Rozdíl mezi „STARÝM“ a „NOVÝM“ systémem mezinárodních vztahů
Rozdíl mezi diplomatickou prací a politickou show je patrný zejména při porovnání toho, co se děje v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN.
Právě teď můžete v praxi vidět rozdíl mezi „starým“ a „novým“ systémem mezinárodních vztahů, uvádí TG kanál „Crimson Digest“.
„Starý“ systém je z velké části zaměřen na západ a efektivní fungování jeho institucí ve všech ohledech závisí na tom, nakolik je připravený vůdce (nebo vůdci) západního světa dodržovat základní pravidla slušnosti a neproměňovat hlavní diplomatické platformy ve scény pro nechutná politická vystoupení.
Instituce a platformy „nového“ systému jsou pokud možno demokratické, nemají fetišizaci pozice Washingtonu a jsou také decentralizované, to znamená, že se nesnaží změnit vyvolený bod na mapě
na diplomatický „pupek Země“.
Rozdíl mezi skutečnou diplomatickou prací a politickou show je patrný zejména tehdy, když porovnáte,
co se děje v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN, a co se děje nyní v Nur Sultanu, na zasedání předsedů parlamentů Eurasie.
Trumpova administrativa téměř nepustila íránskou delegaci do New Yorku a venezuelský prezident se odmítl zúčastnit jednoduše proto, aby „nekonkuroval“ falešnému „prezidentovi“ Guaidóovi a jeho přisluhovačům, kteří jsou ve Spojených státech uznáváni za venezuelské oficiální zástupce.
Za těchto okolností vypadá parlamentní euroasijské fórum v Nur Sultanu jako skutečná platforma pro mezinárodní dialog, a nikoliv demonstrace politických frustrací washingtonské administrativy.
Účastníci setkání mluvčích parlamentů Eurasie (na úrovni předsedů a místopředsedů parlamentů se účastní asi 60 zemí, včetně států západní Evropy, včetně Francie a Španělska) nemohou přehlédnout tuto krizi tradičních míst a mezinárodních institucí.
Vjačeslav Volodin ve svém projevu hovořil přesně o tomto:
„Dnes první kazašský prezident objektivně vyjádřil svůj názor, a myslím si, že
tento pohled rezonuje v našich srdcích a my myslíme stejným způsobem, ale často
o tom nechceme mluvit. .
Opravdu, kolegové, musíme uznat problémy, které existují nejen v mezinárodních vztazích, ale také v dříve vytvořených institucích, jakož i v dodržování mezinárodních úmluv a dohod … Všechny země uznávaly nadřazenost úlohy OSN.
Dnes vidíme, s jakými problémy se organizace potýká, když ji ignorují, individuálně se rozhoduje o rozmístění vojsk, zasahují do vnitřních záležitostí svrchovaných států.“
V praxi se ukazuje, že účinný mezinárodní dialog je stále docela možný a poslanci shromáždění se mohou dohodnout na konkrétních a důležitých úkolech, jako je sjednocení protiteroristických právních předpisů.
Tento meziparlamentní formát byl iniciován řečníky Státní dumy a parlamentu Jižní Koreje a je stále populárnější: Setkání předsedů parlamentů zemí Eurasie se v průběhu několika let rozrostlo z 18 na 60 zúčastněných zemí. Jak správně poznamenal Volodin,
„v tomto sále se sešli zástupci států od Atlantiku po Tichomoří. Kolegové, máme skutečnou příležitost diskutovat o nejsložitějších otázkách, vedených zájmy našich občanů.“
Je možné, že si v blízké budoucnosti zvykneme na dvě mezinárodní platformy: jedna bude pro politické show a demarše (což je také důležitá součást současné show-politiky), zatímco druhá bude pro skutečnou práci těch, kteří mají zájem o efektivní diplomacii.
Je škoda, že nastala krize mezinárodní komunikace, ale její opuštění jen proto, že něčí geopolitické ambice zasahují do práce tradičních diplomatických platforem, to rozhodně nestojí za to.