Čínský prezident Si Ťin-pching bude nazýván „kormidelníkem“, jako Mao Ce-tung
Moskva. 12. listopadu. INTERFAX.RU – Čína bude od nynějška nazývat prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga “kormidelníkem čínské renesance”, uvádějí západní média.
Podle tisku to řekl zástupce Komunistické strany Číny na pátečním brífinku.
Do této chvíle byl takovým titulem vyznamenán pouze zakladatel ČLR Mao Ce-tung – v Číně se mu říká „Velký kormidelník“.
Den předtím přijal Ústřední výbor Komunistické strany Číny „historickou rezoluci“ vyzdvihující úspěchy strany za uplynulé století, mimo jiné pod vedením Si Ťin-pchinga. Dokument vyzývá k pokračování v podpoře politiky současného prezidenta ČLR.
To podle médií přispělo k posílení pravomocí čínského vůdce.
Jak poznamenal tisk, je to teprve potřetí v historii, co byl v Číně přijat takový dokument o úspěších KSČ. Předtím schválili rezoluci Mao Ce-tunga v roce 1945 a Teng Siao-pchinga v roce 1981. Krok k přijetí tohoto dokumentu je tedy zaměřen na srovnání úspěchů současného prezidenta ČLR se dvěma výše zmíněnými bývalými čínskými vůdci.
Text rezoluce vyzývá „celou stranu, celou armádu a lidi všech etnických skupin, aby se těsněji spojili kolem Ústředního výboru strany a plně realizovali přechod k nové éře socialismu s čínskými rysy pod vedením Si Ťin-pchinga.”
Média zdůrazňují, že přijetí doktríny Si Ťin-pchinga znamená, že si získal popularitu, což mu umožnilo ucházet se o třetí funkční období prezidenta ČLR, které potrvá do roku 2027.
Si Ťin-pching je prezidentem Čínské lidové republiky od března 2013.
Jít do budoucnosti a držet se marxismu-leninismu
Plénum Ústředního výboru Komunistické strany Číny (KSČ) bylo poznamenáno řadou přelomových rozhodnutí, která ve skutečnosti otevírají pro Čínu novou éru.
Si Ťin-pching se oficiálně stal „kormidelníkem“.
Ne velkým, ale kormidelníkem. Vlastně první po Maovi. Nyní jeho role posílí a je to právě jeho skupina, která povede Čínu přes turbulentní vlny probíhající transformace světového řádu. KSČ prohlašuje, že má v úmyslu jít do budoucnosti tak, že se bude držet marxismu-leninismu s čínskými rysy.
V důsledku debaty byla přijata řada klíčových dokumentů, které definují základní principy politiky vládnoucí strany v ČLR na desítky let dopředu. Nejpozoruhodnější z nich byla „Rezoluce o nejdůležitějších úspěších a historických zkušenostech KSČ za sto let boje“.
Název by neměl být zavádějící: nejedná se o „učebnici dějepisu“, ale o dokument identifikující nejúčinnější politické poznatky KSČ, které budou uplatňovány v budoucnu. Tento dokument podle účastníků kongresu jasně ukazuje, „co stojí za naším úspěchem v minulosti a co může zaručit náš úspěch v budoucnu“. Je navržen tak, aby „posílil důvěru ve vlastní cestu… aby zajistil soudržnost práce celé strany… sjednotil všechny národy země“.
„Vzácné zkušenosti získané dlouhodobou praxí“ ze 100 let činnosti KSČ, které bude strana „dlouhodobě využívat“, jsou shrnuty do 10 hlavních aspektů. Nejdůležitější z nich jsou:
– bránit vedení ze strany KSČ;
– řídit se zásadou „lidé především“;
– vždy pamatovat na zájmy celého světa;
– být průkopníky a inovátory, neústupně provádět revoluční sebetransformace;
– vždy si zachovat nezávislost a samostatnost;
– neochvějně následovat svou vlastní, čínskou cestu.
Zvláštní pozornost je věnována originalitě cesty čínského vývoje.
Na tiskové konferenci po plénu Jiang Jinquan, ředitel Centra pro politický výzkum Ústředního výboru KSČ, zdůraznil, že … Čína bude pokračovat v budování své demokracie a nehodlá kopírovat zkušenosti Západu: „Demokracie není výlučnou praxí západních zemí… Nemáme v úmyslu naslouchat západním přednáškám o této věci, zvláště když jejich demokracie ne vždy fungují.”
Připomněl, že zatímco 81 % Američanů se obává o osud své demokracie, v Číně 95 % obyvatel podporuje vládu, 98 % – politiku Komunistické strany Číny.
Bylo důležité potvrdit kontinuitu politiky KSČ v průběhu 100 let a do budoucna: nikdo nikoho „nevyhodí z parníku dějin“.
Tato kontinuita je jedním z nejdůležitějších garantů politické stability v Číně.
Je příznačné, že více než 2/3 komuniké je věnováno potvrzení loajality a relevance politiky všech generací vůdců ČLR: od kurzu „Sinifikace marxismu“ Mao Ce-tunga po teorii socialismu s čínskými charakteristiky v nové době, jejímž autorem je současný prezident ČLR Si Ťin-pching.
Znovu byla potvrzena role Si Ťin-pchinga jako „jádra“ vedení strany.
