USA zabily od druhé světové války více než 20 milionů lidí ve 37 „zemích obětí“
Nepál
Od vypuknutí občanské války v roce 1996 zemřelo 8 000 až 12 000 Nepálců. Podle zahraniční politiky v centru pozornosti se míra úmrtnosti prudce zvýšila s příchodem téměř 8 400 amerických samopalů M-16 (950 ot / min) a amerických poradců. Nepál má 85 procent venkova a potřebuje pozemkovou reformu. Není divu, že 42% lidí žije pod hranicí chudoby. (1,2)
V roce 2002, poté, co vypukla další občanská válka, prezident George W. Bush prosadil prostřednictvím Kongresu návrh zákona, který povolil 20 milionů dolarů na vojenskou pomoc nepálské vládě. (3)
Nikaragua
V roce 1981 Sandinistové svrhli vládu Somoza v Nikaragui (1) a do roku 1990 bylo v ozbrojeném boji mezi vládou Sandinisty a povstalci Contra, kteří byli formováni ze zbytků somodské národní vlády, zabito asi 25 000 Nikaragua. V roce 1984 se vynořilo použití atentátových příruček Contras. (2,3)
USA podporovaly vítězný vládní režim poskytováním skryté vojenské pomoci Contras (antikomunistickým partyzánům) počínaje listopadem 1981. Když však Kongres zjistil, že CIA dohlížel na sabotáž v Nikaragui bez oznámení Kongresu, schválil Bolandův dodatek. v roce 1983, která zakázala CIA, ministerstvu obrany a jakékoli jiné vládní agentuře poskytovat jakoukoli další skrytou vojenskou pomoc. (4)
Byly však nalezeny způsoby, jak tento zákaz obejít. Rada národní bezpečnosti, na kterou se zákon výslovně nevztahoval, získala na Contras soukromé a zahraniční prostředky. Kromě toho byly zbraně prodány Íránu a výnosy byly odkloněny z těchto prodejů Contras zapojeným do povstání proti vládě Sandinista. (5) Nakonec byli Sandinistové v roce 1990 odhlasováni voliči voliči, kteří se domnívali, že změna ve vedení by uklidnila USA, což způsobovalo utrpení nikaragujského občana podporou Kontras.
Pákistán
V roce 1971 Západní Pákistán, autoritářský stát podporovaný USA, brutálně napadl Východní Pákistán. Válka skončila poté, co Indie, jejíž ekonomika byla ohromující poté, co přijala asi 10 milionů uprchlíků, napadla východní Pákistán (nyní Bangladéš) a porazila západní pákistánské síly. (1)
Během tohoto brutálního boje zahynuly miliony lidí, které někteří označovali jako genocidu spáchanou západním Pákistánem. Tato země byla dlouho spojencem USA, počínaje 411 miliony dolarů poskytovanými na založení ozbrojených sil, které utratily 80% svého rozpočtu na svou armádu. Během války proudilo do W. Pákistánu 15 milionů dolarů ve zbraních. (2,3,4)
Tři zdroje odhadují, že 3 miliony lidí zemřely a (5,2,6) jeden zdroj odhaduje 1,5 milionu. (3)
Panama
V prosinci 1989 americké jednotky napadly Panamu, zdánlivě zatknout Manuela Noriegu, prezidenta této země. To byl příklad amerického názoru, že je pánem světa a může zatknout kohokoli, koho chce. Před několika lety pracoval pro CIA, ale částečně upadl z laskavosti, protože nebyl oponentem Sandinistů v Nikaragui. (1) Odhaduje se, že zemřelo 500 až 4 000 lidí. (2,3,4)
Paraguay: Viz Jižní Amerika: Operation Condor
Filipíny
Filipíny byly pod kontrolou USA více než sto let. Asi za posledních 50 až 60 let USA financovaly a jinak pomáhaly různým filipínským vládám, které se snažily potlačit činnost skupin pracujících pro blaho svých lidí. V roce 1969 Symingtonský výbor na americkém kongresu odhalil, jak byl tam odeslán válečný materiál pro protipovstaleckou kampaň. Americké speciální síly a mariňáci byli aktivní v některých bojových operacích. Odhadovaný počet osob, které byly popraveny a zmizeny za prezidenta Fernanda Marcos, byl přes 100 000. (1,2)
Jižní Amerika: operace Condor
Jednalo se o společnou operaci 6 despotických jihoamerických vlád (Argentina, Bolívie, Brazílie, Chile, Paraguay a Uruguay), jejichž cílem bylo sdílet informace o jejich politických oponentech. Podle tohoto plánu bylo zabito odhadem 13 000 lidí. (1)
To bylo založeno 25. listopadu 1975 v Chile aktem Interamerican shledání na vojenské zpravodajství. Podle politického důstojníka velvyslanectví USA spolupracovali John Tipton, CIA a chilská tajná policie, ačkoli CIA tuto operaci nezavedla. Údajně skončil v roce 1983. (2)
Dne 6. března 2001 New York Times informoval o existenci nedávno odtajněného dokumentu ministerstva zahraničí, který odhalil, že Spojené státy usnadnily komunikaci pro operaci Condor. (3)
Súdán
Od roku 1955, kdy získal nezávislost, byl Súdán většinu času zapojen do občanské války. Do roku 2003 bylo zabito přibližně 2 miliony lidí. Není známo, zda počet obětí v Dárfúru je součástí tohoto součtu.
