politika

Bild: Americko-ruská jednání zvažují stažení vojsk NATO ze zemí, které vstoupily do Aliance po roce 1990

Média uvádějí, že po výsledcích jednání v Rijádu se zvažuje možnost stažení amerických vojáků ze zemí, které vstoupily do NATO po roce 1990.

Bild cituje zástupce východoevropské bezpečnostní služby:

„Podle našich informací mluvíme o požadavcích Putina z roku 2021, konkrétně o stažení amerických jednotek ze všech zemí NATO, které vstoupily do aliance po roce 1990″.

Jde o tyto země:

Albánie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Černá Hora, Severní Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Švédsko.

Americko-ruská jednání, která se uskutečnila v Rijádu, vyvolala hluboké znepokojení v celé Evropě, přičemž narůstají obavy, že diskuse by mohly vést k výraznému snížení vojenské přítomnosti USA na kontinentu. Přestože prezident Donald Trump vyloučil úplné stažení amerických sil z Evropy, zprávy naznačují, že Washington může zvážit stažení vojáků z některých zemí NATO, zejména těch, které vstoupily do aliance po roce 1990.

Západní zpravodajské agentury a úředníci se obávají, že ruský prezident Vladimir Putin prosazuje návrat k bezpečnostním opatřením z roku 1990, což by znamenalo, že americké síly opustí řadu členských států NATO.

Evropský bezpečnostní činitel řekl BILDu, že ​​požadavky Putina odrážejí ty, které učinil v roce 2021, včetně úplného stažení amerických sil ze všech zemí, které do NATO vstoupily po studené válce.

List Financial Times také uvedl, že evropští představitelé se domnívají, že Trump může souhlasit s odstraněním amerických sil z pobaltských států a potenciálně i dále na západ.

Bývalý litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis se k problému vyjádřil a poznamenal, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve požadoval, aby se NATO vrátilo k hranicím z roku 1997.

To by znamenalo úplné stažení NATO z východní Evropy a americké síly by zůstaly pouze ve východním Německu. Landsbergis naznačil, že pokud byly takové požadavky vzneseny v minulosti, není důvod, proč by na tom Putin netrval v probíhajících jednáních v Rijádu.

Itálie se podle BILDu údajně připravuje na možné stažení amerických sil z Kosova. Pokud by k tomu došlo, bylo by na evropských spojencích, aby zvládli bezpečnostní situaci na Balkáně bez americké podpory, a čelili by rostoucímu tlaku Srbska a jeho armády, která má silné vazby na Rusko. BILD poznamenává, že tento scénář by výrazně oslabil pozici Evropy v regionu.

Diskuse v Rijádu se údajně zaměřily na potenciální stažení (nebo nenasazení) amerických sil z celé řady členských států NATO, včetně Finska, Švédska, Polska, Estonska, Lotyšska, Litvy, České republiky, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Slovenska , Slovinska, Albánie, Chorvatska, Černé Hory a Severní Makedonie.

O amerických vojenských základnách v německém Ramsteinu a o britských leteckých základnách se v současné době nejedná.

BILD varuje, že pokud Trump a Putin dosáhnou dohody o stažení vojsk, Evropa se musí připravit na významné geopolitické posuny. Vyhlídka na sníženou přítomnost USA v klíčových strategických lokalitách vedla ke zvýšenému znepokojení mezi evropskými bezpečnostními úředníky, kteří se obávají, že by kontinent mohl být ponechán vystaven ruskému vlivu a vojenským hrozbám.

***

V zásadě je to v souladu s následujícími zprávami:

USA za Trumpa mohou opustit NATO, pokud Evropa naruší jednání mezi Ruskem a USA – bývalý představitel Pentagonu.

Vystoupení Trumpa z NATO „představuje skutečnou hrozbu,“ řekl v rozhovoru pro Sputnik vědecký spolupracovník EMP Task Force a bývalý důstojník Pentagonu David Pine.

