FAKTA: Zapomenuté oběti amerického atomového hřibu přišly o slíbené kompenzace
Obyvatelé Marshallových ostrovů trpí vlivem jaderných testů americké armády rakovinou. V letech 1946–1958 zde bylo provedeno 23 zkušebních jaderných výbuchů. USA jim ale kompenzace nedají. Uvádí se to v článku na serveru Politico (viz ZDE).
Výbuchy “pro dobro lidstva”
Marshallovy ostrovy jsou seskupení 29 korálových atolů v Tichém oceánu. Od roku 1914 patřily Japonsku, za 2. světové války je dobyla americká armáda a vybudovala si zde vojenské základny.
Svou lokací představovaly ostrůvky ideální místo pro test americké atomové bomby.
V roce 1946 přijel komodor americké armády Ben Wyatt na jeden z ostrůvků, atol Bikini, kde požádal 167 místních obyvatel, aby se dočasně přemístili jinam. Ostrovanům tehdy řekl, že jsou vyvolený národ a USA potřebují na jejich území otestovat atomovou zbraň „pro dobro lidstva a pro ukončení všech válek.“
Obyvatelé souhlasili a Američané spustili operaci Crossroads, tedy sérii zkušebních testů jaderných zbraní.
V jejím rámci byly odpáleny dvě atomové bomby, obě o síle tisíckrát větší, než byla bomba „Little Boy“, kterou Američané shodili na japonskou Hirošimu. Pokusy skončily v roce 1958, jejich důsledky domorodí obyvatelé okolních ostrovů pocítili už za několik let.
Rakovina, deformace novorozenců
Na ostrovech žilo okolo 52 000 obyvatel. Část z nich se přestěhovala, další na ostrovech zůstali a s následky atomových testů žijí dodnes. Populace začala trpět rakovinou štítné žlázy, zvýšená radiace způsobila hrozivé defekty u nově narozených dětí. Ostrované trpí také chronickými nemocemi. Mnoho z nich má cukrovku a srdeční choroby – k tomu přispívá i strava, která sestává zejména z konzervovaného jídla, jelikož lokální potraviny z ostrovů jsou znečištěné radiací.
Teprve v 80. letech Spojené státy nabídly obyvatelům Marshallových ostrovů kompenzaci. Mohli se přestěho-
vat do USA, kde jim vláda slíbila platit zdravotní pojištění. Po reformě sociálních dávek v polovině 90. let bylo ovšem bezplatné pojištění zrušeno a původní obyvatelé tak ztratili poslední jistotu.
Dnes žije mnoho z nich v uzavřených komunitách v malých amerických městech, pracují na nízkých pozicích v místních továrnách či restauracích a mnozí se stále učí anglicky. Jak uvádí Politico, většina říká, že sem nikdy neplánovali přijít.
Pro USA jsou ostrovy stále důležité
Ostrovy jsou pro USA stále důležité hlavně strategicky, armáda zde má své základny. Ty jsou dvakrát blíže Pekingu než Washingtonu a byly by klíčové v případě námořního konfliktu s Čínou.
Trumpova administrativa začala vyjednávat o možnostech finanční pomoci Marshallovým ostrovům, nicméně taková jednání mohou trvat roky. Na ostrovech dnes žije okolo 58 tisíc obyvatel. Podle měření je přitom na některých místech míra radiace vyšší, než ve Fukušimě a Černobylu.
Na ostrově chybí onkologická klinika a atol Bikini, kam se měli podle amerických slibů obyvatelé vrátit do několika let, zůstal opuštěný, protože je stále neobyvatelný.
Rudolf Hruboň
https://bit.ly/2St08te