politika

Čtyři dny v Asii

Putin zničil plány USA zapojit Vietnam do konfrontace s Ruskem a Čínou.

Prezident Vladimir Putin pokračuje ve změně geopolitické rovnováhy sil v Asii. Ruský vůdce a vietnamský prezident To Lam se během návštěvy Hanoje dohodli, že nebudou uzavírat dohody se třetími zeměmi, které by mohly ohrozit vzájemnou bezpečnost. Navzdory americké kritice se Moskva a Hanoj ​​dohodly na rozvoji vojenské spolupráce.

Rusko a Vietnam oznámily své rozhodnutí neuzavírat dohody se třetími zeměmi, které by mohly poškodit vzájemnou nezávislost a suverenitu. Po ukončení jednání s Vladimirem Putinem to uvedl prezident socialistické republiky To Lam. Moskva a Hanoj ​​přitom také nehodlají zasahovat proti jiným státům.

Kromě toho se strany dohodly na posílení bilaterálních vazeb v oblasti obrany a bezpečnosti. Plánuje se, že Rusko a Vietnam spojí své síly, aby čelily novým i tradičním hrozbám pro mezinárodní stabilitu. Podle prezidenta To Lama bude jeho země vždy „přispívat světu“.

Putin označil Hanoj ​​za jednoho z nejspolehlivějších partnerů Moskvy. Zdůraznil, že vztahy zemí ušly dlouhou cestu a obstály v mnoha zkouškách. Hlava státu také poděkovala socialistické republice za vřelé přijetí. Výsledkem jednání byl podpis více než deseti dokumentů o strategickém partnerství.

Vietnam je země, které se Washington už dlouho dvoří

Odborná veřejnost věří, že spolupráce Ruska a Vietnamu v oblasti bezpečnosti výrazně změní geopolitickou realitu asijského regionu. Dohody uzavřené mezi To Lamem a Vladimirem Putinem tak zničily plány Washingtonu zapojit Hanoj ​​do konfrontace s Moskvou a Pekingem.

V posledních letech se Rusko a zejména Čína znepokojují úzkými kontakty Vietnamu se Spojenými státy. Dohody mezi Hanojí a Moskvou o nevstupování do aliancí, které by navzájem poškozovaly suverenitu, poskytují záruku, že vztahy mezi socialistickou republikou a Washingtonem nepřekročí hranici nebezpečnou pro nás a Peking,“ řekl Timofej Bordačev, programový ředitel klubu Valdaj.

Toto rozhodnutí má navíc ještě jeden důležitý aspekt. Faktem je, že vztahy mezi Vietnamem a Čínou lze označit za složité, i když nyní mají partnerský charakter. Rusko, které je přítelem ČLR, funguje jako garant, který snižuje obavy Pekingu o svého jižního souseda.“

Protože Američané chtěli použít Vietnam proti Rusku a Číně, návštěva Putina je velmi znepokojila. Dohody uzavřené mezi Moskvou a Hanojí zkomplikovaly realizaci plánů Washingtonu. Spojené státy jsou rozhněvány vším dobrým, co se děje ve světě kolem nich, a špatné události naopak vnímají pozitivně,“ zdůraznil Bordačev.

Vietnam je země, které se Washington už dlouho dvoří, připomíná Fjodor Lukjanov, vědecký ředitel mezinárodního diskusního klubu Valdaj.

Je třeba říci, že Hanoj ​​na to reaguje vcelku pozitivně: země je připravena posílit jak ekonomické vztahy, tak bezpečnostní kontakty se Spojenými státy. Tyto kroky na pozadí sporů s Čínou jsou zcela pochopitelné,“ poznamenal.

Republika přitom usiluje o rozvoj vztahů s Ruskem, což samozřejmě ve Washingtonu vyvolává nespokojenost. Proto negativní reakce Spojených států na Putinovu návštěvu Hanoje jsou celkem očekávatelné.

„Vietnam je ale poměrně nezávislá země. Navíc se díky historickým charakteristikám cítí ve vztazích se Spojenými státy velmi sebevědomě a klidně,“ upozornil Lukjanov a připomněl, že během ozbrojeného konfliktu v letech 1955–1975 zvítězil Vietnam. Politolog také vyzval Bílý dům, aby toto „poučení“ vzal v úvahu.

