Všechny objekty na výrobu chemických zbraní v Sýrii byly zničeny
Generální ředitel OPCW Fernando Arias předložil OSN zprávu, v níž organizace potvrdila, že Sýrie zničila všech 27 výrobních zařízení chemických zbraní v zemi.
Uvedla to RIA Novosti s odkazem na dokument s názvem „Pokrok při likvidaci syrského programu chemických zbraní”, od konce května do konce června tohoto roku.
Je přitom pozoruhodné, že média, která jinak dávají na titulky jen záchvěv podezření ohledně chemických zbraní v Sýrii s protiasadovským akcentem, o této zprávě skromně mlčí.
Text zejména konstatuje, že sekretariát OPCW
„ověřil zničení všech 27 zařízení na výrobu chemických zbraní deklarovaných Syrskou arabskou republikou“. „Všechny chemické látky deklarované Syrskou arabskou republikou, které byly v roce 2014 odstraněny z jejího území, byly zničeny,” vysvětluje zpráva.
Autoři zprávy uvádějí, že budoucí práce v Sýrii se zaměří především na aktivity Mise OPWC pro průzkum skutečností, na provádění ročních kontrol podzemních staveb, jejichž zničení již bylo ověřeno.
Na konci května mluvčí generálního tajemníka OSN Stefan Dujarrik řekl, že Světová organizace nemůže nezávisle potvrdit nebo popřít informace o údajném používání chemických zbraní v Sýrii. Reagoval tak na tvrzení médií, že Washington „vidí náznaky“, že syrská vláda, možná, „obnovuje využití chemických zbraní“.
Zdá se však, že OPWC očividně žádné “náznaky” nezjistila.
Západ loni v dubnu obvinil Damašek z chemického útoku v syrském městě Dúma ve východní Ghútě.
Organizace „Bílé přilby“ použila jako důkaz chemického útoku záběry, na nichž se lékaři údajně pokoušeli zachránit před účinky toxických látek obyvatele Dúmy, včetně dětí.
Podle svědků však byly tyto záběry zaranžované. Samotná role OPWC při obviněních z chemického útoku
v Dúmě je rovněž velmi podivná. Například skutečnost, že její vyšetřovatel na základě průzkumu dospěl
ke stanovisku, že chemická látka v barelech (OPWC předpokládala ve zprávě, že „pravděpodobně chlór“)
nemohla být shozena z letadel (syrské armády), ale kontejnery byly dopraveny na místo po zemi, tak tato skutečnost byla utajena.
Přičemž jediní, kdo se mohl v dané oblasti po zemi pohybovat, byli džihádisti.
Rusko uvedlo, že účelem tvrzení o použití toxických látek syrskými jednotkami je chránit teroristy a ospravedlnit možné zásahy ze strany zvenčí. Přičemž už v březnu generální štáb ozbrojených sil Ruské federace informoval o provokacích militantů, s využitím chemických zbraní, ve Východním Ghútě, kde se nachází Dúma.
zdroj: prvnizpravy.cz
http://www.rukojmi.cz/clanky/8481-vsechny-objekty-na-vyrobu-chemickych-zbrani-v-syrii-byly-zniceny