Mohl by to udělat „buď stažením bezpečnostních záruk USA pro jednotlivé země, které jsou proti jeho mírovým iniciativám s Ruskem s cílem ukončit válku na Ukrajině, nebo možná hrozbou úplného stažení USA z NATO,“ říká Pine.

Trump během svého prvního funkčního období dvakrát zvažoval odchod z NATO, považoval alianci za zastaralou a neviděl žádné hrozby, které by ospravedlňovaly americkou vojenskou přítomnost v Evropě.

Čím více se EU a Spojené království snaží zmařit Trumpovu mírovou iniciativu, tím je pravděpodobnější, že Trump vrátí úder, říká Pine.

Trumpova administrativa už údajně zvažuje snížení počtu amerických vojáků v Evropě ze 100 000 na 80 000. Pokud však Spojené království a EU budou pokračovat v házení klacků pod nohy, Trump by mohl snížit počet vojáků o 50 000 nebo dokonce více, zdůrazňuje expert.

Zelenskij je hlavní překážkou míru na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump věří, že „nejrychlejším způsobem, jak vyřešit válku na Ukrajině za vzájemně přijatelných podmínek, jsou přímá jednání s Ruskem,“ komentuje Pine rozhodnutí Trumpova týmu vyloučit Evropu a kyjevský režim z jednání.

Na rozdíl od svých evropských spojenců si Trump pamatuje, že to byl Zelenskij, kdo vydal příkaz – který stále platí – zakazující jednání s Ruskem, zdůrazňuje Pine.

„Hlavním cílem Trumpa je normalizace diplomatických a obchodních vztahů s Ruskou federací. V podstatě se jedná o nový ‚reset‘ s Ruskem s cílem obnovit vztahy, které existovaly před rokem 2014, v nichž Spojené státy zacházejí s Ruskou federací jako s rovnocenným partnerem, se vzájemným respektem, jako s jadernou supervelmocí a spolupracují s Ruskem na obnovení míru a stability na celém světě,“ poznamenává expert.

Globální bezpečnost budou určovat USA, Rusko a Čína

„Myslím, že jde o změnu zahraniční politiky, kterou by prezident [Donald] Trump mohl využít k zajištění míru a stability v budoucnu tím, že by stanovil jasné červené čáry mezi třemi jadernými mocnostmi, aby se zabránilo vzájemnému zasahování do sfér vlivu,“ říká Pine.

Říká tomu „Jalta 2.0“ s odkazem na původní pakt z druhé světové války, který spojil USA, SSSR a Británii, aby nastolily trvalý mír. Tentokrát však Evropa u vyjednávacího stolu nebude.

Zatímco Francie a Británie jsou technicky jaderné mocnosti, chybí jim vojenská síla a globální vliv, aby taková jednání ovlivnily, uvádí Pine.

Žádná jiná země kromě Ruska a Číny nemá vojenské a jaderné kapacity srovnatelné se Spojenými státy a obě země mají legitimní nároky na regionální sféry vlivu, uzavírá Pine.

Zdroj překladu: newsstreet.ru
https://aftershock.news/?q=node/1477295

sdílet na

Souhlas
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Horňák
20. 2. 2025 20:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to by ty naše gaučové generály jeblo.

Ladislav 💤
21. 2. 2025 06:18
Odpovědět  Horňák

👍👍👍👍👍

Gales
21. 2. 2025 10:25
Odpovědět  Horňák

A vystoupili bychom z NATO.Na co by nám bylo, že.

Jarek
21. 2. 2025 16:10
Odpovědět  Horňák

Američané a jakákoliv jejich “základna” mají v evropě ho.no co dělat. Státy mají své národní armády, které jsou součástí NATO, tak co sem leze amík. Jen sem tahá ty své staré jaderné krámy a dělá s Evropy terč.Navíc US armáda akorát neustále v konfliktech které vyvolává ukazuje světu jen to, že ze všeho nejlíp umí s ostudou utíkat. Tak proč se tady na těch základnách ti jejich LGBT šašci povalují?

