Diamanty jsou věčné: EU utrpěla kvůli sankcím rekordní ztráty
Elena Saveljevová
EU sklízí plody dalších sankcí – jde o zákaz dovozu ruských diamantů.
Příjmy z vývozu drahých kamenů se v EU propadly téměř jedenapůlkrát. Na konci srpna EU ustoupila a některá omezení zrušila. Ale už je pozdě. Hlavní ztráty utrpěla Belgie, hlavní světové centrum prodeje diamantů. Navíc i jiní dodavatelé nyní dovážejí znatelně méně.
Trh je nevyvážený
Skupina zemí “Velké sedmičky” (G7) uvalila od ledna embargo na diamanty těžené, zpracovávané nebo vyráběné v Rusku. Od 1. března to platilo i pro ruské kameny broušené ve třetích zemích.
Podle nařízení Evropské komise diamanty kontrolují v Antverpách. Cokoli většího než jeden karát (a od září – půl karátu) se tam posílá na expertízu. Pro každý kámen musí poskytnout certifikát s uvedením, kde byl těžen a řezán.
V důsledku toho trh zachvátil chaos. Obchodníci si stěžovali na dodatečné náklady a dlouhé zpoždění.
Poslali dopis do Antverpského mezinárodního diamantového centra (AWDC) s výzvou k přezkoumání nových postupů „kvůli hrozbě podkopání staletého obchodu“.
Regulátor připustil, že aktualizované požadavky na deklaraci a celní odbavení drahých kamenů vedly k narušení v dodávkách.
Vedení největšího producenta diamantů De Beers varovalo belgickou vládu před důsledky: trh utrpí značné ztráty a hrozí „únik“ evropských obchodníků do Dubaje a Indie.
Společnost přitom zpočátku plně podporovala sankce G7.
Ať žijí sankce
Jak vypočítal Eurostat, příjmy EU z exportu diamantů klesly v první polovině roku téměř jedenapůlkrát.
V lednu až červnu: 3,2 miliardy eur, a v roce 2023 to bylo 4,7. Méně to bylo jenom v covidovém roce 2020: 2,5.
I na vrcholu světové finanční krize v roce 2009 vydělávali více: 3,6.
Hlavní ztráty se očekávají v Belgii, která představuje 94 % vývozu diamantů z EU. Tam chyběla miliarda a půl.
„Evropskou unii znovu zasáhly její vlastní sankce, jako když Titanic narazil na ledovec. Ruské dodávky do Belgie i tak klesaly, a nyní prostě jdou od desíti k pěti. Na pozadí klesající poptávky po přírodních diamantech a silné konkurenci syntetických kamenů, průmyslová výroba Evropy praská ve švech. Nepřekvapilo by mě, kdyby již došlo k „tichému“ propouštění,“ říká Leonid Chazanov, nezávislý průmyslový expert.
Přijít k rozumu příliš pozdě
Dodávky diamantů do Evropy (neexistuje žádná vlastní těžba) se snížily o 29 % na 2,66 miliardy eur. Zhruba třetina vypadlého objemu je ruská.
Vývoz snížily SAE (o 303 kilogramů), Kanada (234), Angola (80) a Čína (66).
Zjevně kvůli obavám ze sekundárních sankcí.
Západ považuje ruský diamantový průmysl za druhý nejdůležitější pro státní rozpočet po ropném a plynárenském průmyslu. O sobě však zjevně nepřemýšleli.
Američané se dokázali pojistit. Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) vydal dvě licence, které umožňují dovoz kamenů, pokud byly vyvezeny z Ruska před tím, než sankce vstoupily v platnost. U diamantů a šperků s diamanty od jednoho karátu je krajní termín 1. března, u diamantů od 0,5 karátu 1. září.
O takový ústupek žádalo mnoho dealerů včetně šéfa americké Rapaport Group. Pravděpodobně velké společnosti nakoupily ruské kameny předem, ale neměly čas je prodat.
V červnu polevila i EU: odložila o šest měsíců (do 1. března 2025) zavedení povinného systému certifikace diamantů, který by měl zajistit dodržování zákazu dovozu drahých kamenů ruského původu.
