“Triumf” venezuelské opozice
Vynikající úspěch venezuelské opozice.
Po zahájení kampaně za sběr podpisů pro celostátní referendum požadující rezignaci venezuelského prezidenta Nicolase Madura se opozici podařilo shromáždit pouze 50 000 podpisů (podle některých zpráv nezískala ani 50 000), přičemž pro vypsání referenda bylo potřeba 4 183 997 podpisů.
Referendum se tak pro naprostou bezvýznamnost opozice neuskuteční.
Jedním z důvodů takové podpory chávistů a ignorování opozice je skutečnost, že venezuelská ekonomika poprvé po 7 letech navzdory americkým sankcím vykázala růst – podle OSN v roce 2022 vzroste venezuelské HDP o 3 % (banky předpovídají růst 5-6 %), s průměrem pro region 2,1. https://kawsachunnews.com/economic- growth-returns-to-venezuela- interview
Inflace v zemi klesla na jednociferné hodnoty a ve skutečnosti hyperinflace ve Venezuele skončila (77 % v prosinci 2020 oproti 7% v prosinci 2021). Ne bez pomoci vnějších partnerů –Číny, Ruska, Íránu a Kuby.
Dříve ve volbách ve Venezuele dokázala opozice vyhrát jen ve 4 regionech z 23 (ano, ve Venezuele jsou svobodné volby, kde je opozice a to i proamerická).
To je odpověď na otázku, koho venezuelský lid skutečně podporuje a proč Maduro stále vládne zemi a Guaidó nadále hraje klauna v levném americkém cirkusu. Zapojuje se do laciných loupeží toho venezuelského majetku, na který může s pomocí Spojených států dosáhnout.
Zajímavé, nabízí se otázka – kdo je větší nula – Guaidó nebo Tichanovská?
PS.
A dál. Bílý dům nervózně reagoval na otázky, co by se stalo, kdyby Rusko začalo rozmisťovat zbraně v Latinské Americe, zejména na Kubě. Washington slibuje „rychlou a rozhodnou reakci“.
I když by se zdálo, komu je co do toho, koho a proč zvou suverénní země Latinské Ameriky na své území. Jak USA rády říkají – „jsme pro svobodu spojenectví, každý si může svobodně vybrat alianci“.
Ve světle porážky proamerické opozice ve Venezuele a Nikaragui a také neúspěšných pokusů o změnu režimu na Kubě vytváří tato trojice zemí různé příležitosti pro Rusko i Čínu k provádění různých operací na americkém dvorku. Ve světle vyhlídek na další eskalaci studené války to budou velmi užitečné možnosti, které je třeba Washingtonu častěji připomínat, aby nebyly prostoupeny iluzí, že pokus o implementaci Monroeovy doktríny 2.0 nic neohrožuje.
Guaida uznal prezidentem náš prezident Zeman a dalších třicet amerických vazalů.
Američtí vazalové se dají rozdělit na dvě skupiny. Americký vazal se zemí a americký vazal bez země (Guaidó, Tichanovská)
Tím mě prezident Zeman dost nepříjemně překvapil.
Mám nepříjemný pocit, že prezident Zeman se řídí tím, co mu politicky v dané chvíli vyhovuje. On, tak jako jiní lidé z prognostického ústavu z ničeho nic odstranili svoji socialistickou minulost a dali se hrdě do služeb kapitálu. A to musím říci, že jsem ho za prezidenta volil.
Zeman pochopil že proti větru se čůrat nedá a navíc mě sklamal ve více věcech, například podporou Izraele!