politika

Dohody v Rijádu

Trumpova administrativa oznámila, že dosáhla dohod o Ukrajině:

1. Spojené státy a Rusko se dohodly na zajištění bezpečné plavby a na vyloučení použití síly proti obchodním plavidlům v Černém moři.

2. Spojené státy a Ukrajina se dohodly na vytvoření mechanismu pro zákaz úderů na ruská a ukrajinská energetická zařízení.

3. Spojené státy pomohou obnovit přístup Ruska na světový trh pro vývoz zemědělských produktů a hnojiv.

4. Spojené státy mají v úmyslu usnadnit Rusku rozšířený přístup k přístavům a platebním systémům pro vývoz hnojiv a potravin.

5.. Spojené státy a Ukrajina se dohodly na zajištění bezpečné plavby v Černém moři

https://colonelcassad.livejournal.com/9745835.html

Kreml o rusko-amerických rozhovorech o Ukrajině

Oficiální komentář Kremlu k dohodám mezi Ruskem a Spojenými státy o Ukrajině.

1. V souladu s dohodou mezi prezidenty Ruska a Spojených států se ruská a americká strana dohodly na zajištění provádění „Černomořské iniciativy“, která zahrnuje zajištění bezpečnosti plavby v Černém moři, nepoužívání síly a zabránění použití obchodních plavidel pro vojenské účely při organizování vhodných kontrolních opatření prostřednictvím inspekcí takových plavidel.

2. Spojené státy pomohou obnovit přístup ruského vývozu zemědělských produktů a hnojiv na světový trh, sníží náklady na námořní pojištění a rozšíří přístup do přístavů a ​​platebních systémů pro provádění takových transakcí.

Vysvětlivka:

Odstavce 1 a 2 vstoupí v platnost po:

  • Zrušení sankčních omezení z Rosselchozbank a dalších finančních organizací zapojených do zajišťování operací v oblasti mezinárodního obchodu s potravinářskými produkty (včetně rybích produktů) a hnojivy, jejich propojení se SWIFT, otevření nezbytných korespondenčních účtů;
  • Zrušení omezení obchodních finančních transakcí;
  • Zrušení sankčních omezení pro společnosti vyrábějící a vyvážející potraviny (včetně rybích produktů) a hnojiva, jakož i zrušení omezení práce pojišťoven s nákladem potravin (včetně rybích produktů) a hnojiv;
  • Zrušení omezení pro servis lodí v přístavech a sankcí vůči lodím pod ruskou vlajkou, které se podílejí na obchodu s potravinářskými produkty (včetně rybích produktů) a hnojivy;
  • Zrušení omezení dodávek zemědělských strojů do Ruské federace, jakož i dalšího zboží používaného při výrobě potravin (včetně rybích produktů) a hnojiv.

3. Rusko a Spojené státy se dohodly, že vypracují opatření k provedení dohod mezi prezidenty obou zemí o zákazu úderů na energetická zařízení v Rusku a na Ukrajině po dobu 30 dnů, počínaje dnem 18. března 2025, s možností prodloužení nebo odstoupení od dohody v případě neplnění jedné ze stran.

4. Rusko a Spojené státy vítají dobré služby třetích zemí zaměřené na podporu provádění dohod v energetickém a námořním odvětví.

5. Rusko a Spojené státy budou pokračovat v práci na dosažení silného a trvalého míru.

http://www.kremlin.ru/events/president/news/76526

Kreml tedy výměnou za souhlas s příměřím v Černém moři požaduje zrušení významné části sankcí vůči bankovnímu a potravinářskému sektoru. Pokud nebudou sankce zrušeny, nebude příměří.

https://colonelcassad.livejournal.com/9746156.html

Seznam ruských a ukrajinských zařízení dohodnutých mezi ruskou a americkou stranou, na která se vztahuje dočasné moratorium na útoky na energetický systém:

1. Ropné rafinérie;

2. Ropovody a plynovody a skladovací zařízení, včetně čerpacích stanic;

3. Infrastruktura pro výrobu a přenos elektřiny, včetně elektráren, rozvoden, transformátorů a distributorů;

4. Jaderné elektrárny;

5. Přehrady vodních elektráren.

Dočasné moratorium je platné po dobu 30 dnů od 18. března 2025 a může být po vzájemné dohodě prodlouženo.

V případě porušení moratoria jednou ze stran má druhá strana právo považovat se za osvobozenou od povinnosti je dodržovat.

http://kremlin.ru/events/president/news/76534

sdílet na

Souhlas
Upozornit na
1200


10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Stan
25. 3. 2025 22:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Dohoda naprosto k ničemu. Pro Rusko jsou to jednoznačně jen komplikace, takové podmínky si může Trump strčit do zadku. No nic, jedeme dál, Rusko prostě musí dokončit SVO a to že USA se to snaží brzdit , protože dochází munice, zbraně prachy a ukrovojaci, je jen další z řady falešných proklamací.

