nezařazené

Volba je na vás: Gazprom nechal Evropu, aby se sama rozhodla, zda letos v zimě zmrzne

Gazprom odmítl rezervovat další kapacity pro čerpání plynu přes Ukrajinu. 

To je důvod k zamyšlení v Kyjevě (nejen). 

Holding si navíc přes Polsko rezervoval „jen“ třetinu kapacity. 

Gazprom na říjen nezajistil dodatečné kapacity ukrajinského systému přepravy plynu pro tranzit.  Ukrajinská strana nabídla v aukci tranzitní kapacitu na další měsíc ve výši až 9,8 milionu metrů krychlových denně přes stanici Sudža a až 5,2 milionu metrů krychlových – prostřednictvím stanice Sochranovka. Ale nabídka zůstala bez odezvy. 

Výsledkem je, že na říjen si ruský koncern vyhradil 31,3 milionu metrů krychlových plynu z navrhovaných 89,1 milionu na tranzit přes Polsko. Tedy necelou třetinu.

Na tomto pozadí ceny na plyn v Evropě vyskočily na 900 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Teď po dokončení stavby plynovodu “Nord Stream 2” se Evropská unie musí sama rozhodnout, zda bude pokračovat v politických hrách s takzvaným třetím energetickým balíčkem, nebo zajistí normální fungování evropské ekonomiky, bydlení a komunálních služeb pro příští zimu.

Igor Jušov, odborník Finanční univerzity pod vládou Ruska, řekl, že odpovědnost za vlastní vytápění je výhradně na samotných Evropanech.

„Gazprom mlčí – to je jeho informační strategie z hlediska implementace celého „SP -2“. O pracích na pokládce potrubí také hovořil post factum: oznámil to až po jeho dokončení. Stejné je to s certifikací.  Veškeré zprávy o tom budeme dostávat z Bruselu a Německa.  Míč je na straně Evropanů: vyžívají se v papírování a vše závisí na byrokracii. Gazprom udělal vše, co mohl: dokončil stavbu “SP-2” a předložil všechny dokumenty k certifikaci,“ řekl Juškov.

Současně, jak zdůrazňuje analytik, „Gazprom“ nehodlá kvůli evropským politickým zájmům přicházet o zisk z prodeje plynu jeho přepravou přes ukrajinskou GTS.

“Od Gazpromu není třeba očekávat překvapení. Je zainteresován v pokládce potrubí, chce ukázat, že je potřebné. <…> Gazprom skutečně dodá další objemy prostřednictvím “Nord Stream 2”. Jasně ukazuje, že není připraven plyn pumpovat přes Ukrajinu, kde tranzit přes smlouvy probíhá se zvýšeným tarifem. Gazprom to uvádí jasně: bude nové potrubí – budou objemy , – řekl Juškov.

Připomeňme, že společnost záměrně odmítá další objemy exportu, a to navzdory rekordně vysokým cenám v evropských uzlech, které se blíží 1 000 USD za 1 000 metrů krychlových plynu. Analytici se domnívají, že ruská společnost tímto dosahuje nezbytných provozních podmínek pro “Nord Stream 2”, zejména stažení projektu z omezujícího třetího energetického balíčku EU.

A na Ukrajině jsou znatelně nervózní. 

Plynárenský průmysl, který čelí hrozbě možné ztráty ruského tranzitu do evropských zemí, se musí transformovat, řekla poradkyně ukrajinského ministra energetiky. Podle ní „je velmi pravděpodobné, že Vladimir Putin učiní nebo již učinil rozhodnutí o úplném zastavení tranzitu přes ukrajinské území“.

Nehledě na ukrajinskou rétoriku, je jisté, že tranzitní dohoda podepsaná na konci roku 2019 na pět let mezi Ruskem a Ukrajinou bude ze strany Moskvy 100% dodržena.

Někteří evropští hráči se mezitím snaží zaplnit nedostatek plynu na kontinentu. Zejména norský Equinor (dříve známý jako Statoil) spolu s partnery obdržel povolení ke zvýšení vývozu plynu do Evropy z norských polí Troll a Oseberg. Norská vláda schválila zvýšení produkce plynu o 2 miliardy metrů krychlových za fiskální rok, který začíná 1. října.

To je však na evropském trhu sotva patrné. Což opět naznačuje, že trh s energií nemůže okamžitě pokrýt klesající objemy. Skandinávská země loni vyvezla 112 miliard kubických metrů plynu, většinou vše do zemí EU. Norský plyn přitom pokrývá až čtvrtinu potřeby plynu v EU. Největším dodavatelem „modrého paliva“ do Evropy je Gazprom s objemem zhruba 175 miliard metrů krychlových.

Skupina 40 poslanců z Polska a pobaltských států se obrátila na Evropskou komisi a požadovala zahájení antimonopolního vyšetřování proti Gazpromu. Není příliš jasné, co chtějí „vyšetřit“, protože koncern plně plní své závazky vůči evropským kupujícím.

https://bit.ly/3knHu50

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
21. 9. 2021 07:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Vůbec bych se nedivil, kdyby Evropa pokračovala s byrokratickým trucováním až do poloviny zimy.
A pak by spolu s USA spustila divadlo o energetické záchraně díky USA po vzoru leteckého mostu do Západního Berlína 1948-1950.
USA by začala posílat do Evropy jednu loď s LNG za druhou, a ty by se ucpávaly u těch pár evropských terminálů LNG.

Výsledkem by byla nejen masivní výstaba LNG terminálů v Evropě, samozřejmě za evropské peníze.
Ale hlavně evropský dík USA projevený masivním nákupem předražených amerických zbraní.
A víceméně povinný smluvní nákup evropských zemí předraženého amerického LNG.

A to bude definitivní porážka Evropy.

Pavla
21. 9. 2021 07:40
Odpovědět  Jiří

Od toho tam mají Bidena, aby se to nestalo…

Janka
21. 9. 2021 17:29
Odpovědět  Jiří

EU spotrebuje rocne cca 350-450 mld. m3 plynu, z toho 200 mld. exportuje Gazprom na zaklade dlhodobych zmluv, zvysok by sme potrebovali pokryt LNG….to je cca 1 milion tankerov…..existuje vobec tolko? a to je len EU, zvysok sveta by musel ostat na suchu, co sa urcite nestane

Jiří
22. 9. 2021 06:35
Odpovědět  Janka

Ty si to trochu nepochopil.
Pokud by se to opravdu stalo, tak by rozhodně nešlo o vyřešení evropské plynové krize.
Šlo by pouze o politické gesto.

Drak
21. 9. 2021 13:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Idioti z EU a EK se snaží přehodit svou blbost na bedra Ruska. Ale co, vždyť píšu idioti.

slav
21. 9. 2021 19:36
Ohodnotit příspěvek :
     

amíci LNG ale pre EU nemajú … Rus bude LNG tak ako vlani dodávať do USA aby amíci nepomrzli …