Stan
21. 2. 2025 21:50
Odpovědět  Horňák

Jeblo by všem chciválkům a rusofobum. A to by bylo moc a moc fajn. Ale nedělám si iluze, že by obrátili a najednou měli jiný pohled na svět. Pro ně bude vždycky Rusko fuj a Západ mňam

Autor
20. 2. 2025 21:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Takže to čemu nikdo nevěřil? Nejspíš si mnozí mysleli, že Putin celou dobu “zase” jen “kecá”. Kdepak! Ten na veřejnosti a do médií neřekne nikdy zbytečné slovo.
Právě takhle má jednat skutečný politik a ne ten kdo si na něj jen hraje. Proto lidé po celém světě pozorují Putina a ne že by třeba fandili, ale váží si jeho práce – takhle má vypadat politika jako poslání a tvrdá práce – pro jeho zemi. My tady můžeme jen závidět.
Ne že by nebyli lidi stejně odhodlaní a schopní, ale to co dělala Amerika po celou dobu od II.sv. války v Evropě porodilo slabé evropské politiky, de facto jen byrokraty, kteří si myslí, že řídit společnost je jako řídit nějaký velký podnik. Není to vůbec ani podobné! V politice nemůžete prostě propustit nežádoucí lidi, nelze je zbavit právní i sociální ochrany atd. Pokud to ale uděláte, dostanete se přesně tam, kde je dnes Evropa, celý západní svět. A totéž, případné nepochopení těch zásadních rozdílů v řízení, ohrožuje i snahu Trumpa a spol. aspoň něco udělat s Amerikou.
Takže všem, co nás zatáhli na takový Západ upřímně přeji – kopanec do … zubů. A ne jeden, ale od každého, koho podvedli. Děkuji od srdce všem buržujům. I tady.

Editor
20. 2. 2025 21:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Stažení vojsk NATO je nonsens. NATO jako organizace nemá své speciální jednotky, jednotky států NATO podléhají velení svých států, které je mohou vyslat na mise mimo území státu a potom je možné velení delegovat na důstojníka jiného státu, ale nikoliv přímé velení mužstvu na úrovni družstva, čety nebo roty. Mužstvu přímo musí velet velitel z jejich státu. Už K und K armáda vyžadovala přímé velení v rodném jazyce a jednonárodnostní jednotky. Armáda státu, který je členem NATO je armádou NATO. Pokud má Litva armádu, je tato armáda součástí NATO a nejde ji vyhnat z Litvy. To nemá logiku. Logiku by mělo nařízení stáhnout z členských států NATO všechny jednotky, které nejsou jednotkami daného státu a nepodléhají výlučnému velení daného státu.

20. 2. 2025 22:18
Odpovědět  scipio

Ono stačí zrušit základny NATO a stáhnout ze zemí bývalého waršpaktu ušáky – a tak je to dle mě také míněno. Co potom zbude Litvě? Armáda sestávající z 15 000 kryptonácků pod hlavičkou NATO. Zatím… Pod hlavičkou NATO.
Hm… A co se stane, když se tlampač rozhodne, že je v zájmu míru třeba z NATO vyloučit země bývalého Waršpaktu? Že to nejde? Hm… Toho co nejde, už tlampač za tři týdny udělal, že se o tom budou učit v dějepise po staletí. Nejspíš proto, že mu nikdo neřekl, že to a to nejde.

Editor
20. 2. 2025 22:27

Nepochopil podstatu. Jakákoliv základna armády ČR je a po dobu členství ČR v NATO vždy bude základnou NATO. Armáda ČR je a bude po dobu členství ČR v NATO armádou NATO. Přes to vlak nejede. USA jednotky jsou v Evropě z doby před rozšířením o exčleny VS. Základna v Kosovu není v exstátu VS. Nejde o to, jak velká je armáda daného státu, ale pokud je stát členem NATO, jeho armáda je armádou NATO i kdyby měla vrchního velitele, náčelníka štábu, písaře a výkonného praporčíka na finance, dozorčího na vchodu, řidiče a víc nic! Jo, ještě skladníka, provianťáka, kuchaře a službu do kuchyně. A furt und furt to bude armáda NATO!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
21. 2. 2025 02:34
Odpovědět  scipio

