nezařazené

Ukrajinská armáda použila raketu Točka-U při fatálním raketovém útoku v Doněcku, tvrdí místní expert

17.2.2022

Krvavé skvrny, rozbitá okna a šrapnely poseté ulicemi po údajném ukrajinském útoku balistickou střelou zabily více než 20 a zranily více než 36 civilistů

Fragment ukrajinské rakety Točka-U, která byla sestřelena nedaleko vládního domu v centru města během nedávného ostřelování, je zobrazen v Doněcku v Doněcké lidové republice. © Sputnik/Maksim Blinov

Představitelé Doněcké lidové republiky (DLR) prohlásili, že raketa, kterou v pondělí údajně odpálily ukrajinské síly, mířila na obytnou oblast v jejich hlavním městě, ale byla zachycena systémy protivzdušné obrany dříve, než dosáhla svého cíle. Část rakety však přesto dopadla na hustě obydlenou oblast Doněcka, kde zabila více než 20 lidí, z nichž některé byly děti, a nejméně 36 osob bylo zraněno.

Kyjev odpovědnost za útok, o němž západní média téměř neinformovala, odmítl a trval na tom, že šlo “jednoznačně o ruskou raketu” a že “nemá smysl o tom mluvit”. Zprávy z terénu však naznačují, že sestřelená raketa byla raketa Tochka-U, kterou běžně používá ukrajinská armáda.

Tento typ rakety, NATO označovaný jako SS-21 Scara, je mobilní odpalovací systém vyvinutý Sovětským svazem v 70. letech 20. století. Rusko postupně ukončilo jeho používání ve prospěch novější a mnohem dokonalejší rakety 9K270 Iskander, která byla zavedena v polovině roku 2000.

RT hovořila s místním právníkem a vyšetřovatelem válečných zločinů Ivanem Kopylem, který v oblasti pracuje a shromažďuje důkazy a svědectví lidí, kteří byli svědky útoku. Od roku 2015 je přidělen k místní veřejné organizaci Spravedlivaja zašita a některá jeho předchozí zjištění byla v roce 2020 zaslána Evropskému soudu pro lidská práva.

Kopyl tvrdí, že nemá žádné pochybnosti o tom, že úder byl proveden raketou Tochka-U, a že existuje spousta důkazů, které jeho tvrzení podporují.

“Vydali jsme se do oblasti včerejšího úderu, abychom pozorovali místa dopadu. Bojová hlavice rakety Tochka-U obsahuje 50 kazet kazetové munice,” vysvětlil v úterý. “Na půdě se nám podařilo najít 28 stop po kazetových explozích.”

Dále uvedl, že velká část trosek mohla skončit na střechách nebo dokonce již byla rozšlapána či odklizena. Kopyl odhadl, že explodovala většina, ne-li všechny náboje v raketě, což je v rozporu s tvrzením představitelů DLR, kteří uvedli, že explodoval pouze jeden náboj rakety.

Kopyl sice nemohl potvrdit ani vyvrátit tvrzení, že raketu sestřelily systémy protivzdušné obrany, protože její zbytky byly v době jeho příjezdu na místo již odstraněny, tvrdí však, že je nepopiratelné, že raketa mířila na civilisty.

“Myslím, že je naprosto jasné, že raketa byla namířena na hustě obydlenou civilní oblast, kde se rozhodně nenacházely žádné vojenské cíle. Protože raketa zasáhla Puškinův bulvár – centrální ulici v Doněcku -, kam chodí lidé na procházky a kde je jen hromada kaváren. Ze zadní strany bylo poškozeno nádvoří muzea umění. Nádvoří, kde jsou dvě mateřské školy, bylo také poškozeno – bylo tam několik kráterů. A pak samozřejmě byla poškozena ta ulice u banky, kde je vždycky fronta většinou starších lidí, kteří si chtějí vybrat důchod z bankomatu.”

Na sociálních sítích se nedávno objevily záběry z bezpečnostních kamer banky, které s hrůznými detaily ukazují, jak výbuch zachytil několik lidí stojících ve frontě, přičemž někteří z nich zřejmě zahynuli na místě.

Dalším důkazem, který podle Kopyla nasvědčuje tomu, že šlo o útok raketou Tochka-U, je výrazný vzor výbuchu, který po útoku zůstal.

“Pokud jde o stopy po výbuchu, obvykle tvoří jakýsi kruh. Střela Tochka-U těsně před dopadem změní svou orientaci, takže poté, co letí po trajektorii, udělá obrat a padá kolmo dolů, než v určité výšce exploduje. Úlomky pak zasypou povrch v okruhu asi 150 metrů.”