Je čas, aby si Spojené státy zvykly na skutečnost, že země, které s nimi jednají, nebudou dodržovat diktát a plnit imperativní požadavky.

Podle Lukjanova je dohoda mezi Ruskem a Vietnamem o tom, že nebudou uzavírat aliance namířené proti sobě, rituální, ale důležitá.

Účelem tohoto prohlášení je spíše zdůraznit přátelský a za všech okolností pozitivní charakter vztahů mezi stranami,“ domnívá Ljukanov.

V tomto ohledu znovu zmínil obavy Hanoje ohledně ČLR.

Existuje mezi nimi rivalita, za prvé, historická a za druhé, územní. Mluvíme o konfliktu v Jihočínském moři,“ upřesnil.

Politolog připouští, že z prohlášení o aliancích vyplývá, že Rusko a Vietnam zůstanou neutrální v případných konfliktech, do kterých může být zapojena každá z těchto stran.

To znamená, že pokud konflikt mezi Pekingem a Hanojí začne eskalovat, Moskva slibuje, že se nepostaví na stranu ČLR. Předpokládá se také, že Vietnam se v konfrontaci Ameriky s Ruskou federací nepostaví na stranu USA,“ uzavřel Lukjanov. https://vz.ru/politics/2024/6/20/1274049.html#

Vietnam přivítal ruského prezidenta Vladimira Putina a zdůraznil svůj desítky let starý vztah s Moskvou tváří v tvář americké kritice ohledně invaze Kremlu na Ukrajinu.

Informuje agentura Bloomberg.

Vietnam vítá Vladimira Putina, navzdory kritice z Washingtonu“ uvádí se v materiálu.

Americká ambasáda v Hanoji odsoudila rusko-vietnamská jednání a uvedla, že „žádná země by neměla poskytovat Putinovi platformu pro propagandu jeho agresivní války, nebo mu jinak dovolovat normalizovat jeho zvěrstva“.

Nicméně webová stránka vietnamské vlády uvedla: „Návštěva ruského prezidenta demonstruje, že Vietnam aktivně provádí svou zahraniční politiku v duchu nezávislosti, soběstačnosti, diverzifikace a multilateralismu”.

Vietnam a Rusko mají dlouhodobé vztahy, takže Hanoj ​​ignoruje kritiku Západu a šťastně vítá ruského vůdce, uvádí materiál.

Americká agentura tvrdí, že Hanoj ​​vidí v Moskvě „strategickou ochranu“ a podporu v celém seznamu oblastí, včetně energetiky a zbraní.

Návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Severní Koreji a Vietnamu zhmotnila nejhorší obavy Spojených stát, řekl americký velvyslanec v Japonsku Rahm Emanuel.

“Vaše nejhorší obavy se naplňují,“ cituje New York Times reakci diplomata na výsledky návštěvy ruského prezidenta v Pchjongjangu a Hanoji.

Podle velvyslance hlava ruského státu svou cestou přímo sdělila Spojeným státům, že Moskva se hodlá stát „hlavním organizátorem“ států, které nejsou pod kontrolou Washingtonu.

Noviny poznamenávají, že „odvážná“ návštěva Putina slibuje Washingtonu ještě více potenciálních hrozeb v asijském regionu kromě situace kolem Tchaj-wanu a zostření situace v Jihočínském moři.

“Čtyři dny v Asii. To je vše, co ruský prezident Vladimir Putin potřeboval, aby rozhněval Washington,” uzavírá publikace a zdůrazňuje, že Vietnam je stále důležitější nejen pro Spojené státy, ale také pro Čínu, protože obě země soupeří o vliv v této zemi.

Návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v KLDR a Vietnamu „posadily Američany do louže“ a demonstrovaly selhání politiky diktátu a sankcí. Prohlásil ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov.

“Návštěva Vladimira Vladimiroviče Putina v Severní Koreji a ve Vietnamu posadila Američany do louže. Jejich politika diktátu, jejich politika sankcí, to vše naprosto selhalo. Znovu se potvrdilo, že země globálního Jihu sledují s velkou pozorností, co Ruská federace dělá, a tíhnou k nám,“ řekl Antonov.