Jarek
26. 3. 2025 08:47
Odpovědět  Stan

Klídek , bude to jen chvíle a ukronáckové podmínky poruší a nastupuje účinek poslední věty , že porušení jednou stranou je druhá strana osvobozerna od povinnosti dohodu dodržovat.

Helena
25. 3. 2025 22:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Rijád jako Minsk.
Když nebudou USA a západ dovážet zbraně a žoldáky přes Česné moře, budou to vozit přes Rumunskou voj. základnu, přes Pobaltí, přes Polsko.
Uvěříme možná, až bude stát litr benolu dvacku a cena plynu a energií půjde o těch navýšených x astronomických procent dolů, až poteče ropa tam, kde tekla a plyn bude proudit tam, kde proudil, až budou mít naše JE plné zásoby kvalitního ruského jaderného paliva. Až USA odškodní stamiliardami ukradinu, Gazu, Sýrii, Irák, Afghánistán, Srbsko a další a další, až USA přizná veřejně, že USA s Británií a západem zavraždili miliony nevinných lidí po celém světě a budou prosit svět za odpuštění. A až stáhnou všechny voj. základny co po světě mají. I když myslím, že něco takového vymazat nejde a nikdy nepůjde.

Sasin
25. 3. 2025 22:57
Odpovědět  Helena

Tak například českej Turek, ten už proudí v usa, načichává, saje zlodějinu. Učí se jak se sklízí v cizích zemích. Ten ale nechápe zdroje, jemu se líbí bachratá auta, možná kdyby mu dali nějakou zazobanou bachratou jemeričanku, že si ji taky vezme.

smajlíka jsem zkopíroval a vložil. 😂

stan
26. 3. 2025 10:23
Odpovědět  Helena

Heleno, to co popisuješ je taková pohádková fantazie, která bohužel nikdy nenastane. Ale Rusko prostě musí tu specialní deratizaci na Ukrjině dokončit, bez ní prostě nebude další postup a Trump může vymejšlet další a další mírové návrhy. Ale v takové podobě jsou to jen zbytečné tanečky. Pokud by to chtěl rázně utnout, tak vypne Starlink, odvolá všechyn poradce co na Ukradině jsou, okamžitě zastaví tok zbraní, munice a peněz.Pokud tohle udělá, tak pak věřím, že to myslí vážně. Takle jen Trumpeta hraje divadlo před světem, ale hraje ho jaksi podobně jako šmírák v Kyjevě

Lubos
26. 3. 2025 01:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Diplomacie má patrně svoje pravidla. Nicméně tato dohoda mi připadá poněkud kosmetická,což pŕíliš nekoresponduje s údajnou spokojeností ruské delegace.
Pokud neexistuje dohoda v mnohem větší, neveřejné verzi.

Nazdar
26. 3. 2025 08:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Jenom naproste zruseni vsech sankci zapadu na Rusko muze neco zmenit. EU svych 26 000 sankci na Rusko nezrusi a Americane take ne. Proto je dohoda jen marginalni, castecna a ma umoznit:

  • obchod s Ukrajinou
  • odstranit embargo na ruske produkty, kde to Rusko nejvice boli

Nejednota zapadnich degeneratu USA a EU neumozni zadne ucinne uvolneni situace pro Rusko ani pro zapad. Valka bude proto pokracovat dal az do uplne porazky Ukrajiny.
Ta se nevzdava. Jako Hitler mluvil o posledni zachrane Wehrmacht v reduitu v Alpach, hovori Budanov a zniceni atomovych elektraren a zamoreni Evropy radioaktivitou. Je to ovsem pouhe vydirani tech, kdo maji posilat dalsi pomoc nackum na Ukradine.

Nazdar
26. 3. 2025 08:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Pane Admine, zmente prosim barvu hvezdicek pro hodnoceni clanku. Nejsou videt.

Nazdar
26. 3. 2025 08:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Riad byl jen placnutim do vody. Jalta II. muze zacit az po uplne porazce Ukrajiny a po zmene fasistickych vlad v Evrope za skutecne zastupce lidi v Evrope.
Dnes jim vladnou sionisticti poskoci.

Slovan
26. 3. 2025 08:58
Ohodnotit příspěvek :
     

No já tipuji, že to pošukové z ua stejně nedají a něco stejně na RF vypustí. Však nás už čtrnáct dní připravují na to abychom se přpravili až se sem budou stahovat po ukončení konfliktu. Dnes a denně někde něco čtu. No a kdybych to mohl ovlivnit, tak by se mohl Putin zastavit až u Atlantiku, nó copák, byl by klid.