nezařazené

V USA zemřelo za jediný den 1783 lidí s koronavirem

Washington – Ve Spojených státech zemřelo ve čtvrtek 1783 lidí infikovaných koronavirem Sars-CoV-2. Ukazovaly to v noci na dnešek údaje Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která šíření koronaviru sleduje v USA i ve světě. Celkový počet obětí koronavirové pandemie v USA už přesáhl 16.500.

Podle JHU byla v USA nákaza potvrzena u zhruba 460.000 lidí, celosvětově pak u přibližně 1,6 milionu osob. Zamřelo dohromady zhruba 95.000 pacientů v souvislosti s nakažením virem, který způsobuje plicní onemocnění covid-19. Přibližně 350.000 lidí se mezitím infekce zbavilo.

Podle úřadů v New Yorku, které je nejhůře postiženým městem v USA, se začíná pozitivně projevovat účinnost zavedených restriktivních opatření. Například počet nově hospitalizovaných pacientů už druhý den po sobě poklesl, na 200. Zplošťuje se i křivka nárůstu nakažených.

Naději vkládají Američané také do nalezení účinného léku proti koronaviru. Prezident Donald Trump ve čtvrtek řekl, že v USA je testováno 19 léků a dalších 26 se na testování připravuje.

Velký důraz kladou americké úřady na množství testovaných. Viceprezident Mike Pence ve čtvrtek řekl, že v USA je nyní testováno více než 100.000 lidí denně.

Nákaza se mezitím potvrdila u zhruba 450 vězňů a zaměstnanců největší chicagské věznice Cook County Jail, uvedla agentura Reuters. Jde tak o nejhůře zasaženou věznici v USA a zároveň jedno z míst s největší koncentrací infikovaných.

Jeden ze známých amerických vězňů, bývalý filmový producent Harvey Weinstein odsouzený za sexuální delikty, se virus chytil, ale jeho mluvčí Juda Engelmayer ve čtvrtek řekl, že 68letý odsouzenec nemá žádné příznaky nemoci. Weinstein si odpykává 23letý trest v nápravném zařízení východně od Buffala. Test s pozitivním výsledkem na koronavirus mu byl proveden 22. března.

Video: Pohřbívání na americkém „ostrově mrtvých“

Záběry ukazují pracovníky, kteří pohřbívají těla do masového hrobu na Hart Islandu u pobřeží Bronxu. Než se stal ostrov hřbitovem pro miliony Newyorčanů bez domova a příbuzných, sídlila zde například psychiatrická klinika pro ženy, vězení, sanatorium pro pacienty s tuberkulózou, sloužil i jako karanténa během epidemie žluté zimnice nebo základna pro testování balistických střel.

sdílet na