EU zavede nové sankce proti Bělorusku a PMC “Wagner”
1. Evropa zavedla nové osobní sankce vůči Bělorusku v souvislosti se situací kolem migrantů na hranici s Polskem.
2. Bělorusko již oficiálně oznámilo, že odpoví tvrdě. Budeme nuceni reagovat tím nejtvrdším způsobem, citovala agentura TASS tiskového tajemníka běloruského ministerstva zahraničí Anatolije Glaze. Mezi možnosti patří blokování tranzitu evropského zboží přes Bělorusko a blokování tranzitu plynu.
3. Poté, co Kreml poslal Merkelovou komunikovat přímo s Lukašenkem, byla nucena mu dnes zavolat a zhruba hodinu diskutovat o situaci na hranici s Polskem s „nelegitimním prezidentem“.
Jak se ukázalo, v případě potřeby jsou dokonce připraveni si s Lukašenkem promluvit. Ale za „prezidentkou Tichanovskou“ z nějakého důvodu nikdo nespěchá, aby diskutoval o „způsobech řešení migrační krize“.
4. Rusko tradičně prohlašuje, že to, co se děje, je zúčtování mezi EU a Běloruskem a nemá s tím nic společného. Samozřejmě, i kdyby s tím Rusko něco mělo společného, logika hry vyžaduje, abyste řekli, že s tím nemáte společného nic. Proto, bez ohledu na to, zda s tím Rusko má nebo nemá co dělat, bylo při dnešním jednání Macrona a Putina Macronovi přímo řečeno, že řešení problému spočívá ve vyjednávání EU s Lukašenkem (což de facto znamená distancování se od politiky neuznání Lukašenka). Telefonát Merkel Lukašenkovi je první vlaštovkou, ale ne poslední… to je k otázce, zda Lukašenko z toho, co se děje profituje.
A více o sankcích.
Ministři zahraničí evropských zemí dosáhli dohody o zahájení práce na právních opatřeních k uvalení sankcí proti malijským úřadům za nedostatek demokratických reforem a proti soukromé vojenské společnosti (PMC) Wagner za zasahování do zahraničních konfliktů, řekl francouzský ministr zahraničí Jean- Yves Le Drian v Bruselu….
Prohlášení zaznělo na zasedání Rady EU na úrovni ministrů zahraničí, uvádí TASS.
EU oznámila uvalení sankcí na PMC Wagner za to, že se Wagner úplně “urval ze řetězu” a vlezl do Mali. A Francouzi byli požádáni, aby odtud odešli, takže Francie přichází o další zemi ze svého rozpadajícího se neokoloniálního impéria.
Zvláště dojemným důvodem pro sankce je, že PMC Wagner zasahuje do zahraničních konfliktů.
O tom blábolí v EU, jejíž vojska členských států 20 let visela v Afghánistánu a není to tak dávno, co se odtamtud šťastně vydrápala. Je zcela zřejmé, že za rozhodnutí lobbuje Francie, do které v Africe nekopou už jen lenivý.
Je celkem pochopitelné, že PMC Wagner jak v Africe byl, tak bude i nadále.
Kromě samotné skupiny PMC Wagner míří zastřené výhrůžky také na místní vojenskou juntu, které hrozí, že bude zbavena veškeré ekonomické pomoci, pokud bude nadále flirtovat s Rusy.
Samozřejmě, pokud by se držela podřízeného postavení ve vztahu k Francii, pak by nevznikly žádné nároky vůči malijské vojenské juntě. Je tu přesně jeden problém – komunikuje se špatnými lidmi. Proto nyní může snadno spadat pod sankce, o jejichž zavedení Francie usiluje.
Jednání Lavrova s představitelem nové vlády Mali.
Strany se dohodly na posílení a diverzifikaci strategického partnerství mezi Ruskem a Mali. Tyto dohody by měly platit i poté, co vojenská junta po volbách v roce 2022 převede moc na civilní správu (při zachování hlavních pák kontroly nad armádou a bezpečnostním aparátem).
Uvádí se, že ruští vojenští instruktoři již cvičí armádu v Mali, protože Francouzi je to naučit nemohli.
Plus trendy Afričané ze Středoafrické republiky.