Amerika ničí historické nepřátele. Názor
Prorok Petr Valentinovič Turčin.
Festival politického a historického šílenství, který zaplavil USA, se vůbec nemíní zastavit, což znamená, že proces demolice pomníků pokračuje – s plnou podporou části americké politické elity a mainstreamových médií.
Jak se dalo čekat, pod horkou ruku „pokojných protestujících“ se dostávají nejen pomníky významných osobností Konfederovaných států amerických z doby občanské války, ale i hrdinové, kteří úspěšně bojovali proti jižním secesionistům. Nejsou brány v úvahu žádné historické zásluhy – a nyní je už mezi oběťmi mánie boření pomníků i monument Ulyssese Granta – osmnáctého prezidenta USA. Britské noviny The Guardian uvádějí:
„V pátek večer v San Franciscu demonstranti zničili a zdemolovali pomníky bílých mužů, kteří zotročovali černochy a domorodé obyvatele, mezi nimi i pomník Ulyssese S. Granta, 18. prezidenta, který během občanské války vedl armády Unie s cílem porážky otrokářské Konfederace.“
Shozeny z podstavců a zneuctěny byly i pomníky katolického světce a misionáře Junípera Serry a autora slov americké hymny („The Star-Spangled Banner“) Francise Scotta Keye.
Je pozoruhodné, že prezident Grant byl ve skutečnosti zaníceným protivníkem americké Konfederace, rozhodujícím způsobem přispěl k vítězství Severu v občanské válce, organizoval (už ve funkci prezidenta) nejtvrdší perzekuci členů Ku-klux-klanu, a dokonce použil armádu k fyzické likvidaci jeho zástupců na americkém Jihu.
Navzdory tomu všemu byl jeho pomník zbořen, protože měl jednoho osobního otroka (kterého dostal darem a měl ho necelý rok před občanskou válkou). Podle moderních amerických standardů je to neodpustitelné.
Je však třeba upozornit ještě na jednu skutečnost: hlavní pevnost a mozkové centrum americké liberální elity, Yaleskou univerzitu, nezaložil „náhodný vlastník jednoho otroka“, ale skutečný obchodník s otroky – Elihu Yale.
Z nějakého důvodu však protestující proti Trumpovi a rasismu neútočí na kampus a nepálí budovy tohoto symbolu americké otrokářské minulosti. Britský The Guardian jsou noviny se zřejmými historickými vazbami na obchod s otroky, ale levicoví aktivisté se nechystají požadovat změnu názvu, pokání za minulost a už vůbec ne jejich zrušení. Zkrátka, ukazuje se, že obvinění z rasismu nebo z „historické viny v obchodování s otroky, rasismu a kolonialismu“ jsou adresována pouze těm politikům, historickým osobám, společnostem nebo organizacím, které jsou nyní alespoň trochu spojeny s konzervativními silami – ať už v USA či v Evropě.
Nabízí se závěr, že protesty „proti rasismu“ a „proti policejní brutalitě“ nebo dokonce „za sociální spravedlnost“ ve Spojených státech nejsou ničím jiným než formou intritilitního politického boje používajícího technologie „barevných revolucí“. Může to vypadat jako konspirologická teorie, ale mluví se o tom i v americkém informačním poli. Navíc odborník, který před osmi lety předpovídal začátek masových hnutí a politických nepokojů ve Spojených státech v roce 2020, nyní v rozhovoru s americkými médii vysvětluje, že se jedná o konflikt uvnitř elit a že to bude trvat velmi dlouhou dobu – a dále bude jen hůře.
Časopis Vice nedávno připomněl Petra Valentinoviče Turčina, profesora Connecticutské univerzity, odborníka na matematické modelování sociokulturní dynamiky, který se narodil v Čeljabinsku a který v roce 2012 vysvětlil americkým novinářům, že „arabské jaro“ (vnímané médii s nadšením) je životní maličkost a dětská zábava ve srovnání s tím, co začne v USA probíhat v roce 2020.
Přišel rok 2020, Amerika je v plamenech a novináři si uvědomili, že profesor nebyl blázen, ale prorok.
V odpovědi na otázku novináře z Vice, kdy profesor a jeho kolegové dospěli k takovému hodnocení, Turčin sdělil, že se jedná o jakýsi „kumulativní“ závěr a faktory, které byly základem této prognózy, se projevovaly již dlouhou dobu:
„Strukturální trendy, které přispívají k nestabilitě – snižování životní úrovně, zvyšování konkurence uvnitř elity a konflikty – se ve skutečnosti ubírají nesprávným směrem přibližně od roku 1980, takže do roku 2010 jsme s kolegy sledovali tyto trendy již tři desetiletí …
Kromě toho neexistovaly žádné známky toho, že by naše politické elity byly připraveny přijmout příslušná opatření ke zvrácení příslušných trendů. Tyto znaky chybí dosud…
Zvolení Trumpa je velmi dobrým příkladem politického podnikatele, který řídí masovou nespokojenost, což potvrzuje mnoho historických příkladů …
Z hlediska naší teorie začal Trump jako zklamaný uchazeč o připojení k elitě, který se snažil převést své bohatství do politické moci. Nakonec se mu to podařilo v důsledku obrovské nespokojenosti se zavedenými elitami v roce 2016, což vedlo k ještě větší polarizaci a konfliktům uvnitř elity, než jsme viděli do roku 2016.“
Profesor také upozorňuje na skutečnost, že konflikty uvnitř elity, k nimž dochází za podmínek objektivního poklesu životní úrovně (a dokonce i délky života) a také zvyšující se sociální nerovnosti, obvykle trvají poměrně dlouhou dobu: od pěti do 15 let. Spojené státy navíc nyní prožívají okamžik, v němž se protínají krizové body hned dvou historických cyklů: jeden dlouhodobější a druhý – „50letý“ evoluční cyklus, který je charakteristický právě pro americkou společnost.
Právě na základě toho, že křižovatka začíná v roce 2020, profesor učinil apokalyptickou předpověď před osmi lety. Turčin zdůraznil, že nemá radost z tak rozsáhlého vyplnění své předpovědi, ale je nucen konstatovat, že těžké časy vážné politické nestability budou ve Spojených státech trvat ještě dost dlouho. V rozhovoru pro časopis The Times (a Turčin je nyní mezi americkými médii velmi vyhledávaný) profesor uvedl: „Jako vědec se cítím rehabilitovaný, ale na druhé straně jsem Američan a budu muset žít v těchto těžkých dobách“.
Na tomto pozadí můžeme za symbolickou událost považovat průzkum vlivné americké sociologické služby Rasmussen, která konstatuje, že „34 procent pravděpodobných voličů ve Spojených státech (tj. politicky aktivních občanů – pozn. red.) se domnívá, že Spojené státy prožijí druhou občanskou válku“.
To jsou dost vysoká čísla.
Vzhledem k tomu, že v amerických ulicích se již opakovaně střetávají tváří v tvář ozbrojení představitelé skutečně nenávistných segmentů americké společnosti a národní elity se zabývají masovou dehumanizací svých politických odpůrců a jejich řadových příznivců, může se stát, že předpověď profesora Turčina vyděšeného vlastním matematickým modelem a obavy třetiny amerických respondentů se v nadcházejících letech skutečně splní.