Při pohledu na mapu s podrobným popisem místa dopadu Kopyl říká, že zcela odpovídá zásahu Tochka-U – tvoří kruh o příslušném poloměru, přičemž výbuch dokázal zasáhnout mnoho lidí.

Dodal, že v půdě a asfaltu jsou také charakteristické stopy, které ukazují na více nápadných fragmentů. Jedním z největších vodítek jsou však podle něj bílé stuhy, které byly nalezeny v celé oblasti dopadu.

“Na místě bylo nalezeno několik bílých stuh – jedná se o stabilizátory kazetové submunice. V raketových systémech jako Uragan a Smerč (raketové systémy BM-27 a BM-30 používané ruskou armádou) jsou stabilizátory vyrobeny z kovu, ale Tochka-U místo nich používá bílé proužky látky. Jsou charakteristické pro Tochka-U a často se nacházejí na místech dopadu.

Kopyl se také zmínil o samotných úlomcích shluku, z nichž mnohé jsou rozesety po celém místě dopadu. Tyto malé kovové čtverečky o velikosti nehtu na palci jsou hlavním úderným prvkem kazetových bomb, jako je Tochka-U, a létají neuvěřitelnou rychlostí a pronikají vším, co jim stojí v cestě.

Podle Kopyla je názorným příkladem toho, jak smrtící jsou tyto střely, kancelář místního Svazu spisovatelů, kterou výbuch také zasáhl. Střepiny dokázaly prorazit tlusté knihy naskládané na policích v celé kanceláři, stejně jako radiátory, baterie a zdi. Říká, že kdyby byl někdo v okamžiku výbuchu v kanceláři, neměl by se kam schovat, a dodává, že kromě lidí, kteří byli během ostřelování venku, se mnoho těch, kteří byli při úderu zraněni, ve skutečnosti nacházelo uvnitř, v autech a autobusech MHD.

Zásah si nakonec vyžádal životy více než 20 lidí a mnoho dalších zůstalo zraněno.

Vzhledem k širokému okruhu výbuchů zůstalo mnoho lidí po útoku delší dobu nezvěstných a Kopyl říká, že se celou noc snažil pomoci svým přátelům najít jejich matku. Nakonec ji našli den po ostřelování, ale bohužel již byla prohlášena za mrtvou.

Ti, kteří přežili, zůstali s těžkými zraněními způsobenými přívalem smrtících střepin a někteří možná budou muset žít s kusy kovu v těle až do konce života.

“Dnes jsem měl možnost mluvit s jednou ženou, které se díky Bohu podařilo ostřelování přežít,” říká Kopyl. “Ten den šla nakupovat a vracela se domů přes Puškinův bulvár. Uslyšela hlasitou ránu na obloze a viděla, jak se kazety rozpadají. Zachránilo ji to, že si okamžitě lehla na zem a zakryla si hlavu rukama. Ruce má nyní vážně poraněné, ale hlava zůstala nepoškozená. Přežila a nyní se zotavuje v nemocnici. Lékaři tvrdí, že kus střepiny jí v současné době uvízl někde poblíž páteře, ale momentálně ho nedokážou odstranit. Je možné, že s ním bude muset žít uvnitř až do konce života.”

Na otázku, kdo by mohl být za tento útok zodpovědný, Kopyl odpověděl, že není možné určit, odkud raketa skutečně přiletěla, protože může v polovině letu změnit trajektorii a mohla být vystřelena až ze vzdálenosti 120 kilometrů, ale upozornil, že je všeobecně známo, že systém Tochka-U v současné době používá pouze jedna armáda – ukrajinská. Dodal, že Rusko od tohoto systému dávno upustilo a že DLR jej také nikdy nepoužívala a ani necítila potřebu jej vzhledem k podpoře ze strany Ruska používat.

Zatímco se však k odpovědnosti za raketový úder systémem Tochka-U na civilní obyvatelstvo Doněcka zatím nikdo nepřihlásil, ukrajinští představitelé celou záležitost odsoudili jako další příklad takzvané “ruské provokace”, zatímco západní média tomuto tragickému incidentu zřejmě nevěnovala téměř žádnou pozornost.

Mezitím ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že “použití takových zbraní ve městě, kde nejsou palebná postavení ozbrojených sil, je válečným zločinem”, zatímco ruský vyšetřovací výbor oficiálně zahájil trestní vyšetřování incidentu. Rusko rovněž předložilo podrobnosti o ostřelování Radě bezpečnosti OSN a odsoudilo je jako porušení mezinárodních lidských práv a dodalo, že rakety Tochka-U nejsou ve výzbroji ruské armády.

sdílet na