Turecká agrese proti Řecku
Je to regulérní agresivní akt – vyslat přes hranice desetitisíce zoufalých bezbranných lidí. Přesně to dělá teď Turecko, aby si vynutilo podporu pro svoji agresi na jiné frontě, na syrské.
Zde jednoznačně válčí na cizím území, na území členského státu OSN, státu s legitimní vládou uznávanou mezinárodním společenstvím. Ostatně Česká republika má v Damašku svoji ambasádu a ta poskytuje cenné diplomatické služby západnímu společenství.
Jalová podpora NATO tureckému agresorovi z minulého týdne je politováníhodný úlet. Je to pokračování v cestě slepou uličkou vroubenou neúspěchy – teď je to Afghánistán, před tím Libye a Irák. Řecko se agresorovi brání, ostatně Turecko je jeho historický nepřítel po staletí. Teď půjde o to, jakou bude mít podporu ze strany Evropské unie. K optimismu mnoho důvodů není. Nejpravděpodobnější recept – kvóty na rozmístění uprchlíků vynucené hospodářským vydíráním. Což bude znamenat definitivní konec i zdánlivé evropské jednoty.
Zpět na začátek dění konfliktu !
VIDEO Velká vzácnost: Velvyslankyně Eva Filipi přijela, aby sdělila nepěknou pravdu o Sýrii a Západu. Oficiální místa nadšena nebudou
14.09.2016 18:26
Velmi zajímavý výklad dění v Sýrii předložila česká velvyslankyně v této zemi Eva Filipi. Ambasadorka, která je celosvětově oceňovaná a v Damašku zastupuje mnoho uzavřených západních ambasád, vystoupila v debatě Bez politické korektnosti pořádané Institutem 2080.
Debatu moderoval známý geolog a filozof Václav Cílek a účastnili se jí dva čeští velvyslanci. Ivo Schwarz, úřadující v Izraeli, a Eva Filipi, pověřením v Sýrii. Tématem diskuse, která se konala na konci srpna v budově Akademie věd, byla situace na Blízkém východě.
Velvyslankyně Filipi hned na úvod promluvila o rozčarování, které jí přináší politika členských zemí Evropské unie vůči Sýrii. Později vysvětlovala, že situaci v Sýrii nemůžeme vnímat jen jako občanskou válku tamních frakcí. „Je to válka, kde válčí v zastoupení jak regionální, tak evropské, ale i další mocnosti,“ vysvětlovala.
Nejvíce velvyslankyni Filipi trápí, že znalci od počátku syrské války věděli, co všechno se může stát hrozného, ale přesto válka začala. „Expertní vědění existovalo, ale bylo zcela upozaděno,“ zavzpomínala. Zejména západní společenství prý tehdy nastavovalo autoritativní postoj „my si přejeme toto a tak to bude“, který značně přispěl k eskalaci situace.
V současnosti však vidí hlavní problém v uskupení, které se vytváří kolem Sýrie. „To nám nadělá ještě hodně vrásek,“ varovala velvyslankyně. Základem tohoto nebezpečného spojenectví je podle ní obrat tureckého prezidenta Erdogana k Rusku, Sýrii, Iráku a Íránu. To vytváří regionální osu, která může zcela změnit mocenské poměry v regionu a ovlivnit zásadně i evropskou politiku.
Velvyslankyně zavzpomínala, jak zkalení vztahů mezi Sýrií a Tureckem zásadně přispělo k rozvoji války. Obě sousední země podle ní ještě v roce 2010 pojilo strategické partnerství, při kterém se konala dokonce společná zasedání vlád. Erdogan podle ní věřil, že se mu podaří prosadit v Sýrii své muslimské spojence. „Tehdy Erdogan jezdil do Damašku a říkal Asadovi: ‚Dej našim muslimským bratrům pět nebo šest ministerských křesel, a budeš mít klid.‘ A on to odmítl,“ popsala začátek války.
Nyní se podle ní prezident Erdogan obrátil z mocností k Rusku a Číně. „Ty jej nebudou mentorovat, když pověsí všechny gülenisty, zato Západ ano,“ vysvětlila pregnantně velvyslankyně Filipi. Pokud jde o další spolupráci s velmocemi, upozorňuje, že v minulých týdnech byl v Damašku významný čínský představitel, který navazoval vojenskou spolupráci.
Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, která neutekla a zůstala, informuje o dění na místě
Když vypukl konflikt v Sýrii, takřka všechny země postupně stahovaly své diplomaty. Česká velvyslankyně Eva Filipi jako jedna z mála zůstala v Damašku, kde vedle České republiky zastupuje i zájmy Spojených států.