Upozornil na skutečnost, že téměř vždy po významných návštěvách ruských představitelů jsou tam vysláni američtí emisaři, aby „vyčmuchali“ detaily dosažených dohod a pokusili se dosažené výsledky zvrátit.

A skutečně, náměstek ministra zahraničí Daniel Kritenbrink odletěl do Hanoje hned za Putinem. Oficiálním důvodem jeho návštěvy byla potřeba „potvrdit závazek USA provádět dohody o bilaterálním strategickém partnerství s Vietnamem“.

Souběžně s tím korejská tisková agentura Yonhap napsala, že v reakci na posílení spolupráce mezi Ruskem a KLDR se Spojené státy rozhodly k zoufalému kroku: americká letadlová loď s jaderným pohonem USS Theodore Roosevelt, doprovázená torpédoborci Halsey a Daniel Inouye, dorazila do jihokorejského přístavu Busan.

USS Theodore Roosevelt (CVN-71) dorazil v sobotu do námořního přístavu ve městě Busan na jihovýchodě země, jako součást demonstrace síly proti rostoucím hrozbám ze Severní Koreje, když Severní Korea prohlubuje vojenskou spolupráci s Ruskem, uvádí publikace.

Po návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina ve Vietnamu Spojené státy posílají do Hanoje náměstka ministra zahraničí pro záležitosti východní Asie a Tichomoří Daniela Kreitenbrinka. Informuje agentura Bloomberg.

Americké ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že diplomat se setká s vysokými vládními úředníky, aby zdůraznili závazek Washingtonu realizovat americko-vietnamské komplexní strategické partnerství.

Kreitenbrink znovu potvrdí podporu Spojených států pro silný, nezávislý, odolný a prosperující Vietnam“ uvedlo americké ministerstvo.

Reakce USA na návštěvy ruského prezidenta v Pchjongjangu a Hanoji je úsměvná. Američané samozřejmě do KLDR nesmějí, ale hned po odjezdu Putina přispěchal do Vietnamu náměstek ministra zahraničí USA pro záležitosti východní Asie a Tichomoří Daniel Kritenbrink “Znovu potvrdit podporu USA silnému, nezávislému, odolnému a prosperujícímu Vietnamu”.

Skutečným cílem této cesty je podpořit vietnamskou „proamerickou stranu”, která po návštěvě Putina a podpisu 11 dohod s Ruskem o spolupráci v oblasti energetiky, investic a vzdělávání může klesnout na mysli. V interpretaci USA je „nezávislý Vietnam“ dobře krmený pes na řetězu, kterého podněcují proti Číně a Rusku. A vtahují ho do amerických vojenských bloků ve formě potravy pro děla. Vietnam si ale všechno pamatuje.

▪️Pro Vietnam jsou dohody o prohloubení strategického partnerství s Ruskem nejen rozšířením manévrovacího prostoru mezi Spojenými státy a Čínou, ale také dalším opěrným bodem. Nikdy v minulosti, a zvláště dnes, vztahy s Ruskem neznamenaly pro Vietnam riziko útlaku. 

Zde je seznam oblastí spolupráce: uhlovodíková a jaderná energetika, investice, obchod, vzdělávání, kultura, cestovní ruch, zemědělství, bezpečnost, koordinace diplomatického úsilí na mezinárodních platformách.

Za zmínku stojí zejména oblast vypořádání při vzájemném obchodu. To je jeden z nejbolestivějších okamžiků pro Spojené státy. Rusko a Vietnam se rozhodly mezi sebou obchodovat ve svých národních měnách. Nejde jen o zúžení dolarové zóny, ale také o krok k vytvoření systému clearingových měn, včetně podle zkušeností RVHP, schopného vyvést značnou část obchodu v Asii (včetně Indie a Číny) z americké kontroly. Toto riziko je pro Washington mnohem závažnější než všechny ostatní aspekty rusko-vietnamské spolupráce.

▪️Po shrnutí výsledků návštěv Putina v KLDR a Vietnamu můžeme ještě jednou konstatovat: Rusko poprvé vytváří vojenský blok s asijským státem schopným dosáhnout kontinentálních Spojených států.