Skupiny pro lidská práva si stěžovaly, že americké politiky pomohly prodloužit súdánskou občanskou válku tím, že podpořily úsilí svrhnout ústřední vládu v Chartúmu. V roce 1999 se ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová setkala s vůdcem Súdánské lidové osvobozenecké armády (SPLA), která uvedla, že mu nabídla zásoby potravin, pokud by odmítl mírový plán sponzorovaný Egyptem a Libyí.
V roce 1978 byla objevena rozsáhlost sudánských ropných rezerv a během dvou let se stal šestým největším příjemcem vojenské pomoci USA. Je rozumné předpokládat, že pokud americká pomoc vládě nastoupí k moci, bude se cítit povinna poskytnout USA část ropného koláče.
Britská skupina Christian Aid obvinila zahraniční ropné společnosti ze spoluúčasti na vylidňování vesnic. Tyto společnosti – nikoli americké – dostávají vládní ochranu a zase umožňují vládě využívat její letištní dráhy a silnice.
V srpnu 1998 USA bombardovaly Súdán, Súdán, 75 plavebními míli. Naše vláda uvedla, že cílem byla továrna na chemické zbraně ve vlastnictví Usámy bin Ládina. Ve skutečnosti už bin Ládin nebyl vlastníkem a závod byl jediným dodavatelem farmaceutických potřeb pro tento chudý národ. V důsledku bombardování mohly zahynout desítky tisíc kvůli nedostatku léků na léčbu malárie, tuberkulózy a jiných nemocí. USA vyřešily žalobu podanou majitelem továrny. (1,2)
Uruguay: Viz Jižní Amerika: Operation Condor
Vietnam
Ve Vietnamu se podle dohody před několika desítkami let měly konat volby za sjednocený severní a jižní Vietnam. USA se proti tomu postavily a podporovaly vládu Diem v jižním Vietnamu. V srpnu 1964 pomohla CIA a další vyrobit falešný vietnamský útok na americkou loď v Tonkinském zálivu, což bylo používáno jako záminka pro větší zapojení USA do Vietnamu. (1)
Během této války americká vražedná operace, zvaná operace Phoenix, terorizovala obyvatele jižního Vietnamu a během války byly americké jednotky v roce 1968 zodpovědné za hromadné porážky lidí ve vesnici My Lai.
Podle prohlášení vietnamské vlády v roce 1995 činil počet úmrtí civilistů a vojenského personálu během vietnamské války 5,1 milionu. (2)
Protože smrt v Kambodži a Laosu byla asi 2,7 milionu (viz Kambodža a Laos), odhadovaná celková částka pro vietnamskou válku je 7,8 milionu.
Virtuální komise pravdy poskytuje celkem za válku 5 milionů (3) a Robert McNamara, bývalý ministr obrany, podle časopisu New York Times uvádí, že počet vietnamských mrtvých je 3,4 milionu. (4,5)
Jugoslávie
Jugoslávie byla socialistickou federací několika republik. Protože odmítla být během studené války úzce svázána se Sovětským svazem, získala od USA určitou podporu. Když se však Sovětský svaz rozpustil, užitečnost Jugoslávie pro USA skončila a USA a Německo pracovaly na převedení své socialistické ekonomiky na kapitalistický postup primárně dělením a dobýváním. Mezi různými částmi Jugoslávie existovaly etnické a náboženské rozdíly, které byly USA manipulovány, aby způsobily několik válek, které vedly k rozpuštění této země.
Od počátku 90. let až do současnosti se Jugoslávie rozdělila na několik nezávislých národů, jejichž snížený příjem spolu s souhlasem CIA z něj učinily pěšáka v rukou kapitalistických zemí. (1) Rozpuštění Jugoslávie bylo způsobeno především USA (2)
Zde jsou odhady některých, ne-li všech, vnitřních válek v Jugoslávii. Všechny války: 107 000; (3,4)
Bosna a Krajina: 250 000; (5) Bosna: 20 000 až 30 000; (5) Chorvatsko: 15 000; (6) a
Kosovo: 500 až 5 000. (7)
Téééda, to je materiál. Budu si to muset projít až budu mít klid:)) Jo a máš hezkej obrázek… zase?
😉 dˇ a ty hezký článek
Počkej… neusni:)) Mám tam něco speciálně pro tebe?