Na nedávné veřejné diskusi v Černínském paláci Filipi upřesnila, že většina ostatních evropských velvyslanců s pověřením i pro Sýrii dojíždí z libanonského Bejrútu. Británie, Francie, Německo ani Spojené státy pro Sýrii své zastoupení aktuálně vůbec nemají.
„Náš ministr zahraničí v době, kdy se tato otázka diskutovala, celkem rozumně usoudil, že jízdy na trase Bejrút–Damašek–Bejrút jsou nebezpečnější než zůstat na místě, schovat se a mít home office,“ citoval Filipi server HlídacíPes.org.
„Cítím to tak, že mohu udělat něco pro Evropu, něco pro naši zemi,“ objasnila svoji roli zkušená česká diplomatka.
Ač je bezpečnostní riziko nemalé, pro získávání informací se neváhá vydat do terénu. „Krizová situace v Sýrii trvá už nějakou dobu a vedla mne až k postoji ‚co nevidím, tomu nevěřím‘,“ vysvětlila Filipi.
„Těch informací je zároveň tolik, a tolik konfliktních, že musíte mluvit s jednotlivými aktéry. Jak s opozicí, tak s těmi, kdo jsou v dnešním establishmentu. A pak k tomu musíte dodat svůj cit. Když už ten region hodně znáte, dokážete vytušit, co by asi bylo blíže pravdě, a co ne,“ doplnila.
Taky kavárníkům byla paní Filipi trnem v oku a to celou dobu kdy svorně kdákali… Asad musí jít, Asad musí jít, Asad musí jít, Asad musí jít, …
No jo, Erdogan si ukousl příliš velké sousto, arabské země už otevřeně sultána kritizují, Írán mu vyhrožuje bombardováním tureckých pozic v Sýrii, NATO ho konejšivě poplácalo po ramenou, EU mu to poštvání hordy na Řecko taky jen tak nezapomene,… Vlastně už nemá žádné spojence.
Jenom čí to jsou slova?:
“Je to regulérní agresivní akt – vyslat přes hranice desetitisíce zoufalých bezbranných lidí. Přesně to dělá teď Turecko, aby si vynutilo podporu pro svoji agresi na jiné frontě, na syrské”.
Druhá věta je pravdivá, s tím souhlasím, že se jedná o vynucení podpory Turecka v jeho avantýře v Idlibu. A že je to agresivní akt, tak o tom žádná.
Ale o jakýpak vyslaných zoufalých bezbranných lidech je řeč??? Tyhle zoufalý bezbranný chudinky zaútočily na Řeky, kteří si bránili hranici, slznými granáty… kdepak je asi vzaly?? Takhle se chodí někam prosit o pomoc?
A opět… žádné ženy a děti… jenom mladí muži v plné síle. A už vůbec ne Syřani, ale Afghánci, Pákistánci, a tak.
S bezbrannými zoufalci fakt nemají nic společného.
Poslouchám teď Okamuru u Soukupa. Bože, ten Soukup je skutečně debil a chová se hůř než Tvarůžková nebo Witovská. Nenechá chvíli Okamuru mluvit v celku, pořád mu skáče do řeči. Jeho čeština je podstatně horší než polovičního Japonce.
Už to nedávaj… tak to jsem propásla. Soukup takový dřív nebyl, čím to je, čím to je?
Hele:)) ty dvě nány snad ale nikdo překonat nemůže… obzvláště tu dredovanou. By mě zajímalo s kterým papalášem tam má techtle mechtle… její kvality jako moderátorky jsou hluboko pod nulou, v normálním médiu by si se svou artikulací, výslovností, usekávání vět,… ani neškrtla.
S artikulací, výslovností a zejména gramatikou mají problém všichni nejen v ČT 😛
A uvědom si, že je čokoládová, takže je požadovaně multikulti. Ještě větší kráva snad je ta Tuháčková, ta si spletla Ódu na radost se slovenskou hymnou. jak byl sjezd socdem v Brně, tak na začátek hráli hymnu a pak začali hrát Ódu jako hymnu EU a ta kráva začala po hymně mluvit , začali znova hrát a ona povídá ještě musíme počkat, ještě slovenská hymna. To by se nestalo ani Tvarůžkový-
chi, chi… jestli to byla narážka na mě, tak pouze semtam s gramatikou.
To nelze přehlédnout, ale čokoládových alespoň drobátko na úrovni by se snad našlo hafo, obzvláště moloch jako čété… tohle není normální ji takhle protěžovat.