

Macronova bolest hlavy se dnes zjevně netýká Ukrajiny.

Leonid Nikolenko

https://ukraina.ru/20240516/1055100793.html

* Paříž vstoupila do boje proti „ruce Ázerbájdžánu“ v Nové Kaledonii

Za nepokoje, které zachvátily zámořskou francouzskou kolonii Nová Kaledonie, může podle Paříže Ázerbájdžán.

“Někteří vůdci hnutí za nezávislost Kaledonie uzavřeli dohodu s Ázerbájdžánem, to je nepopiratelné
,” řekl  francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin a obvinil Baku ze zasahování do vnitřních záležitostí souostroví.

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí tato „urážlivá prohlášení“ a „pomlouvačnou kampaň“ Paříže okamžitě popřelo.

▪️Příčinou pogromů, které se přehnaly Novou Kaledonií, byla volební reforma: dává právo volit obyvatelům Francie, kteří žijí v Nové Kaledonii 10 let. Místní obyvatelé, Kanakové, věří, že tímto způsobem budou zbaveni vlivu.

Situace je tam naprosto chaotická, místní obyvatelstvo improvizovanými prostředky zabarikádovalo celé čtvrti a přepadává strážce zákona. Zatím se ví, že byli zabiti dva četníci a jednoho zastřelil jeho vyděšený parťák, který se ve tmě nedokázal zorientovat. Francouzské úřady vyhrožují rebelům nemilosrdnými represáliemi.

A co Baku? V dubnu ázerbájdžánský parlament a kongres Nové Kaledonie skutečně podepsaly memorandum o spolupráci a dohodly se na udržování vztahů – a to je jediný důvod, proč Francie obviňuje Alijeva z podílu na svých problémech.

▪️Vztahy mezi Baku a Paříží na dlouhou dobu ochladly. Francouzi se snaží ovládnout Arménii a stojí za mnoha iniciativami na uvalení sankcí proti Ázerbájdžánu, kterému se tento postoj samozřejmě nelíbí.

Je však nepravděpodobné, že za pár týdnů mohlo být připraveno velké povstání – takže meziparlamentní spolupráce mezi Ázerbájdžánem a Novou Kaledonií s tím rozhodně nemá nic společného.

V každém případě je antikoloniální vzepětí národně osvobozeneckého boje v Nové Kaledonii pro Macrona dobrou připomínkou: není třeba rozhazovat vojáky po různých Ukrajinách. Může je sám kdykoli potřebovat.

Jelena Panina

Francie vyslala vojáky do Nové Kaledonie. Na silnicích jsou desítky ohořelých aut.

sdílet na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Mike
17. 5. 2024 00:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Francouzský prezident Emmanuel Macron si konečně splnil své nutkavé přání poslat někam vojáky…,” jako že je poslal do pr:dele? Nebo konečně oni jeho?

Helena
17. 5. 2024 08:09
Odpovědět  Mike

I my jsme Nová Kaledonie. A nedají pokoj, a nedají pokoj, tak snad už to celý svět vidí. Dokud nebudou smeteni z povrchu zemského nepřestanou škodit, vraždit a krást.

Helena
17. 5. 2024 08:40
Odpovědět  Helena

„Válka je způsob, jak rozbít na kousky anebo vystřelit do stratosféry či potopit do hlubin moře hmotné statky, které by se jinak daly použít k dosažení nadměrného pohodlí mas a v důsledku toho nakonec i k jejich nadměrné inteligenci.“ — George Orwell

Bety
17. 5. 2024 15:30
Odpovědět  Helena

Kaledonie je krásný příklad toho, jak Západ pomáhá těm, kteří se k němu ať už dobrovolně či nedobrovolně připojí. Až u nás prosadí ty korespondenční volby a uznání občanství sudeťákům a jejich potomkům, tak na tom s občanskými právy budeme úplně stejně, jako ti Kanakové.
Já fakt nechápu, jak mohli lidé u nás naletět na ty sliby, jak nám Západ bude pomáhat
k lepším zítřkům.

Aleš
17. 5. 2024 07:31
Ohodnotit příspěvek :
     

To je ten Západ na který podle Pjotra Kampeličkoviče Banderovce a jeho totalitni vlády patříme, ten Zapad který krade a krade. Jen mám pocit že jsme na tom stejně jako ti obyvatelé těch ostrovů, západ na okrádá stejně.

