Zásah do voleb? Sociální sítě schovávaly článek o kšeftech Bidenovy rodiny na Ukrajině
V listopadu by si občané Spojených států měli volit prezidenta. Obhájí post Donald Trump, nebo ho vystřídá Joe Biden? Ať už to bude ten či onen, není bez zajímavosti, že do politického boje výrazně promlouvají i sociální sítě. Sociální sítě, jmenovitě Facebook a Twitter, odmítly šířit text kritický k Bidenovi, který vyšel v New York Post.
New York Post přinesl informace o aktivitách Huntera Bidena, syna prezidentského kandidáta Joa Bidena na Ukrajině. Pozornost veřejnosti obrátil také k videu, na kterém syn prezidentského kandidáta pravděpodobně užíval drogy.
Trump viní Joa Bidena, že ještě jako viceprezident tlačil na to, aby se společnosti Burisma působící na Ukrajině vyšetřovatelé nevěnovali. Ve společnosti působil syn Joe Bidena Hunter Biden.
New York Post upozornil na některé informace, které potvrzovaly napojení rodiny Bidenových na ukrajinskou postmajdanskou reprezentaci. Včetně toho, že Hunter Biden měl Ukrajincům nabízet konexe na svého tatínka, v té době viceprezidenta USA.
Později patřil Joe Biden k nejvěrnějším sympatizantům ukrajinského Majdanu. V roce 2014 jezdil do Kyjeva opakovaně, účastnil se inaugurace prezidenta Porošenka i několika výročních oslav. Patřil také k nejaktivnějším kritikům role Ruska a prezidenta Putina.
Když článek vyšel, sociální sítě Facebook a Twitter blokovaly jeho šíření. Šéf Twitteru Jack Dorsey se za to nakonec omluvil. Uznal, že Twitter neudělal dobře, když šíření článku blokoval, aniž by bylo jasně vysvětleno, proč tak činí. Stalo se tak po velkém tlaku, včetně pověstného Twitteru prezidenta Trumpa.
„Naše komunikace ohledně akce spojené s článkem New York Post nebyla skvělá. A blokování sdílení adres URL prostřednictvím tweetu nebo DM s nulovým kontextem, proč je blokujeme, bylo nepřijatelné,“ uvedl Dorsey.
Facebook vysvětloval svůj postoj tím, že nebylo možné některé publikované informace ověřit.
Téma vyvolalo rozruch napříč celým mediálním světem, včetně České republiky. Šéfredaktor serveru Info.cz si v této souvislosti položil otázku, zda nenastal čas regulovat sociální sítě, když takto zasahují do předvolební situace. „Chování Facebooku a Twitteru je mnohem nebezpečnější než ruská propaganda. Měli bychom zakročit,“ napsal Půr. Zatímco Facebook výrazně omezil dosah příspěvků, Twitter jeho zveřejnění v podstatě rovnou zakázal. „Je to naprosto skandální praxe, proti níž jsou ruští propagandisté parta nýmandů,“ doplnil ještě.
Podle jeho názoru proto nastal čas významněji regulovat fungování sociálních sítí. Připomněl, že i v českých médiích se objevují články, které vychází z uniklých dokumentů a odpovídající místa, která by se k informacím z těchto dokumentů mohla vyjádřit, tak často odmítají činit, takže informace obsažené v dokumentech není kde ověřit. A v takovém případě by je Facebook či Twitter mohli blokovat i u nás. Stačí si vzpomenout na uniklou e-mailovou komunikaci expremiéra Bohuslava Sobotky.
„Existuje podezření, že Facebook, Twitter či Google sledují vlastní politické záměry a neštítí se je uskutečňovat. Kauza Huntera Bidena je jen potvrzením takových domněnek. Pokud bychom dovolili, aby technologičtí giganti v tomto pokračovali, dostáváme se od demokracie k velmi tvrdému korporativismu, kde politiku určuje nikým nevolené představenstvo několika málo vybraných firem. Politici jsou pak jenom loutky, které uskutečňují jejich zájmy,“ upozornil Půr.
https://bit.ly/3j99beb
Matt Gaetz: O cenzuře na facebooku a twitteru
Jeden z největších amerických deníků New York Post zveřejnil ve svém středečním vydání takto otitulkovaný článek: Usvědčující email odhaluje, jak Hunter Biden představil ukrajinského byznysmena svému otci Joe Bidenovi. Článek doprovází řada emailů a obrázků, získaných z notebooku, který předtím vlastnil Joeův syn Hunter Biden.
Téměř okamžitě poté spustily webové systémy (tzv. Big Tech) – zvláště pak twitter a facebook – kampaň, snažící se všemi možnými způsoby zabránit tomu, aby se tento článek objevil i na jejích stránkách.
Twitter nejen že dotyčný článek nezveřejnil, ale navíc uzamčel účet, který u něj měl tiskový sekretář Bílého domu K. McMcEnany.
Svůj zákaz šířit článek New York Postu zdůvodnil Big Tech s tím, že informace „není plně ověřena“.K tomu toto: Nejen, že do povinností systémů Big Techu není ověřovat informace, jež jsou na jejich stránky zasílány, ale všechny jejich pokusy tak činit je automaticky zařazují do kategorie vydavatelů, kteří jako jediní mohou být za své falešné informace trestně stíháni. A navíc: když šlo o šíření neověřených či ověřeně falešných protitrumpovských příběhů, nebyl Big Tech nikdy tak choulostivý, jak se projevil v tomto případě.
Republikáni už roky varují zemi před nekontrolovatelnou činností predátorských obrů Big Techu. V těchto dnech jsou všechny v masívním a bezprecedentním měřítku zapřaženy do volebního boje. Je nejvyšší čas učinit je zodpovědnými.
Pozn.: Matt Gaetz je členem americké Sněmovny reprezentatntů za Republikánskou stranu od r. 2017.
P.C.Roberts: US representative Matt Gaetz (R,FL) on Twitter and facebook Censorship of facts
Překlad: Lubomír Man