nezařazenépolitika

Úspěch sítě Telegram a evoluce Durova

Komunikační síť Telegram uvedla, že překročila 500 milionů uživatelů. Zakladatel sítě Pavel Durov uvedl, že v prvním lednovém týdnu počet aktivních uživatelů přesáhl 500 milionů lidí.

“Poté pokračoval v růstu: jen za posledních 72 hodin se k Telegramu připojilo 25 milionů nových uživatelů,”
napsal Durov na svém telegramovém kanálu.

Přírůstek uživatelů nastal po blokaci Donalda Trumpa na Twitteru a Facebooku a odpojení aplikace Parler u Google a Apple.

Telegram se podle jeho tvůrce stal „posledním útočištěm pro ty, kteří hledají komunikační platformu zaměřenou na soukromí a bezpečnost“.

Zakladatel Telegramu Pavel Durov uvedl, že po jeho zprávě o rekordním nárůstu počtu uživatelů si otevřeli kanály také někteří prezidenti a předsedové vlád, uvádí RBC .

Například prezidenti Brazílie – Jair Bolsonaro a Turecka – Recep Tayyip Erdogan se objevili na Telegramu. 
Kromě toho prezidenti Francie – Emmanuel Macron, Ukrajiny – Vladimir Zelensky, Mexika – Andres Manuel Lopez Obrador, Uzbekistánu – Šavkat Mirzijojev a Tchaj-wanu – Tsai Inven, dále premiéři Izraele – Benjamin Netanyahu, Singapuru – Li Xianlong a Etiopie – Abiy Ahmed Ali.

“Je nám ctí, že političtí vůdci i mnoho organizací občanské společnosti spoléhají na Telegram v boji proti dezinformacím,” řekl Durov.

Alexandr Smirnov, zástupce generálního ředitele digitální poradenské agentury CrosDigital, dříve navrhoval, aby Telegram mohl získávat nové uživatele z řad příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří budou následovat svého vůdce.

Je zábavné sledovat, jak se Durov mění z bojovníka proti kremelskému režimu na bojovníka proti „technologickým monopolům“ USA. Samozřejmě je oportunista, který se dovedně skrývá bojem za svobodu. 
Ale v tomto případě je třeba poznamenat, že takovéto salto Durova je pro Rusko velmi výhodné.

Kromě toho si dovoluji spekulovat, že vloni Durov uzavřel nějakou gentlemanskou dohodu s ruskými speciálními službami, možná dokonce i tichou spolupráci. Nějak se jeho pohled na nesvobodu a potíže ve Spojených státech shodoval se skutečností, že Roskomnadzor přestal považovat Telegram za nezákonný. 

A nyní se Telegram, legalizovaný v Rusku, rychle mění na „digitální útočiště“ před „digitální totalitou“ Spojených států. Kdo by si pomyslel před pár lety?

Bidenovci ho brzy označí za agenta Kremlu a nemilosrdně zakáží TG všude – možnosti to udělat mají digitální monstra (na rozdíl od ruských úřadů) obrovské. 

Například, kde jsou servery TG? Silně pochybuji, že mimo dosah západní jurisdikce.

Nicméně, Durov-2021 je pro Rusko mnohem lepší než Durov z roku 2012, kdy se postavil státu. 

Koneckonců, je to skvělý ruský IT specialista a měl by být přínosem zemi, která mu poskytla vzdělání.

https://bit.ly/2Xxgy6I
https://bit.ly/2LObJTV
https://bit.ly/3smMmJJ

sdílet na