USA zabily od druhé světové války více než 20 milionů lidí ve 37 „zemích obětí“
Dominikánská republika
V roce 1962 se stal Juan Bosch prezidentem Dominikánské republiky. Obhajoval takové programy, jako jsou pozemkové reformy a programy veřejných prací. To pro jeho budoucí vztahy s USA nebylo dobré a po pouhých 7 měsících v úřadu byl sesazen převratem CIA. V roce 1965, kdy se skupina pokoušela znovu nainstalovat do své kanceláře, prezident Johnson řekl: „Tento Bosch není dobrý.“ Náměstek ministra zahraničí Thomas Mann odpověděl: „Není vůbec dobrý. Pokud tam nebudeme mít slušnou vládu, pane prezidente, dostaneme dalšího Bosch. Bude to jen další výlevka. “O dva dny později začala americká invaze a do Dominikánské republiky vstoupilo 22 000 vojáků a mariňáků a během bojů zahynulo asi 3 000 Dominikánů. Omluva za to bylo, že to bylo provedeno na ochranu cizinců. (1,2,3,4)
Východní Timor
V prosinci 1975 Indonésie napadla Východní Timor. Tento vpád byl zahájen den poté, co americký prezident Gerald Ford a státní tajemník Henry Kissinger opustili Indonésii, kde dali prezidentovi Suhartovi povolení používat americké zbraně, které podle amerického práva nelze použít k agresi. Daniel Moynihan, americký velvyslanec v OSN. uvedly, že USA chtěly „věci dopadnout tak, jak to udělaly.“ (1,2) Výsledkem bylo odhadem 200 000 mrtvých z populace 700 000. (1,2)
O šestnáct let později, 12. listopadu 1991, bylo na sto sedmnáct demonstrantů z Východního Timoru v Dili, mnoho z nich dětí, pochodujících z pamětní služby, zastřeleno indonéské šokové jednotky Kopassus, které vedly američtí velitelé Prabowo Subianto vyškolení USA ( zeť generála Suharta) a Kiki Syahnakri. Kamiony viděly vyhazovací těla do moře. (5)
El Salvador
Občanská válka od roku 1981 do roku 1992 v Salvádoru byla financována pomocí 6 miliard dolarů v americké pomoci poskytnuté na podporu vlády v jejím úsilí zničit hnutí, které přineslo sociální spravedlnost lidem v tomto národě s asi 8 miliony lidí. (1)
Během této doby američtí vojenští poradci demonstrovali metody mučení mladistvých vězňů podle rozhovoru s dezertérem ze salvadadorské armády zveřejněným v New York Times. Tento bývalý člen salvadadorské národní gardy dosvědčil, že je členem četu dvanácti, který našel lidi, o nichž jim bylo řečeno, že jsou partyzáni a mučili je. Součástí výcviku, který obdržel, bylo mučení na americkém místě někde v Panamě. (2)
V roce 1981 bylo ve vesnici El Mozote zmasakrováno asi 900 vesničanů. Deset z dvanácti salvadadorských vládních vojáků, kteří byli uvedeni v účasti na tomto činu, byli absolventi školy Ameriky provozované USA (2) Byli to jen malá část během této občanské války bylo zabito asi 75 000 lidí. (1)
Podle zprávy Komise pravdy Organizace spojených národů z roku 1993 bylo více než 96% případů porušování lidských práv, ke kterým došlo během války, spácháno salvadadorskou armádou nebo polovojenskými skupinami úmrtí spojenými se salvadadorskou armádou. (3)
Tato komise spojila absolventy School of Americas s mnoha notoricky známými vraždami. New York Times a Washington Post následovaly děsivé články. V roce 1996 vydala Rada pro dohled nad Bílým domem zprávu, která podpořila mnoho obvinění proti této škole, které provedl Rev. Roy Bourgeois, ředitel školy Americas Watch. Téhož roku Pentagon vydal dříve utajované zprávy, z nichž vyplývá, že absolventi byli vyškoleni v zabíjení, vydírání a fyzickém zneužívání pro výslechy, falešné věznění a jiné metody kontroly. (4)
Grenada
CIA začala destabilizovat Grenadu v roce 1979 poté, co se stal prezidentem Maurice Bishop, částečně proto, že se odmítl připojit ke karanténě na Kubě. Kampaň proti němu vyústila v jeho svržení a invazi USA do Grenady 25. října 1983, kdy zemřelo asi 277 lidí. (1,2) Bylo omylem účtováno, že v Grenadě bylo stavěno letiště, které bylo možné použít k útoku na USA, a chybně se tvrdilo, že životy amerických studentů medicíny na tomto ostrově byly ohroženy.