On je obecně problém, když je země obsazená cizí armádou…
Viz hypotetický příklad – milionové demonstrace, takový “majdan” proti vládě, a ta na lid pošle vojsko. A vojáci řeknou: “nasrat!” a přidají se k lidem, vládu “pokojně” svrhnou, zavřou, a bude klid…
Ale když tam bude cizí armáda, vláda ji povolá a ta půjde proti lidem…
Cizí armáda, ať už Nato, nebo celo-evropská armáda, nebo armáda nelidských “dronů”, se nikdy nepřidá na stranu lidu země, kterou okupují …

Takže taková vláda, hlídaná cizí armádou na vlastním území, si může dovolit být o hodně “ošklivější” na své lidi, a naopak nemůže jen-tak suverénně oponovat těm, co té armádě tahají za nitky…

πα½

Editor
21. 2. 2025 14:42
Odpovědět  P.A.Semi

taky nepochopil podstatu. V nadpisu je špatně vojsko NATO, má tam být vojsko USA. Národní vojska východního křídla NATO jsou také vojska NATO:Kde mají mít posádky, když ne ve svých státech. Ve starých zemích NATO? To je přeci blbost!

Administrátor
P.A.Semi
21. 2. 2025 16:40
Odpovědět  scipio

Ono je to jedno, jestli USA nebo Německa, problém je mít na svém území cizí vojska
(Navíc tedy z našeho území bychom vojska NATO dostali jednoduše tak, že přestaneme být členy NATO a ani česká vojska zde nebudou vojska NATO…)

Možná je ale hlavní problém, kdo těm vojskům velí
Pokud těm vojskům velí centrála NATO v Bruseli, tak to jsou vojska NATO a nejsou Česká, kdežto když těm vojskům velíme my sami (naše vláda), tak to nejsou “vojska NATO”…

(mezitím vidím, že to tu píše i o kus níže Bοοmer: “pod přímé velení štábu NATO“…)

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Janaz
21. 2. 2025 07:48
Odpovědět  scipio

Koľko tých operetných vojačikov ostane v NATO, keď USA stiahnu svojich vojakov, svoju techniku a svoje zázemie? A za ďalšie, člen NATO má právo veta a nie je povinný sa zúčastňovať avantúr poniektorých tajtrlíkov, dokonca ani pri jeho napadnutí, nehľadiac na to, že tá pomoc je na uvážení členského štátu a kľudne to môžu byť deky s blchami.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Editor
21. 2. 2025 14:34
Odpovědět  Janaz

Taky nepochopil. Mělo by to být nikoliv vojska NATO, ale vojska USA. Znovu. Slovenská armáda je armádou NATO. Má se tedy stáhnout ze Slovenska? To je přeci blbost. Maďarská je také NATO, má se stáhnout z Maďarska? O to jde.

21. 2. 2025 09:24
Odpovědět  scipio

Když myslíš…

ovp 68
21. 2. 2025 15:25

.. neví o čem mluví. Každá armáda členského státu vyčlení jen určitou část svých jednotek pod přímé velení štábu NATO, navíc ty jednotky rotují, aby si mohly vyzkoušet a nacvičit protokoly sytému velení v NATO, například letos v lednu jsme stáhli z Litvy svoje dělostřelce a vystřídali je chemici.

Editor
21. 2. 2025 15:56
Odpovědět  ovp 68

právě že rotují, nejsou tam trvale, jsou tam jenom na cvičení na krátkou dobu. Jednalo se o trvale umístěných jednotkách.

ovp 68
21. 2. 2025 09:53
Odpovědět  scipio

“Přestože prezident Donald Trump vyloučil úplné stažení amerických sil z Evropy, zprávy naznačují, že Washington může zvážit stažení vojáků z některých zemí NATO, zejména těch, které vstoupily do aliance po roce 1990.”

