Ruský plyn může zdražit pro Moldávii čtyřnásobně
Už v říjnu by měla Moldávie nejspíš nakupovat plyn z Ruska za tržní cenu 790 USD za tisíc kubíků (m3) oproti 200 dolarům, za něž získávala palivo dříve. Informoval o tom vice-premiér Moldávie – ministr pro infrastrukturu Andrej Spynu, jak zveřejnila ruská TA – RIA Novosti.
Plyn by tak pro Moldávii zdražil čtyřnásobně. «Dokud nebude uzavřen dlouhodobý kontrakt, tarif pro obyvatele se nezmění. Vedeme jednání o uzavření kontraktu za příznivějších podmínek,» řekl Spynu. Termín výhodné smlouvy skončil pro Moldávii 30. září a je pouze dobrou vůlí ruské strany, že chce s Moldávií dále jednat. Je tedy tvrzení pana vicepremiéra více než sebevědomé.
Ruská společnost Gazprom potvrdila 1. října prodloužení výhodné smlouvy o měsíc, během něhož budou probíhat jednání. Přitom Moldávie se domáhá maximálně výhodného vzorce dodávek podle smlouvy z roku 2008, který jí umožňoval výrazně šetřit.
Nicméně, nění to tak jednoduché, jak se to snaží předkládat moldavská strana. Už v květnu se ruský Gazprom domáhal vrácení dluhu od Moldovgazu ve výši 370,5 milionů dolarů (cca 7,6 miliardy korun) za palivo, dodané v roce 2018. A to dostávala Moldávie plyn za cenu podle smlouvy z roku 2008 – 200 USD za tisíc metrů krychlových. Moldávie odmítala platit dluh s tím, že jsou údajně ty dluhy za Podněstří, které není kontrolované Kišiněvěm (že jde palivo do Podněstří se moldavské straně dodnes prokázat nepodařilo). Zajímavé ovšem je, že na druhou stranu Moldávie vykřikuje, že je území Podněstří její součástí, takže i z tohoto úhlu pohledu jsou výhrady moldavské strany poněkud pochybné. Navíc se Moldávie snaží kopnout si do Ruska, kde jen může, aby získala obdiv západních „demokracií“.
Já po tobě plivancem, a ty po mně levným plynem
Při takovém dluhu je beze smlouvy naprosto běžný přechod na systém „zaplať a odebírej“, jinými slovy – odebereš pouze to, co si zaplatíš, a to podle momentálních světových cen. Rusko tak dalo Moldávii ještě měsíc šanci najít rozumnou cestu pro své hospodářství i obyvatele.
Dodejme, že od 1. října jdou dodávky ruského plynu přes „Turecký proud“ nejen do Maďarska, ale i do Chorvatska.
Zde je nejspíš na místě i otázka, za kolik bude plyn pro Českou republiku, když se z české strany na Rusko špína lije proudem, jemuž by mohl závidět i ten plyn. Trojnásobek peněz za plyn (a to je legitimní podle světových cen) by mohl doslova dostat na kolena naši i bez toho nepříliš schopnou a nesuverénní ekonomiku.
https://bit.ly/3uyKpvg, https://bit.ly/3B7fx7I