„Každá skupina by měla mít své vlastní jádro. Je nemyslitelné vládnout straně s 95 miliony členů, zemi s 56 etnickými skupinami a 1,4 miliardou obyvatel bez silného vůdčího jádra,“ řekl ředitel Centra pro politický výzkum ÚV KSČ. Teorii současného „jádra strany“, která je již zakotvena v Ústavě ČLR a zakládací listině KSČ, je v závěrečných dokumentech pléna věnováno mnoho textu.
Je také pojmenován hlavní algoritmus práce strany pro budoucnost. Jedná se o „pohyb vpřed při zachování stability“ (tato formulace se v závěrečném Komuniké třikrát opakuje v různých obměnách).
https://russian.cgtn.com/t/BfJEA-CcA-DAA/EFGfIA/index.html
* * *
K programovým ustanovením na téma modifikací čínského socialismu.
V období nové demokratické revoluce vytvořili čínští komunisté, jejichž hlavním představitelem byl soudruh Mao Ce-tung, spojující základní principy marxismu-leninismu s konkrétní realitou Číny, ideje Mao Ce-tunga, které ukázaly správnou cestu k vítězství nové demokratické revoluce, říká komuniké.
V období socialistické revoluce a socialistické výstavby prosadili čínští komunisté, jejichž hlavním představitelem byl soudruh Mao Ce-tung, řadu důležitých myšlenek o socialistické výstavbě. Díky tomu vstoupila chudá a zaostalá země Východu s velkým počtem obyvatel na cestu rozvoje socialistické společnosti, píše se v komuniké.
V novém období reforem, otevřenosti a socialistické modernizace po 3. plénu ÚV KSČ, čínští komunisté, jejichž hlavním představitelem byl soudruh Teng Siao-pching, zaměřující se na zásadní otázky – co je socialismus a jak jej budovat, vytvořili teorii Teng Siao-pchinga… Začala se uplatňovat politika reforem a otevřenosti, a tak byl úspěšně položen počátek socialismu s čínskými rysy.
Po 4. plenárním zasedání ÚV KSČ čínští komunisté, jejichž hlavním představitelem byl soudruh Ťiang Ce-min, prohloubili své chápání toho, co je socialismus a jak jej budovat, jakou stranu budovat a jak ji budovat. Tak byly formulovány důležité myšlenky trojnásobného zastoupení. Socialismus s čínskými rysy úspěšně vstoupil do 21. století.
Po 16. celostátním sjezdu KSČ čínští komunisté, jejichž hlavním představitelem byl soudruh Chu Ťin-tchao, shromáždili a vedli všechny stranické soudruhy a mnohonárodnostní lid země, v průběhu všestranného budování středně prosperující společnosti, prosazovali praktické, teoretické a institucionální inovace a vytvořili vědecký koncept rozvoje … Podle komuniké se jim v nových podmínkách podařilo úspěšně zachovat a rozvíjet socialismus s čínskými rysy.
Od 18. sjezdu KSČ vstoupil socialismus s čínskými rysy do nové éry. Čínští komunisté, s hlavním představitelem soudruhem Si Ťin-pchingem, vytvořili ideu Si Ťin-pchinga o socialismu s čínskými rysy v nové éře.
Ideje Si Ťin-pchinga o socialismu s čínskými specifiky nové éry, kterými jsou marxismus moderní Číny a marxismus 21. století, stejně jako kvintesence čínské kultury a čínského ducha v současné době, znamenají nový skok v sinifikaci marxismu.
<…>
Všichni členové strany se musí držet marxismu-leninismu, myšlenek Mao Ce-tunga, teorie Teng Siao-pchinga, důležitých myšlenek trojnásobného zastoupení a vědecké koncepce rozvoje, komplexně implementovat ideje Si Ťin-pchinga o socialismu s čínskými rysy v nové éře.
http://russian.news.cn/2021-11/12/c_1310305571.htm (zajímavých věcí je tam ještě mnoho)
<…>
Naši ignoranti se snažili poslat marxismus-leninismus na smetiště dějin, ale dopadne to takto – KSČ otevřeně hlásá, že Čína půjde do budoucnosti pod vlajkou marxismu-leninismu s čínskými rysy.
Za zmínku také stojí, že v Číně je plně realizován princip – neplivat na vlastní historii (jak to úporně dělají u nás), i když samozřejmě mohli něco napsat, nějakou kritiku o Maovi nebo Tengovi.
Ale na svůj nový velký pochod si s sebou berou všechno.
Vše, co je v komuniké řečeno, odráží dlouhodobé tendence postupného omezování čínského NEPu a přípravy na rozhodující boj o budoucí světový řád, který si vyžádá mobilizaci všech sil.
Inu, na základě výsledků boje se ukáže, zda se Si Ťin-pchingovi podaří v praxi dokázat, že titul „kormidelník“ není jen název, ale je odrazem skutečných historických úspěchů srovnatelných s těmi Maovými.
To, co buduje čínská KSČ je ve své podstatě stát na principu mraveniště akceptovatelný jen pro rodilé čínské mravence, kteří tento princip mají za dlouhou historii svého vývoje již v genech. Fajn, jsou jací jsou, nic proti. Nic proti, pokud se Čína nebude snažit tento princip vyvážet. Je to prostě jiná civilizace budovaná na jiných principech. A my bychom se měli vrátit ke svým původním principům, ke svým kořenům, nebo nás čínská “měkká síla” v relativně blízké budoucnosti pohltí.