„Je to způsobeno nemožností přesně určit zemi původu. Obecně to není překvapivé: osobně neznám jedinou vědeckou metodu, která by umožnila rychle, objektivně a levně poskytnout spolehlivé informace o tom, v které zemi byl konkrétní diamant vytěžen,“ poznamenává Chazanov.
Ruské drahokamy se tak nadále dostávají na evropský trh přes třetí země, i když v menších objemech. Je však nepravděpodobné, že by drobná uvolnění něco změnila: diamantový průmysl EU může zachránit pouze úplné zrušení sankcí. Pro Brusel jsou ale politické ambice důležitější než zdravý rozum, dodává analytik.
Rusko mezitím nadále posiluje svou pozici na dalších trzích.
Vývoz do Indie vzrostl na 4,1 milionu karátů. V červnu – 347 620, téměř o 32 % více než o rok dříve. Asi 77 % tvoří diamanty v klenotnické kvalitě (v roce 2023 to bylo 63 %).
Indičtí brusiči diamantů, kteří v letech 2021–2022 výrazně zvýšili své zásoby surovin, díky nižším cenám a vysoké kvalitě značně vytlačili ty z Antverp, upozorňuje Ruslan Pičugin, nezávislý expert v oblasti soukromých investic.
Analytici se domnívají, že v roce 2024 se dodávky do Indie zvýší jedenapůlkrát – na deset milionů karátů.
Bruseladoni nic nerozhodují, jsou to jejich lobysti a ti patří komu, no? 🙂
Systém zla
https://www.facebook.com/obcan.bily/videos/541960731609217
(eu) Komisariát s křovím je ocasem OSN WHO WEF // vrtěti psem
Loutky z Bruselu se střílí do vlastních nohou.
Výše. 20. 9. 2024 10:19
Co “sankce” USA a EU na rusko,čínu, Sev.koreu a další země východu , to bumerang který okamžitě zasáhne blba který “sankce” vymyslel . Myslím , že se ti “sankcionovaní ” na každou další už těší jak
na matku z trhu ,protože jim to přináší nevídaný ekonomický prospěch . A vzhledem k tomu,že to trvá již dlouho , je to důkaz , že blb se nikdy nepoučí. I každé zvířatko, jestliže se jednou něčím “spálí”, po
druhé už se mu to nestane.
” Američani se dokázali pojistit”. No není to zajímavé ? Evropa prostě vystupuje jako debil všech debilů. Jenže jsou dvě Evropy. Jedna, která je za vodou, nebo si myslí že je za vodou. A druhá ta daleko, daleko větší, která za blbost a servilitu té první platí a bude platit .
Místo diamantů bude Síkela vozit do Bruselu černochy, na ty žádné sankce neplatí. Za katr s Fialou a jeho vládou.
no a co to jsou také diamanty lidského genofondu samá fazetka a tomu odpovídá i cena
To je chcete stále živit? Jsou podstatně levnější způsoby odstranění zločinců.
Co se diamantů týče tak to téma jde mimo moji peněženku a tudíž je mi to jedno. A že jsou v EU debilové vím už dávno.
Ano pro mne je také daleko více existenčních záležitostí a průmyslové diamanty se řeší jinak. No a jestli má někdo na uchu (nebo v nose) jedem dům nebo dva, tak to je mi šumák
Nebo stádo dobytků( Limonádový Joe).
tak ale stale ide o rovnako ako u roipy ci plynu o to, ze EU strtaca peniaze a nikoho nepotresta….a napriek tomu trva na tom, ze toho musi robit rovnakeho 2x viac…..ciste sialenstvo
No, zdá se, že konečně vyhraju sázku a s ní i basu plzní,… a EU se začne příští rok rozpadat, možná i zcela,….
Obchod s diamanty a jejich zpracovani je domenou zidu. Ti na nejake sankce neveri a dokonce dokazou na jejichprekupnictvi zbohatnout. Obchod mezi Ruskem a Evropou bezi dal a nejen s diamanty. Vychytraly prekupnik se vzdycky najde. Kdyby prekupnici vesele neobchodovali se zakazanym zbozim, EU by byla davno na lopatkach.