Hodiny poté, co se z Afghánistánu stáhly poslední zahraniční síly, vedoucí představitelé Talibanu jako vítězové prošli po kábulském letišti a po strážích byli oblečeni do bojové soupravy speciálních sil, která kontrolovala zničené americké vojenské vybavení.
Mluvčí Talibanu Zabihullah Mujahid dovedl skupinu představitelů na přistávací dráhu se širokým úsměvem na jeho obvykle stoické tváři.
“Blahopřejeme Afghánistánu … toto vítězství patří nám všem,” řekl Mujahid novinářům. “Amerika byla poražena, nemohli dosáhnout svých cílů prostřednictvím vojenských operací,” řekl.
Jednotka speciálních sil Talibanu „Badri 313“ pózovala pro obrázky, mávala americkými puškami a bílou vlajku skupiny.
Kdysi jedno z nejbezpečnějších míst v Afghánistánu, terminál pro cestující na letišti byl ponechán v chaosu s prázdnými nábojnicemi válejícími se na podlaze poblíž všech vchodů.
Od 15. srpna, kdy zemi převzal Taliban, bylo letiště centrem chaotické evakuace. USA a jejich spojenci letecky přepravili více než 100 000 lidí, a to jak cizinců, tak Afghánců, kteří se obávali represálií nových vládců.
Zajištění bezpečnosti letiště je klíčovým problémem a Taliban opakovaně prohlásil, že by nepřijal žádnou zahraniční vojenskou přítomnost v Afghánistánu. Vedou jednání s Tureckem, aby převzali civilní provoz letiště. K žádné dohodě zatím nedošlo.
Odcházející americká armáda deaktivovala na letišti několik letadel a obrněných vozidel-stejně jako high-tech raketový obranný systém-řekl americký generál.
Velitel ústředí generál Kenneth McKenzie uvedl, že 73 letadel bylo americkými jednotkami „demilitarizováno“ nebo se stalo nepoužitelným, než ukončily dvoutýdenní evakuaci země ovládané Talibanem.
Řekl, že Pentagon, který během letecké přepravy vybudoval sílu téměř 6 000 vojáků na obsazení a provozování kábulského letiště, po sobě zanechal asi 70 obrněných taktických vozidel MRAP – každé může stát až 1 milion dolarů -, která byla před odjezdem deaktivována.
USA také zanechaly systém C-RAM-protiraketu, dělostřelectv a minomet-který sloužil k ochraně letiště před raketovými útoky.
Tento systém pomohl v pondělí v Afghánistánu odrazit pětiraketovou palbu od Islámského státu v provincii Chorásán, ISKP (ISIS-K), pobočka ISIL.
Ak ide o tie vrtulniky (podla Al Jazeera) ide o nefunkcne stroje ktore treba nakladne opravit .
A nejen o vrtulníky. Tak to snad je samozřejmé (i u téhle armády), že armáda deaktivuje funkční techniku před svým odsunem.
Americká armáda tam bohužel nechala i své služební psy uzavřené v přepravních boxech…..
Dodávám odkaz: https://cz.sputniknews.com/20210831/pentagon-v-kabulu-opustil-sve-sluzebni-psy-15678807.html