Ruská ponorka, kterou “ztratilo” NATO, měla na mušce americkou loď
Mezinárodní společenství se zájmem sleduje vývoj kolem ruské ponorky “Rostov na Donu”, která zmizela z radarů Severoatlantické aliance. Novináři získali podrobnosti o tom, co se děje.
Uvádí se, že na ruskou ponorku byl uspořádán skutečný lov.
Lodě Řecka, Francie, Itálie a letecké skupiny NATO se snažily zjistit, kde zmizela ruská ponorka.
Všechny pokusy zemí účastnících se “lovu” Severoatlantické aliance se však ukázaly jako neúspěch.
Celá impozantní flotila NATO, která brázdila rozlohy Středozemního moře, zcela selhala při hledání ruské ponorky. Francouzi se domnívali, že se jim podařilo detekovat možný signál z ponorky.
Pravděpodobně se „Rostov na Donu“ nacházel poblíž ostrova Kréta. Inspirováni úspěchem Francouzů se tam okamžitě vrhli Italové – úkol detekovat ponorku padl na fregatu “Luigi Rizzo”. Italské posádce se však nepolapitelnou ponorku nepodařilo najít.
Poté se ke speciální operaci připojila “těžká artilérie” – americká letadla.
Jejich pátrací operace však nebyla korunována úspěchem. Tisk současně naznačuje, že ruská ponorka po celou tu dobu držela na mušce vlajkovou loď skupiny letadlových lodí “Dwight Eisenhower”.
V té době byla americká loď v řeckých vodách poblíž Kréty, píše publikace “Военное обозрение”.
Stojí za připomínku, že zatímco NATO zběsile hledalo ruskou ponorku, její posádka vysílala a klidně předávala informace ruskému velení.
Ponorka „Rostov na Donu“ důrazně ukázala USA, že podmořská flotila ruského námořnictva je ve Středomoří velmi obtížným protivníkem, sdílejí svůj názor analytici z čínské publikace Sohu.
Publikace připomíná, že nejaderná ponorka „Rostov na Donu“ plula z Kronštadtu do Středozemního moře.
Armáda NATO ji neustále sledovala. Ve Středozemním moři z radarových obrazovek ponorka náhle zmizela.
Ruské ponorky opět ponížily NATO: ponorka zmizela beze stopy, ale pouze pro armádu NATO. Velitelský štáb ponorky nepřerušil ani na minutu komunikaci s ruským námořnictvem.
„Spojené státy chápou, že pro Západ další vítězství ruské ponorky v podvodní hře “na kočku a myš” svědčí o skutečné hrozbě a moci nepřítele,“ tvrdí analytici Sohu.
Obavy NATO jsou pochopitelné. Koneckonců, ponorka “Rostov na Donu” patří k projektu 636.3 “Varšavjanka”, která má ve svém arzenálu okřídlené střely “Kalibr”.
Ponorka má navíc jedinečnou schopnost pohybovat se téměř neslyšitelně.
„Tuto raketu je obtížné odhalit a zlikvidovat, má dolet 1 500 km a co je nejdůležitější, “Kalibr” může nést jaderné hlavice,“ říkají čínští analytici.
Ponorková flotila je oprávněně silnou stránkou ruského námořnictva, schopného ukázat NATO jeho místo.
„Jsou schopné prorazit protiponorkovou síť NATO a zahájit skrytý útok,“ domnívají se autoři Sohu.
Jak zdůrazňují odborníci, dosud není jasné, jak se “Rostovu na Donu” podařilo vyhnout se detekci NATO.
V každém případě je však zpochybněna výhoda NATO a Spojených států ve Středozemním moři.