nezařazené

USA dávají zemím NATO „zelenou“ poskytnout Ukrajině stíhačky

Rozhodnutí přišlo poté, co američtí zákonodárci uspořádali virtuální setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
USA daly zemím NATO “zelenou” k poskytnutí stíhacích letounů Ukrajině
FOTO: Letoun MiG-29 vystavený ve Varšavě, Polsko, 13. října 2016 © Getty Images / Darek Majewski
Americký ministr zahraničí Tony Blinken řekl v neděli televizi CBS News, že Washington dal “zelenou” členům NATO, aby dodali Ukrajině stíhačky, a že USA budou pracovat na nahrazení všech stíhaček vyslaných do Kyjeva. Blinken promluvil poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval americké zákonodárce, aby zasáhli do probíhajícího konfliktu s Ruskem.

Na otázku, zda by členové NATO mohli začít posílat letadla na Ukrajinu, Blinken odpověděl, že “to dostává zelenou”. Nejvyšší americký diplomat poté uvedl, že Washington již spolupracuje s polskými představiteli na “zálohování” všech letadel, která na Ukrajinu pošlou – což znamená, že USA nahradí každé polské letadlo poskytnuté Kyjevu americkým.

Podpora dodávek letadel na Ukrajinu zaujímá pro USA střední cestu mezi aktivní intervencí na Ukrajině a čistě ekonomickou odvetou vůči Moskvě. Vláda v Kyjevě se netají přáním, aby USA vojensky zasáhly, a prezident Zelenskyj v sobotu vyzval americké zákonodárce, aby prosadili “bezletovou zónu” nad Ukrajinou. Takové opatření by vedlo k tomu, že by se USA a případní ochotní spojenci v NATO zavázali sestřelovat ruská letadla, což by Moskva podle svých výslovných slov vnímala jako válečný akt.

USA a NATO vyloučily zavedení bezletové zóny a opakovaně prohlásily, že na Ukrajinu nepošlou své vojáky.

Dodání stíhaček Ukrajincům se však dosud neukázalo jako jednoduché. Evropská unie koncem minulého měsíce přislíbila Ukrajině bojové letouny, ale narazila na dvě významné překážky: nejprve najít stíhačky, s nimiž by ukrajinští piloti mohli létat, a poté najít země, které by byly ochotny je dopravit ze svých letišť.

Ukrajinské letectvo používá k bojovým účelům letouny sovětské konstrukce MiG-29 a Suchoj Su-24, Su-25 a Su-27. Vzhledem k tomu, že Su-25 používá Bulharsko a MiG-29 Polsko, Bulharsko a Slovensko, musely by být letouny získány z těchto zemí.

Krátce po oznámení EU Polsko prohlásilo, že na Ukrajinu nepošle stíhačky ani nedovolí, aby byla pro dodávky využívána jeho letiště. Bulharsko a Slovensko poté uvedly, že se nebudou podílet na žádné dohodě, čímž fakticky zmařily plány EU na dodávky zbraní.

Blinkenovo nedělní prohlášení však naznačuje, že plán byl možná oživen, ale spíše ze strany USA a Polska než EU. Blinken neuvedl, jak brzy by polská letadla mohla být na cestě na Ukrajinu, ale řekl, že diskuse mezi Washingtonem a Varšavou jsou “aktivní”.

sdílet na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ignác
6. 3. 2022 20:26
Ohodnotit příspěvek :
     

On dal zelenou, on milostivě povolil a konečně se dostává k většímu lizu. Jak jinak. Máme křičet huráááá. Tak teď to asi pro Ukrajinu začne, a nejen pro Ukrajinu.

All
6. 3. 2022 20:52
Odpovědět  Ignác

USA zase strká před sebe jiné,aby za ně konaly špinavou práci,8 let jim nestačilo to,co na uk prováděli a k čemu to až došlo.

BB Rad
6. 3. 2022 21:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Homo Debilicus asi zapomněli, že je tam bezletová zóna, překročení bude RF brát, jako útok NATO proti RF
—- PRASATA—– A CO MY LIDÉ ???

Františe
6. 3. 2022 21:53
Ohodnotit příspěvek :
     

To je sranda. Tak oni dovolují jiným dávat letadla. To jako aby nebyly mezi sestřelenými nad ukrajinskou hranicí jejich slavné F35? Už jsou s těmi dary Ukrajině trapní. Na Ukrajinu se nic nedostane.

Frank
6. 3. 2022 22:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Ve všech svinstvech na světě mají prsty USA.

Helena
7. 3. 2022 01:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Změna v Rusku by mohla nastat už v řádu několika týdnů, protože část ruských boháčů a oligarchů není spokojená s kroky Putina.

Helena
7. 3. 2022 01:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Víte, kolik rublů dostanete za 1000 euro?
Všechny.