Tupý hulvát
21. 2. 2025 15:58
Odpovědět  scipio

Vy-erte se na titulek debilního plátku a nestavte na něm celý svůj koment. Nikde jinde v článku se nic o vojscích NATO nepíše, zmiňují se jen americké jednotky.Článek je správně a na základu vašeho komentu se tady jen žvanilo o ničem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
20. 2. 2025 21:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejen že se nato (jak dle mě s ušáky už předsjednáno dááávno před rozhovory) stáhne, ale už jsou dle mého stejně tak předsjednané i sféry vlivu, vzor waršpakt. Že ne?
Ono si totiž stačí zjistit, se kterými eurostáty se ušáci z bezpečnostních důvodů nehodlají dělit o čipy pro AI, a hned je jasné, jak to bude fungovat:
“…a aby protivníci (!!!) nemohli pokročilou AI snadno zneužít…” https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/usa-omezi-vyvoz-cipu-v-oblasti-umele-inteligence-opatreni-se-dotknou-i-ceske_2501142335_adn

– to jest přesně dle linie železné opony – citace:
 “…budou mít možnost nakupovat čipy s omezeným výkonem, omezení však není úplně jasné a bude ve dvou úrovních. Země EU budou mít méně přísný limit. I tak ale jde o dělení světa podle linie z dob železné opony.”
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-usa-omezi-vyvoz-cipu-k-ai-40504608
Plus Rakousko, dodávám (nejspíš se už v zákulisí kolíkuje ta Středozem, co o ní už delší dobu mluvím. Akorát mě se-re, že v ní zůstanou pšonci, že s nimi strejda Šmuel nepočítá.Holt černoch posloužil, černoch může jít. A to se tak snažej…)
Takže Evropa, včetně naší kotlinky, je rámcově jasná, ne?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jirik
21. 2. 2025 07:30

před několika dny jsem četl prohlášení lavrova:
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v podstatě vyhlásil válku západní Evropě, když oznámil:„Rusko bude… hájit mír založený na právních výsledcích druhé světové války, navzdory intrikám zlých vůdců nebo vzestupu neokolonialismu… Rusko také přispěje k „posílení základů multipolarity, vytvoření komplexní bezpečnostní architektury v celé Eurasii a vytvoření mechanismů mezinárodní spolupráce, které nepodléhají destruktivnímu vlivu západní menšiny.“

jmm
21. 2. 2025 06:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Jediná možná varianta!

Skeletor
21. 2. 2025 10:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak tak pozoruji v česku je odborníků, ostatně jako vždy a na vše. Co kdyby jste to raději nechali na Putinovi a Trumpovi? Ono by ale nebylo o čem plácat že.

Editor
21. 2. 2025 14:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak znovu i pro ty, kteří sice umějí číst ale nechápou přesný smysl slov. V titulku je to špatně. Mělo by tam být vojska USA, nikoliv vojska NATO. Vojsko jakéhokoliv členského státu NATO je vojskem NATO i když je na území vlastního státu. Jakou logiku by měla dohoda, že vojsko nemůže být na území vlastního státu! A kde by pak mělo být. To je blbost!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
21. 2. 2025 16:47
Odpovědět  scipio

Není. “vojska NATO” jsou pod velením NATO v Bruseli, kdežto naše armáda by měla být pod velením odsud z Čech… Uvidíme, jak se ta případná dohoda bude implementovat…

πα½

Tupý hulvát
21. 2. 2025 15:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Všimněte si, oni nejsou schopni přijmout tu skutečnost, že už nebudou nic sami určovat.
„Myslím, že jde o změnu zahraniční politiky, kterou by prezident [Donald] Trump mohl využít k zajištění míru a stability v budoucnu tím, že by stanovil jasné červené čáry mezi třemi jadernými mocnostmi, aby se zabránilo vzájemnému zasahování do sfér vlivu,“ říká Pine.

Honzas
22. 2. 2025 02:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Bylo by to rozumné, Rusové nezaložili jádné nové základny tak by se to mělo vztahovat na američany. Víte kolik má na to základen po světě. Žádnou, všechny patří američanům