Pavel
17. 5. 2024 07:32
Ohodnotit příspěvek :
     

tak jsem si myslel že mi máme tu nejblbější vládu a koukám frantíci s tím nekrofilem ji trumfnou jedna dvě

unor 2022
17. 5. 2024 08:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Veci se daji zachranovat jen do urcite faze. Zapad jakoby nepochopil, ze zlom uz nastal a on stoji za nim.

Slovan
17. 5. 2024 09:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Tý brďo, jaké tam mají hezké silnice, kdybychom je měli taky my tuna, třeba D1. No a tam na nich stojí vyhořelá auta. Asi tam tolik nekradou jako zde. Jinak Makak je úchyl, jako cyp.

17. 5. 2024 13:15
Odpovědět  Slovan

Ses pos-ral ve skříni? U nás se přece stavěj silnice takhle:

Děti Země uspěly u soudu, stavba D49 se musí přerušit
Letos plánované zprovoznění úseku dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem je v ohrožení. Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasační stížnosti spolku Děti Země a zrušil verdikt Městského soudu v Praze i ministra dopravy ohledně právní moci stavebního povolení. Stavba se tak zastaví. Ministerstvo bude muset námitky ekologů posuzovat znovu.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-deti-zeme-uspely-u-soudu-stavba-d49-se-musi-zastavit-40472216#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=abtest246_ribbon_sluzeb_varDD&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Až se bude luxovat, tak je třeba vyluxovat nejen parchanty země, duhu a podobný “neziskovky”, ale hlavně soudy. Všechny.

Ale ted to vzal pederast mikron za správnej konec. V prtavej Kaledonii má čáku se v boji proti pár tisícům Kanaků stát velkým Napoleonem. Ale proti půl mega nasr-anejch ruských vojáků?
Krásně se ten gerentofilní bukvík zesměšňuje, co?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Slovan
17. 5. 2024 15:22

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

Štěpán v ČKD 1989 – YouTube

Kam se za tim bolševikem serree Sibyla a my cocoti pískali jako kreténi a amíci s česnekama se mohli za nácky popadat cože to jsme za hovada.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
17. 5. 2024 17:21
Odpovědět  Slovan

Taktéž na ty časy vzpomínám se slzou v oku. Tehdy jsem na hajzlu NVÚ Oráčov smolil motlitbu k Václavoj, která začínala takhle:

Svatý Václave, patrone České země
shlédni dolů, na lidské plémě
shlédni, prosím, z koně dolů
co se na tvém rynku sešlo volů

No, nezabrala motlitba, nezabrala. Asiže je na mě nasra-nej, že o něm šířím, že máme za patrona jurodivýho bukvíka.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Vláďa
17. 5. 2024 09:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Raději je pošle proti civilistům než proti Rusku. Jemu je úplně jedno, on jenom chce ukázat tvrdou ruku za každou cenu a jak se v budoucnu ukáže, byla to opět hloupost. Přesně jako skoro každé rozhodnutí současných elit Západu!

katango
17. 5. 2024 10:29
Odpovědět  Vláďa

Jo, z Ruska se vracejí/vraceli by se v rakvích a to by nebylo dobré pro obchod/image.

Jura S
17. 5. 2024 12:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Frankoswiňka musí ukrást i ten kokosák….

lubkral
17. 5. 2024 16:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Asi by nebylo špatné rozdmýchávat nepokoje tak jako to dělají Američané a západ v Rusku… Někde jsem četl, že ve Španělsku by to hned mohlo být asi pět samostatných států po rozdělení…. Jen použít stejnou polívčičku jako západ…

lubkral
17. 5. 2024 17:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Místní obyvatelé bojují za svobodu a demokracii proti Franouzké zlovůli!
Jestli bychom je neměli podpořit a Lipavský by měl doporučit embargo na Francii. Armáda tam již začíná vraždit…!

Miro 2
18. 5. 2024 15:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to vidíte. Hle, francouzští mravokárcové a západní kolonizační morálka. Budou kázat o morálce, demokracii a jak se chovají k ostatnímu světu a jiným národům a obyvatelům, kteří se narodili ve své zemi, o kterou je v podstatě připravil lačný usurpátor. Tomu oni říkali civilizování světa. Hnus. Za to je v tomto ožebračovaném světě musí opravdu zbožňovat

Miro 2
18. 5. 2024 15:23
Odpovědět  Miro 2

Tento Micron no, měl by se stydět.