“Zlatá” strategie Ruska zafungovala. Ostatní si berou příklad

Rusko tvrdohlavě a úporně nakupovalo zlato a vytlačilo dolar ze svých rezerv – tato strategie byla považována za pochybnou. 

Teď, když se žlutý kov prudce vyšplhal na šestiletá maxima, je jasné, že v Moskvě udělali vše správně, uvádí Bloomberg. Ostatní centrální banky začaly dělat totéž. A status americké měny jako nejspolehlivějšího aktiva se vážně otřásl.

Všechno udělali správně

Po zavedení sankcí Rusko radikálně revidovalo strukturu svých mezinárodních rezerv. 
Nyní má centrální banka 2 190 tun zlata v hodnotě zhruba 90 miliard dolarů. To je rekordní objem pro celou postsovětskou historii. V posledních deseti letech se podíl drahých kovů v úsporách v cizích měnách zvýšil
z 3,5 na 18,6%. A dolar snížil svůj podíl téměř o čtvrtinu na 21,9 procenta.

Nepředvídatelnost Trumpovy administrativy, neúnavný apetit americké Federální rezervy pro půjčování a geopolitická nestabilita činí zlato atraktivnějším než americké vládní dluhopisy.

Investice Banky Ruska v roce 2010 překročily 176 miliard dolarů. Od roku 2014, kdy vzrostl tlak Washingtonu, snížila centrální banka portfolio amerických aktiv a začátkem roku 2019 tyto cenné papíry zůstaly v rozvaze pouze ve výši 14 mld. USD.

“Rusko dokázalo celému světu, že země s velkou ekonomikou a pátou největší zlatou a devizovou rezervou na světě se může zbavit většiny dolarových aktiv a stále se cítí skvěle,”  (Bloomberg).

Berou si příklad

Po příkladu Ruska, světové centrální banky stále aktivněji nakupují zlato. 
Data z World Gold Council (WGC) ukazují: objem drahých kovů na bilanci centrálních bank v uplynulém roce vzrostl o 651 tun – nejvyšší hodnota od roku 1971, kdy Spojené státy opustily zlatý standard.

Po Bance Ruska, která nakoupila téměř polovinu všeho zlata, se Čína stala druhým největším nabyvatelem. 
Nebeská říše má zásoby 1 853 tun za 76 miliard dolarů. Koncem loňského roku Peking – po více než dvouleté přestávce – prudce zvýšil nákupy zlata, což vedlo ke zvýšení jeho hodnoty na pololetní maximum 1 300 USD
za unci. Turecko se stalo dalším významným nákupčím žlutého kovu – za poslední rok se jeho zlaté rezervy zvýšily o 51,5 tuny. Indie se také snaží vstoupit do tohoto klubu. V loňském roce rezervní banka země zvýšila své zlaté rezervy téměř o 42 tun, čímž se dostala na rekordní hranici 600,4 tun.

Důvodem zvýšeného zájmu o univerzální prostředky je snaha o diverzifikaci rezerv a snížení závislosti na americkém dolaru. Zlato se stává stále důležitějším jako zajištění proti selhání USA. 
Čína a Rusko si jsou dobře vědomy toho, že pro Spojené státy bude velmi obtížné vypořádat své dluhové závazky a v konečném důsledku je nákup amerických státních dluhopisů k ničemu.

“Rusko a další centrální banky si jsou vědomy toho, že v důsledku blížící se dolarové krize potřebují zvýšit své zlaté rezervy,” řekl Peter Schiff, ředitel RT Euro Pacific Capital.

Zlato prudce podražilo

Řada odborníků považovala strategii Ruska v nákupu zlata za chybu. Před čtyřmi lety německý Die Welt poznamenal, že

“Putin svou zemi zavedl do pasti zlatých rezerv.” 

Od roku 2013 drahý kov prodělal řadu pádů. Jeden z takových cenových poklesů nastal v létě 2018:
v průběhu měsíce klesla cena zlata z 1260 na 1170 dolarů za unci.

A v březnu 2019, kotace klesly z 1 324 na 1 285 dolarů, což zasáhlo hodnotu rezerv Banky Ruska. 
Později pozorovatelé uznali: …. Rusko se chová jako pragmatický investor a chladnokrevně skupuje na burze za výhodnou cenu produkt, který jiní aktivně prodávají.

V květnu tohoto roku Rusko nakoupilo dalších šest tun (200 tisíc uncí) zlata. Centrální banka učinila tuto akvizici těsně před červnovou rally: žlutý kov z úrovně kolem 1 280 USD stoupl na 1 400 dolarů, čímž se prolomil na šestileté maximum. Tento týden cena jedné unce zlata na londýnské burze přesáhla 1428 dolarů.

Odborníci označili zhoršené vztahy mezi Spojenými státy a Íránem za hlavní důvod růstu cen zlata. 
Dalším růstovým faktorem jsou nízké výnosy z amerických vládních dluhopisů. 

To obvykle naznačuje blížící se ekonomickou krizi, takže investoři začínají nakupovat obranná aktiva, především zlato. Navíc dolar oslabil. A v budoucnu americkou měnu čeká další pokles kvůli politice Federálního rezervního systému USA, regulátor má snížit úrokové sazby.

Odborníci jsou si jisti, že hodnota zlata bude i nadále růst. 

“Blízký nulový reálný výnos oslabí poptávku po cenných papírech v amerických dolarech a může zvýšit poptávku po zlatě,” uvedl Goldman Sachs ve své prognóze. “Pohyb sazby Fedu na záporné hodnoty jistě vyvolá růst cen drahých kovů.”

Podle britského Standard Chartered by ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku mohlo zlato stoupnout na 1450 dolarů za unci. Podle prognózy Metal Focus, rostoucí apetit klenotníků urychlí v roce 2019 světovou poptávku po drahých kovech na nejvyšší úroveň za poslední čtyři roky.

Kromě toho podle prognóz Goldman Sachs v následujících letech poklesne světová produkce zlata a podle odhadů Goldcorpu, jedné z největších společností těžících zlato, klesne do roku 2022 výroba drahých kovů
na úroveň počátku 21. století. 

Podle US geologického průzkumu USA, při zachování tempa těžby zlata na současných úrovních, zásoby zlata
v útrobách země budou vyčerpány do roku 2034. 

„V takové situaci vypadá nárůst zlatých rezerv Banky Ruska jako mimořádně úspěšná strategie,“
uvádí Bloomberg.

https://ria.ru/20190628/1555967238.html

sdílet na