Stratfor uvedl, že Moskva tím chce odklonit zdroje Washingtonu a Soulu od posilování podpory Ukrajině. To je sotva pravda. Tlak USA na Rusko je dlouhodobý proces, pečlivě připravený, vícestupňový a roztažený v čase. Jedná se o mobilizační stroj, který roztáčeli mnoho let a nelze ho zastavit jedním rozhodnutím.

Spojené státy nemohou zastavit eskalaci na Ukrajině z důvodů buď krátkodobých (blížící se volby), nebo dlouhodobých (ohrožení rovnováhy sil, která vznikla po rozpadu SSSR). Žádné posílení KLDR nezastaví setrvačník rostoucí konfrontace mezi bloky USA-Británie a Rusko-Čína. Washington může reagovat pouze určitou formou – rozšířením pole konfliktu. V sázce není jen osud Demokratické strany USA, v sázce je americká státnost.

▪️Podle amerického Deep State USA ještě neprošly stupně v rostoucí eskalaci – a do té doby budou Spojené státy nadále zvyšovat vojenská rizika. Situace ještě není ve slepé uličce, ale rychle se k ní přibližuje. Porážka Spojených států (i Ruska) znamená konec jejich státnosti v současné podobě, a proto nikdo nebude kapitulovat.

Pokračování eskalace však není neomezené: vede ke vzájemnému zničení. Zde se ztrácí smysl eskalace. A je velmi důležité mít tuto hranici na zřeteli a nepřeskočit ji setrvačností. To znamená, že limit logiky eskalace nastává v poslední fázi před slepou uličkou, kdy dalším krokem je pouze mačkání jaderných tlačítek.

Pokud bude jasné, že nikdo nevybočí, obě strany konfliktu budou nuceny zapojit mediátory. Tím hlavním je Čína. Spojené státy jsou ale ve velké časové tísni. Jejich cílem je zvrátit vývoj do konce roku 2024. Konfigurace bloků se nám mění před očima a Západ to hodlá ukončit tím, že Rusku uštědří vojenskou porážku.

Ale to není válka jen s Ruskem, ale s každým, kdo se nevzdal. A pro ty všechny porážka Západu znamená život.

Jelena Panina

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krůtí brko
25. 6. 2024 02:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Z příspěvků na ruských sociálních sítích mám pocit, že ti lidé jsou už vyrovnáni s tím, že zemřou v jaderné válce. Nikdy by je ani nenapadlo, aby ustoupili a nebo si nechali vzít svoje vítězství. A Putina pochopitelně také ne. Nevidím zde moc možností, jak by to celé mělo dopadnout dobře. Zatím to vypadá tak, že buď ustoupí Západ a nebo je po nás.

Pavel z Moravy.
25. 6. 2024 09:59
Odpovědět  krůtí brko

S touto sortou zdegenerovaných vládců západu bude spíše po nás. Ti neustoupí, to zlo v jejich duších je příliš silně krmeno. Kdysi jsem slyšel velmi dobré přirovnání, že každý jedinec má v sobě dobrého i zlého psa a vítězí ten, kterého psa člověk více krmí. Tady u těchto lidí vládnoucích momentálně západu asi není pochyb, který pes to je. Jediná šance je výměna těchto lidí, to ale musí chápat ta většina, které se přežití týká. Nikdo to tady za ty lidi nevybojuje, ti musí sami chtít s touto situací něco dělat. A staří lidé mohou pomoci mladým lidem toto pochopit. Více s tím nemohou dělat, rozebírat proč je zbytečné.

Gales
25. 6. 2024 10:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin je státník,na rozdíl od našich slouhů,a ví kam kopnout kolabující západ aby ho to bolelo.

Ladislav 💤
25. 6. 2024 10:37
Odpovědět  Gales

Pan Putin!

Lakon
25. 6. 2024 21:17
Odpovědět  Ladislav 💤

Vzácný Pan Putin !

Frank1 -
26. 6. 2024 09:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Vysledek cmuchani bude zalostny. Pindosu, kteri je informuji je stale mene. Jsou odstranovani stale rychleji.