Guatemala
V roce 1951 byl Jacobo Arbenz zvolen prezidentem Guatemaly. Přizpůsobil si nevyužitou půdu provozovanou společností United Fruit Company a společnost jí kompenzoval. (1,2) Tato společnost poté zahájila kampaň na malování Arbenze jako nástroje mezinárodního spiknutí a najala asi 300 žoldáků, kteří sabotovali zásoby ropy a vlaky. (3) V roce 1954 jej provedl převrat organizovaný CIA mimo úřad a opustil zemi. Během následujících 40 let zabily různé režimy tisíce lidí.
V roce 1999 Washington Post informoval, že Historická vyjasňovací komise dospěla k závěru, že během občanské války bylo zabito více než 200 000 lidí a že došlo k 42 000 individuálním porušováním lidských práv, z nichž 29 000 bylo smrtelných, 92% z nich spáchalo armáda. Komise dále informovala, že americká vláda a CIA vyvíjely tlak na guatemalskou vládu, aby potlačila partyzánské hnutí nemilosrdnými prostředky. (4,5)
Podle Komise mezi lety 1981 a 1983 zničila vojenská vláda Guatemaly – financovaná a podporovaná vládou USA – v kampani genocidy zničila asi čtyři sta mayských vesnic. (4)
Jedním z dokumentů, které byly komisi dány k dispozici, byla zpráva z roku 1966 od úředníka amerického ministerstva zahraničí, která popisovala, jak byl v paláci zřízen „bezpečný dům“ pro použití guatemalskými bezpečnostními agenty a jejich americkými kontakty. Toto bylo sídlo guatemalské „špinavé války“ proti levicovým povstalcům a podezřelým spojencům. (2)
Haiti
Od roku 1957 do roku 1986 na Haiti vládl Papa Doc Duvalier a později jeho syn. Během této doby jejich soukromé teroristické síly zabily 30 000 až 100 000 lidí. (1) Během té doby tekly na Haiti miliony dolarů v dotacích CIA, zejména k potlačení lidových hnutí, (2) ačkoli většina americké vojenské pomoci této zemi byla podle Williama Bluma tajně směrována přes Izrael.
Údajně vlády po druhé vládě Duvalierů byly zodpovědné za ještě větší počet úmrtí a vliv USA na Haiti, zejména prostřednictvím CIA, přetrvával. USA později vytlačily z prezidentské kanceláře černého katolického kněze Jean Bertranda Aristide, přestože byl na počátku 90. let zvolen 67% hlasů. Bohatá bílá třída na Haiti se postavila proti němu v tomto převážně černém národě kvůli jeho sociálním programům, jejichž cílem bylo pomáhat chudým a ukončit korupci. (3) Později se vrátil do kanceláře, ale to netrvalo dlouho. USA ho přinutili opustit úřad a nyní žije v Jižní Africe.
Honduras
V 80. letech podporovala CIA prapor 316 v Hondurasu, který unesl, mučil a zabil stovky svých občanů. Mučicí vybavení a manuály byly poskytovány argentinskými zaměstnanci CIA, kteří pracovali s agenty USA na výcviku Honduranů. O život přišlo asi 400 lidí. (1,2) Toto je další příklad mučení na světě sponzorovaného USA (3)
Prapor 316 používal při výslechech v 80. letech 20. století šoková a dusící zařízení. Vězni byli často drženi nazí, a když už nepotřebovali, byli zabiti a pohřbeni v neoznačených hrobech. Ztajněné dokumenty a další zdroje ukazují, že CIA a velvyslanectví USA věděly o četných zločinech, včetně vraždy a mučení, a přesto nadále podporovaly prapor 316 a spolupracovaly se svými vůdci. “(4)
Honduras byl počátkem 80. let počínaje Contray, kde se snažili svrhnout socialistickou vládu Sandinista v Nikaragui. John D. Negroponte, v současnosti náměstek ministra, byl naším velvyslancem, když naše vojenská pomoc Hondurasu vzrostla ze 4 milionů USD na 77,4 milionů USD ročně. Negroponte popírá, že by měl nějaké znalosti o těchto krutostech během jeho držby. Jeho předchůdce v této pozici, Jack R. Binns, však v roce 1981 uvedl, že je hluboce znepokojen rostoucím počtem důkazů o oficiálně sponzorovaných / schválených atentátech. (5)
Téééda, to je materiál. Budu si to muset projít až budu mít klid:)) Jo a máš hezkej obrázek… zase?
😉 dˇ a ty hezký článek
Počkej… neusni:)) Mám tam něco speciálně pro tebe?