Kreml: Setkání s prezidentem Spojených států Josephem Bidenem
Ve formátu videokonference měl Vladimir Putin dlouhý rozhovor s prezidentem Spojených států amerických Josephem Bidenem.
Zejména hovořili o implementaci výsledků rusko-amerického summitu konaného v Ženevě v červnu 2021. Byla konstatována důležitost důsledného provádění dohod dosažených na nejvyšší úrovni a zachování „ducha Ženevy“ při zvažování otázek bilaterálních vztahů a dalších problémů vznikajících mezi Ruskem a Spojenými státy.
Prezidenti v této souvislosti připomněli spojenectví obou zemí za druhé světové války. Zdůraznili, že by se nemělo zapomínat na tehdejší oběti a samo spojenectví by mělo sloužit jako příklad pro navazování kontaktů a spolupráci v dnešní realitě.
Převládající místo v rozhovoru zaujímaly problémy související s vnitřní ukrajinskou krizí a nedostatečným pokrokem v provádění minských dohod z roku 2015, které jsou nesporným základem pro mírové urovnání. Prezident Ruska na konkrétních příkladech ilustroval destruktivní linii Kyjeva, směřující k úplné likvidaci minských dohod a dohod uzavřených v „normandském formátu“, vyjádřil vážné znepokojení nad provokativními akcemi Kyjeva proti Donbasu.
Joseph Biden ze své strany zdůraznil údajně „hrozivý“ charakter přesunů ruských jednotek v blízkosti ukrajinských hranic a nastínil sankční opatření, která budou Spojené státy a jejich spojenci připraveni uplatnit v případě další eskalace situace.
V reakci na to Vladimir Putin zdůraznil, že odpovědnost by se neměla přesouvat na bedra Ruska, protože právě NATO podniká nebezpečné pokusy osvojení ukrajinského území a buduje svůj vojenský potenciál na našich hranicích. Rusko má proto vážný zájem na získání spolehlivých, zákonem stanovených záruk vylučujících expanzi NATO východním směrem a rozmístění útočných zbraňových systémů ve státech sousedících s Ruskem.
Vedoucí představitelé se dohodli, že pověří své zástupce, aby se zapojili do věcných konzultací o těchto citlivých otázkách.
Při výměně názorů na informační bezpečnost obě strany zdůrazňovaly význam aktivně probíhajícího dialogu na toto téma. Vyjádřily připravenost pokračovat v praktické spolupráci v trestně-procesní a provozně-technické oblasti boje proti kybernetické kriminalitě.
Byl posouzen stav věcí kolem Společného komplexního akčního plánu pro jaderný program Íránu. Prezident Ruska upozornil na význam jeho plného provedení v původně dohodnutém rámci. Lídři vyjádřili naději, že jednání o této otázce, obnovená na konci listopadu ve Vídni, se povedou v konstruktivním duchu a umožní dosáhnout rozhodnutí přijatelných pro všechny zúčastněné.
Diskutovalo se o bilaterálních otázkách.
Bylo konstatováno, že spolupráce je stále v neuspokojivém stavu. Projevuje se to zejména v potížích, se kterými se při své práci potýkají „okleštěná“ diplomatická zastoupení obou zemí. Vladimir Putin zdůraznil, že to vše je důsledkem linie amerických úřadů, které před pěti lety začaly praktikovat rozsáhlá omezení, zákazy a hromadné vyhošťování ruských diplomatů, na což jsme byli nuceni zrcadlově reagovat. Ruská strana navrhla zrušit všechna nahromaděná omezení fungování diplomatických misí, což by mohlo sloužit i k normalizaci dalších aspektů bilaterálních vztahů.
Prezidenti vyjádřili názor, že s přihlédnutím ke své zvláštní odpovědnosti za udržování mezinárodní bezpečnosti a stability budou Rusko a Spojené státy pokračovat v dialogu a nezbytných kontaktech.
Celkově byla konverzace upřímná a věcná.
A proč Josephem?
Protože je to oficiální vyjádření ze stránek ruského prezidenta a tam oslovují Bidena tak jak se jmenuje a ne jenom Joe. Pravda, prostřední jméno Robinette vynechali:)