Francie varovala Lavrova před důsledky ohledně PMC Wagner v Mali
V případě příjezdu soukromé vojenské společnosti (PMC) Wagner do Mali jsou možné vážné důsledky.
Uvedl to francouzský ministrzahraničí Jean-Yves Le Drian na setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, uvádí TASS.
„Pokud jde o Mali, ministr varoval svůj ruský protějšek před vážnými důsledky při zasahování skupiny Wagner do záležitostí této země,“ uvedla tisková služba francouzského ministerstva zahraničí.
Dříve agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje uvedla, že vládnoucí junta v Mali uzavřela dohodu s ruskými žoldáky, podle které budou tito školit místní vojenský personál a zajišťovat bezpečnost vysokých úředníků. Podle předběžných informací se do Mali plánuje poslat až tisíc Rusů.
Francie na tuto informaci odpověděla. Drian řekl, že Paříž stáhne armádu z Mali, pokud tam začnou pracovat vojáci PMC Wagner. Francouzská ministryně obrany Florence Parleyová zase poznamenala, že přítomnost žoldáků v Mali by byla “extrémně alarmující”.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zase řekl, že v Mali nejsou žádné ruské ozbrojené síly a oficiální jednání neprobíhají. Také řekl, že o nasazení PMC Wagner nemá žádné informace.
EU varovala Mali před důsledky pokud do země pozvou PMC „Wagner“
Vedoucí diplomacie EU Josep Borrell zdůraznil, že Mali je důležitým partnerem Evropské unie a Brusel se zaměřuje na spolupráci.
EU opakovaně varovala malijské úřady před možnými „důsledky pro dvoustranné vztahy“, pokud přizvou soukromou vojenskou společnost Wagner k práci na jejich území. To je uvedeno v prohlášení vydaném zahraniční službou EU v pátek po rozhovorech mezi Josepem Borrellem a ministrem zahraničí Mali Abdoulayem Diopem, které se konaly na okraj Valného shromáždění OSN.
„Vysoký představitel zdůraznil, že případná přítomnost PMC Wagner v Mali povede k okamžitým důsledkům pro vztahy mezi EU a přechodnou vládou této země,“ uvádí se v prohlášení.
Borrell také zdůraznil, že Mali je důležitým partnerem pro Evropskou unii, a Brusel si klade za cíl spolupracovat s Bamakem a upřímně diskutovat o jakýchkoli problémech „pokud to okolnosti vyžadují”.
Borrell podruhé od začátku Valného shromáždění OSN zdůraznil znepokojení Bruselu v souvislosti s nepotvrzenými zprávami médií o možnosti pozvat PMC Wagner do Mali. 21. září to oznámil na brífinku v New Yorku a zdůraznil, že EU „hodlá tuto situaci prodiskutovat na bilaterální i evropské úrovni s vládou Mali“.
PMC Wagner je neoficiální ozbrojená formace spojená s ruským podnikatelem Jevgenijem Prigožinem. Předpokládá se, že její zaměstnanci poskytují bezpečnostní služby v několika afrických zemích, včetně Demokratické republiky Kongo, Súdánu, Libye, Madagaskaru, Angoly, Guineje, Guineje-Bissau, Mozambiku, Zimbabwe a Středoafrické republiky. Podle některých zpráv se také účastnili akcí na Donbasu a v Sýrii.
Neuvěřitelné pokrytectví, jak Francie, tak Evropské Unie, stejně, jako České republiky. Francie drancuje Mali, čeští žoldnéři tomu asistují, přičemž ani nevíme, co ta asistence znamená, jestli vraždění, nebo něco jiného a EU varuje Mali, že jestliže proti rabování své země, pozvou ozbrojenou skupinu, ta to bude mít, nějaké důsledky. Takže neokolonialismus, jako vyšitý a naši politici dovolili armádě ČR, se toho svinstva účastnit. Takže český neokolonialismus, se všemi důsledky z toho plynoucími. Politici a funkcionáři, kteří toto dovolili, patří ke zdi.
Jedná se o naleziště uranu,které drancuje francouzká firma Ariva, tak to mluví za vše.