„Vytvořit důvod z ničeho“: v USA navrhli zaútočit na íránská ropná zařízení

Spojené státy by měly zvážit útok na íránská ropná zařízení, aby donutily Írán změnit své chování. 
O tom na sociálních sítích napsal americký senátor z Jižní Karolíny Lindsay Graham. 

Dříve šéf ministerstva zahraničí Mike Pompeo neoprávněně obvinil Islámskou republiku z útoků na ropné rafinerie v Saúdské Arábii, které byly napadeny 14. září drony. Zároveň Pompeo řekl, že mezinárodní společenství by mělo tyto útoky jednomyslně odsoudit, a Washington spolu se svými spojenci se bude snažit učinit za to odpovědný Teherán. V Íránu byla tato obvinění nazývána lží a k odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů.

(Zdá se, že problém není v tomto útoku jako v tom, že Čína  slíbila  investovat 280 miliard do íránského ropného průmyslu a Američanům se  to opravdu nelíbí …)

Spojené státy musí zaútočit na íránské rafinerie, aby ovlivnily politiku islámské republiky. Uvedl republikánský senátor z amerického státu Jižní Karolína Lindsay Graham. 

“Je načase, aby Spojené státy zvážily útok na íránské ropné rafinérie jako možné opatření pro případ, že by i nadále provokovaly nebo zesílily obohacování uranu.” 

Teherán nepřestane jednat nepřiměřeně, dokud nebude čelit hrozbě hmatatelnějších důsledků, jako jsou útoky na jeho továrny, které zlomí páteř režimu,“

napsal politik na Twitteru.

Připomeňme, že 14. září byly napadeny drony dvě zařízení společnosti Saudi Aramco, rafinerie v Saúdské Arábii. Ve 4 hodiny ráno začaly průmyslové bezpečnostní služby společnosti „ hasit dva požáry v rafinériích společnosti v okresech Abkayk a Khurais“. 

Brzy bylo zahájeno vyšetřování. 15. září Saúdská Aramco oznámila, že kvůli útokům společnost zastavila výrobu 5,7 milionu barelů ropy denně, což je 50% produkce. 
Výsledky vyšetřování útoku v Saúdské Arábii ještě nebyly oznámeny.

K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů.

Jejich představitel Jahya Sari na Al Masirah uvedl, že útoky budou pokračovat, dokud válka v Jemenu neskončí.

“Jedinou možností pro saúdskou vládu je zastavit útoky na nás,” citovali ho v Deutsche Welle.

Je známo, že jemenští rebelové provádějí pravidelné útoky s drony na cíle v Saúdské Arábii. V srpnu 2019  poslali drony do oblasti Sheyba. Podařilo se jim dosáhnout zapálení plynárenského podniku v terénu. 
V reakci na to arabská koalice zaútočila na pozice Húsiú v severním Jemenu.

Deutsche Welle nicméně považuje skupinu Húsiú, která převzala odpovědnost za útok, za přátelskou k Íránu. 

A americký ministr zahraničí Mike Pompeo dokonce  řekl, že za útoky dronů na ropné rafinerie v Saúdské Arábii údajně stojí Írán.

“Teherán stojí asi za 100 útoky na Saúdskou Arábii, zatímco (íránský prezident Hassan) Rouhani a (ministr zahraničí Mohammad Javad) Zarif předstírá, že se účastní diplomacie. Uprostřed všech výzev k de eskalaci zahájil Írán bezprecedentní útok na světové dodávky energie. Neexistují žádné důkazy o tom, že útoky byly
z Jemenu, “ řekl.

Kromě toho vyzval mezinárodní společenství, aby „veřejně a bezpodmínečně odsoudilo íránské útoky“. 

Spojené státy zase budou podle Pompea spolupracovat s partnery a spojenci na zajištění nepřetržitého zásobování energetických trhů a na zodpovědnosti Íránu za údajnou agresi.

Taková prohlášení Washingtonu nejsou odůvodněná, zdůraznil v rozhovoru s RT Adalby Šchagošev, člen výboru Státní dumy RF pro bezpečnost a boj proti korupci. Podle jeho názoru musí Pompeo, aby zavedl jakákoli opatření proti Íránu, prokázat jeho vinu, a on nic v ruce nemá.

“Colin Powell měl v ruce alespoň zkumavku, když obvinil Saddáma Husajna, že má chemické zbraně. Pompeo nemá ani to. Obviňuje však Írán z útoku na Saúdskou Arábii a naléhá na svět, aby ho odsoudil.  Vytvořit důvod z ničeho, uvalit sankce – to je veškerá současná politika USA na mezinárodní scéně,“ uvedl poslanec. 

Íránské ministerstvo zahraničí označilo obvinění amerických úředníků za lež a prohlásilo americkou politiku „maximálního tlaku“ za selhání země. Velitel ozbrojených sil islámského revolučního gardového sboru Amir Ali Hajizadeh dále uvedl, že v případě konfliktu by Írán zaútočil na americká zařízení v regionu, zejména na základny v Kuvajtu a Spojených arabských emirátech a na loď v Ománském zálivu.

Tlak na Írán

Dříve 13. září ministerstvo financí USA vyzvalo všechny země, aby nekupovaly íránskou ropu , přičemž uvedlo, že „bojovat proti terorismu znamená nefinancovat jej, včetně nekupovat íránskou ropu“. 

Začátkem září americká agentura rozšířila sankce proti íránskému ropnému sektoru, obvinila Islámskou republiku z financování terorismu a krátce na to Mike Pompeo oznámil nepřípustnost íránského chování.

“Oni (íránské úřady) provádějí teroristické kampaně po celém světě prostřednictvím zástupců. Investují do raketových systémů, které mají zakázány. Včera oznámili, že budou pokračovat ve výzkumu a vývoji svých jaderných zbraňových systémů. Tyto věci jsou nepřijatelné, “ uvedl šéf amerického ministerstva zahraničí.

Současně bylo známo, že americký prezident Donald Trump opakovaně obhajuje uvolňování sankcí vůči Íránu. Toto bylo hlášeno NBC, citováním zdroje. 

Bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton před svou rezignací řekl Trumpovi, že kategoricky nesouhlasí s touto pozicí šéfa Bílého domu.

Připomeňme, že Bolton byl vyhozen z funkce v úterý 10. září. Americký prezident později řekl, že jeho bývalý poradce udělal „některé velmi velké chyby“. Média také  informovala, že mezi politiky došlo  k vážným neshodám ohledně Íránu. 

Zároveň Trump poznamenal, že bude připraven setkat se a hovořit s íránským vedením „za správných nebo vhodných okolností“. Konkrétně učinil takové prohlášení 26. srpna v poslední den summitu G7 v Biarritzu. 
O tomto přání šéfa Bílého domu mluvil Mike Pompeo.

Nicméně i bez Boltona je nepravděpodobné, že by Trump změnil americkou politiku vůči Íránu, řekl Vladimir Bruter, odborník Mezinárodního humanitárního a politického ústavu. Podle něj musí americký prezident především přesvědčit americkou elitu o potřebě mírumilovnější politiky, což je nepravděpodobné. 

“Myslím, že Washingtonská politika vůči Teheránu se nemůže změnit, hlavně proto, že USA nic nenavrhnou.” 

Navrhují Íránu stát se normální zemí výměnou za částečné zrušení sankcí. Nikdo samozřejmě jejich návrh nebude vážně zvažovat, “ řekl RT.

https://russian.rt.com/world/article/668406-pompeo-ssha-iran-saudovskaya-aravia

sdílet na