Trump vyhodil Boltona
Donald Trump vyhodil jednoho z nejvíce zběsilých jestřábů své administrativy – Johna Boltona.
Oficiální důvod je již známý – silné neshody v otázkách zahraniční politiky.
A není těžké uhodnout proč, pokud se podíváte na hlavní selhání americké zahraniční politiky v posledních letech, na kterých se Bolton přímo podílel.
1. Nátlaková kampaň na Írán, která nutila ajatolláha uzavřít dohodu, která je výhodnější pro Spojené státy, zcela selhala – Írán se nevzdal a reagoval na tvrdá opatření tvrdými proti opatřeními, neváhal sestřelit americký dron, zabavit britský tanker a poté vzdorně převést ropný tanker do Sýrie.
Írán nejenže neopustil Irák, Sýrii a Libanon, ale naopak i nadále zvyšoval svůj vliv a přítomnost. V Jemenu je koalice proti Hútiům na pokraji kolapsu a Hútiové střílejí na Saúdskou Arábii balistické rakety, jako by to byla běžná věc.
Jako třešínku na dortu odstranil Írán některá omezení vývoje jaderných zbraní. V důsledku toho vedla politika Trump-Boltona ke skutečnosti, že namísto získání nejlepší dohody a ponechání Íránu bez jaderných zbraní, Spojené státy riskují vznik Íránu s jadernými zbraněmi, které dostane, protože USA odstoupily od dohody zakazující Íránu jaderné zbraně, s čímž Írán souhlasil!
V tomto ohledu íránská politika Bílého domu zjevně utrpěla úplné fiasko. Pro izraelskou lobby to může být rána, zvláště pokud se v Trumpově okolí objeví osoba, která je méně ochotná podporovat hazard Netanjahua.
2. Kampaň nátlaku na Venezuelu s cílem svrhnout Madura a Chavisty selhala. Bolton (spolu s Rubiem, Abramsem a Pompeem) byl jedním z jeho hlavních architektů, takže část selhání je plně na něm.
Krmil Trumpa myšlenkou, že pokud bude podporovat Guaidóa a „tyhle lidi“, pak se všechno povede.
Trump věřil a poté byl velmi zklamaný, když namísto rychlé a elegantní barevné revoluce byl zapleten
do dlouhé kampaně nátlaku, která vedla ke zvýšení čínské a ruské vojenské přítomnosti ve Venezuele.
Pokus CIA sehrát spiknutí generálů s cílem svrhnout Madura se ukázal stejným hanebným neúspěchem, protože venezuelská zpravodajská agentura SEBIN zorganizovala falešné spiknutí generálů, kterým byla nakrmena CIA, která zase informovala Boltona, že „režim brzy padne“.
Nakonec se ukázalo že SEBIN si jen s CIA hrál, neexistovalo skutečné spiknutí a že agentura CIA ve FANB,
která vystupovala proti Madurovi, byla v pravý čas zastavena.
Výsledkem je, že jeden z hlavních vyzyvatelů… „Maduro musí jít“ … odešel sám.
….A řidič venezuelského autobusu zůstal….. A Asad ze Sýrie spiklenecky mrká na kolegu z Caracasu.
3. Pokus o jednání se Severní Koreou o denuklearizaci Korejského poloostrova a likvidaci severokorejského jaderného programu také selhal.
Trump byl ochoten se domluvit a již diskutoval o hlavní myšlence úplného zastavení vojenských cvičení
s Jižními Korejci, o snížení vojenského kontingentu v Jižní Koreji, se skvělým chlapem z Pchjongjangu, který
mu napsal dobré dopisy.
Ale summit v Hanoji, který měl být průlomovým bodem, byl přerušen. To bylo do značné míry způsobeno kvůli prohlášení a akcí Boltona, který v předvečer summitu několikrát hrubě ohrožoval Kim Čong-un, a CIA uspořá-
dala nálet na diplomatické sídlo Severní Koreje ve Španělsku s pomocí korejské agentury.
To vše vedlo k rozpadu dohody a zatímco Kim Čong-un píše Trumpovi dopisy, je hrdým majitelem působivého jaderného arzenálu (podle různých odhadů od 25 do 40 jaderných zařízení) a nosičů, která mohou dostat tento arsenál nejen do Japonska nebo Jižní Koreje, ale také na území Spojených států na Havaji, na Aljašce
a na západním pobřeží. Vyhlídky na smlouvu o odstranění jaderných zbraní KLDR nejsou nyní příliš velké.
4. Jednání s Talibanem. Bolton byl silně proti vyjednáváním s Talibanem a zvláště proti jejich pozvání do USA
k vyjednávání. Poté, co byla přerušena návštěva Talibanu ve Spojených státech, protože Taliban zabil americ-
kého vojáka v Kábulu, se Bolton zjevně snažil trvat na ukončení procesu vyjednávání a aktivaci plánů na posílení války v Afghánistánu.
Soudě podle jeho rezignace, Trump nemá v úmyslu opustit myšlenku stažení vojsk z Afghánistánu a jednání
s Talibanem mohou po nějaké době pokračovat.
Bez ohledu na to, jak ironicky to může znít, ale “banální” (myšleno na tamní poměry) teroristický útok v Kábulu mohl hrát důležitou roli při pádu jednoho z Washingtonských jestřábů. Vzhledem k Boltonovým plánům útoku na Venezuelu a Írán, tak Taliban dokonce přispěl k dočasnému míru ve světě.
Nakonec se Bolton zjevně nestal tou podporou, která by Trumpovi pomohla realizovat alespoň jednu „nátlakovou strategii“, která by Trumpovi umožnila ukázat pokrok v otázkách zahraniční politiky ve srovnání
s Demokraty a Obamou.
Série selhání v oblasti zahraniční politiky stále pronásleduje Bílý dům, což vede k neustálým výměnám
„u kormidla“. Teď bude hodně záležet na tom, kdo zaujme jeho místo – zástupce reakčních kruhů, který je
také spojen s izraelskou lobby a neokonzervativci, nebo někdo více duševně zdravý, který na jedné straně dokáže udržet Trumpa před jeho nejhoršími impulsy a na druhé straně se nebude příliš stavět proti vizi zahraniční politiky „agenta Donalda“.
Žádný vtip – Bolton se stal za 3 roky 3. poradcem pro národní bezpečnost.
Před ním byli Trampem odstaveni generálové Flynn a McMaster.