Erdogan řekl Lukašenkovi, jak se pomstít Evropské unii
V Litvě a Polsku významně vzrostl počet nelegálních migrantů přicházejících z území Běloruska.
V Litvě je každý den zadržováno 8 až 10 lidí. V blízkosti Registračního centra cizinců v Pabrade již začali stavět stanový tábor pro 350 lidí.
Zástupce státní služby pohraniční stráže Giedrius Mishutis uvedl, že v oblasti Ignalina byly brzy ráno zadrženy dvě skupiny: šest lidí v jedné, devět v druhé.
Nyní zjišťují, které země jsou tito migranti občany, uvádí Delfi.
Všechna místa v centrální okresní nemocnici jsou plná. Podle vedoucího centra Alexandra Kislyho budou ve městě ubytováni osamělí migranti, plánováno je ubytování v 15místných stanech. Rodiny a lidé, kteří potřebují pomoc, budou ponecháni v Registračním centru pro uprchlíky. Tam je nyní 160 cizinců.
Budou o hrozivé situaci diskutovat na vysoké úrovni. Litevská ministryně vnitra Agne Bilotaiteová minulý týden uvedla, že běloruské pohraniční stráže se mohou podílet na přepravě nelegálních přistěhovalců přes hranice, což je záměrná politika Minsku.
Státní pohraniční služba spočítala, že letos z Běloruska do Litvy přišlo nelegálně 312 migrantů, což je 3,5krát více než za celý rok 2020. Jedná se hlavně o irácké občany.
Polské a litevské orgány již obvinily Bělorusko z vyvolávání přílivu migrantů.
Běloruský politolog Igor Tyškevič věří, že je to jen částečně pravda. Skutečně, Bělorusko dřív hlídalo hranice opatrněji a nedávalo velkoryse víza lidem ze Sýrie a Afghánistánu. Za to mu Evropská unie platila v agendě technické pomoci zhruba 10 milionů dolarů ročně.
Ale platby se zastavily po událostech na Belomajdanu a neuznání vítězství Alexandra Lukašenka ve volbách ze strany EU.
V důsledku toho se zvýšil počet uprchlíků. A nejde ani o to, že se pro ně stalo snazší získat vízum.
Tyškevič věří, že zapracovalo sdílení informací. Když první skupiny bez překážek překročily hranici, která již nebyla tak pečlivě střežena, zavolaly domů a informovaly o novém koridoru do Evropské unie.
Tyškevič je přesvědčen, že Lukašenkovi tento rafinovaný krok poradil turecký prezident Recep Erdogan, který takto úspěšně vydíral EU syrskými uprchlíky. „Režim bez překážek“ zvýšil tok migrantů 2–3krát.
Koncem května Alexandr Lukašenko uvedl, že po mezinárodní reakci na nucené přistání letadla v Minsku nebude Bělorusko hlídat hranici před uprchlíky. Litva to považuje za záměrnou akci běloruského režimu proti Vilniusu, který podporuje demokratické procesy v Bělorusku.
“Bývala tu velmi zajímavá mezera, díky které byla většina těchto soudruhů poslána zpět do Běloruska.
V mezinárodním právu existuje takový koncept – bezpečná tranzitní země. Pokud osoba přijede na vaše území z bezpečné země, máte právo odmítnout přidělení azylu.
Dříve toto pravidlo fungovalo s Běloruskem, ale v roce 2020 se situace změnila. Pokud vezmeme v úvahu obvinění z masivního porušování lidských práv v Bělorusku a pokud je nyní takový migrant v zemi EU odmítnut, pak ten s více či méně kvalifikovaným právníkem může toto odmítnutí úspěšně napadnout u soudu.
Jako důkazní základnu navíc využije usnesení Evropského parlamentu a prohlášení jednotlivých evropských úředníků. «Sami říkáte, že v této zemi je to děsivé. Kam mě to chcete poslat»?”
– řekl Tyškevič.
Předpovídá, že v blízké budoucnosti pouze do Litvy dorazí nejméně jeden a půl tisíce migrantů. Celkově si přes Bělorusko bude hledat cestu do EU přibližně 400–500 lidí měsíčně.
Za dva nebo tři roky může být v Litvě již 23–24 tisíc migrantů.