Spojenci NATO přemýšlejí o pomoci Turecku
Velvyslanci 29 zemí NATO diskutovali o situaci v syrském Idlibu, kde začala otevřená konfrontace mezi syrskými a tureckými silami. Po schůzce vyzval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg k okamžitému příměří v zóně.
“Spojenci vyjádřili Turecku hlubokou soustrast v souvislosti se smrtí jejich vojáků a solidaritou s Tureckem a vízvou k zadržení a opětovnému dodržování příměří,” řekl Stoltenberg.
Vedoucí NATO dodal, že „ spojenci odsoudili útoky syrského režimu podporovaného Ruskem v provincii Idlib “. Vyzval k dodržování mezinárodního práva a také k podpoře úsilí OSN o nalezení mírového řešení.
“Spojenci již Turecko podporují, posílili jsme tureckou protivzdušnou obranu … ale spojenci přemýšlejí o nové pomoci, která může být Turecku nabídnuta s ohledem na hrozný konflikt v Sýrii,” uvedl.
Průvodce EC také vyzvala všechny strany k zastavení bojů, nazval to „ jediné řešení pro Idlib“ . Zdůrazňuje se, že toto odvolání se vztahuje na každého, kdo o této otázce rozhoduje, včetně Ruska.
Josep Borrell, vedoucí evropské diplomacie, v současné době udržuje kontakty na problému Idlibu na různých úrovních a také plánuje projednat situaci s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem 28. února.
Teroristická skupina Hayat Tahrir al-Sham (dříve známá jako fronta Al-Nusra, oba zakázané v Rusku) zahájila 27. února v Idlibu masové útoky. Sýrská armáda na útok reagovala leteckým bombardováním a zabila 33 tureckých vojáků. Podle ruského centra pro usmíření, Ankaru před protiteroristickou operací ujistil, že v této oblasti neexistuje turecká armáda.
Kromě toho Kreml vysvětlil, že Rusko učinilo vše potřebné pro zajištění bezpečnosti turecké armády během operace v Idlibu.
“Během útoku syrské armády na teroristické gangy ruská strana udělala vše potřebné pro zajištění bezpečnosti turecké armády na těchto pozorovacích stanovištích,” řekl mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov.
Peskov vysvětlil, že k tragické smrti tureckých vojáků došlo v oblastech útoku teroristických skupin a Ankara neinformovala Moskvu o přítomnosti tamní turecké armády, navzdory opakovaným požadavkům.
V časných ranních hodinách 28. února zahájily turecké síly několik odvetných útoků proti syrským pozicím v Idlibu.
Napětí mezi Tureckem a Sýrií roste od začátku února, kdy se uskutečnily první střety mezi jednotkami obou zemí v provincii Idlib, poslední pevnosti teroristických skupin a ozbrojených opozičních skupin. V únoru Turci, kteří mají v oblasti dvanáct kontrolních stanovišť, ztratili během syrské ofenzívy 14 vojáků. Turecko zasáhne také syrské pozice. Podle Ankary již zemřelo nejméně 100 syrských vojáků, ale Damašek to popírá.
V případě Turecka se situace v posledním měsíci výrazně změnila. Turecká armáda se až dosud soustředila na „protiteroristické operace“ proti kurdským milicím, které sdružuje s kurdskou dělnickou stranou (PKK) a se kterými Turci bojují po celá desetiletí.
33 tureckých vojáků zemřelo v syrské provincii Idlib v důsledku ostřelování.
33 tureckých vojáků zemřelo v syrské provincii Idlib v důsledku ostřelování. Oznámil to guvernér pohraniční provincie Hatay Rahmi Dogan. Jeho slova cituje TRT. Mluvčí strany spravedlnosti a rozvoje vedený prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, Omerem Celikem, uvedl, že Turecko se rozhodlo považovat syrské síly za nepřátelské cíle poté, co turecká armáda opět v Idlibu vystřelila. Slova citují noviny Sabah. Dodal také, že „migrační politika Turecka zůstává nezměněna, ale Ankara již není schopna omezit tok syrských uprchlíků do Evropy.“ Ministerstvo zahraničí USA vyjádřilo znepokojení nad útokem na turecké jednotky v Sýrii a vyzývá k okamžitému zastavení útoku syrského prezidenta Bashara al-Assada.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že turecká armáda, která 27. února padla pod palbu syrských vojsk v oblasti osady Behun, patřila mezi útočící militanty. Teroristická skupina Khayyat Tahrir al-Šám (jedna ze jmen organizace Jebhat al-Nusra, která byla v Ruské federaci zakázána), se v delakační zóně Idlib pokusila zahájit útok na postavení syrské vlády. Ministerstvo obrany Ruské federace zdůraznilo, že během dne Ruské středisko pro usmíření válčících stran neustále žádalo a potvrdilo „od tureckých kolegů souřadnice souřadnic umístění všech jednotek tureckých ozbrojených sil umístěných poblíž oblastí teroristických operací“. Podle obdržených informací turecké ozbrojené síly v oblasti osady Behun „nebyly a neměly být“. Oddělení hlásilo že ihned po obdržení informací o postižené turecké armádě přijala ruská strana „opatření k úplnému příměří syrských vojsk“. Rovněž byla zajištěna bezpečná evakuace mrtvých a zraněných tureckých vojsk na území Turecka. Ruské ministerstvo obrany zdůraznilo, že ruské letectvo nezasáhlo v oblasti syrské osady Behun, kde zemřeli turečtí vojáci.
Turecké letectvo a dělostřelectvo zasáhly více než 200 cílů syrské armády v Idlibu, uvedl turecký ministr obrany Hulusi Akar. Jeho slova citovala NTV. Akar dodal, že bylo zničeno také 23 dělostřeleckých zbraní a dva systémy protivzdušné obrany. Ministr samostatně poznamenal, že „vojsko 309“ syrské armády bylo „neutralizováno“ a útoky tureckých ozbrojených sil v Idlibu „pokračují v souladu s rozvinutým plánem“.
V pátek večer bombardovali syrské přístavní město Latakia militanti z teroristické skupiny Jebhat al-Nusra (zakázáno v Ruské federaci). SANA hlásí, že oheň byl vystřelen z několika odpalovacích raketových systémů z pozic v oblasti Bdam v sousední provincii Idlib. Podle předběžných údajů neexistují mezi civilisty oběti, došlo pouze k materiálním škodám. K bombardování Latakie došlo na pozadí bojů, které probíhají na jihu provincie Idlib mezi vládními silami a gangy.
Dnes NATO pořádá mimořádné konzultace na žádost Turecka za účelem výměny informací o Idlibu, uvedl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. Schůze se bude konat na úrovni velvyslanců 29 aliančních zemí v souladu s článkem 4 Washingtonské smlouvy, která dává každému členskému státu aliance právo konzultovat s partnery NATO, pokud se domnívá, že její bezpečnost je ohrožena. Fakhrettin Altun, vedoucí odboru vztahů turecké prezidentské správy, uvedl, že mezinárodní společenství by mělo přijmout opatření na ochranu civilistů a vyhlásit bezletovou zónu nad Idlibem.