Ropa, válka a lži
KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Ropa, válka a lži
Válka v Sýrii nezačala 15. března 2001, když vláda Bašára Asada násilím potlačila sunitskou demonstraci.
To je LEŽ.
Causus belli nastal už o tři roky dřív, když Asaad odmítl plán na vybudování plynovodu z Kataru přes Sýrii,
jak vysvětluje Robert F. Kennedy jr. ve vynikající analýze nazvané Syria: Another Pipeline War.
Plán předpokládal výstavbu 1500kilometrové trasy vedoucí přes Saúdskou Arábii, Jordánsko a Turecko.
Měla umožnit dodávku katarského podzemního plynu až do Evropy. Plynovod za deset milionů dolarů by dal sunitským královstvím v Perském zálivu možnost ovládnout světový trh přírodního plynu a posílil by hospo-
dářsky i mocensky Katar, nejvěrnějšího amerického spojence na Středním východě.
Asad se nespokojil jen s odmítnutím sunitských námluv. Připojil Sýrii ke konkurenčnímu plánu ‘Islámského plynovodu’, kterým má proudit íránský přírodní plyn přes Sýrii do libanonských přístavů. Tím by se hlavním evropským energetickým dodavatelem stal šíitský Írán, zatímco sunnitský Katar by se ocitnul na holičkách.
To ovšem Saudové, Katařané, Turci a Američané nemohli dopustit nejen z hospodářských, ale především geostrategických důvodů. Nehledě na to, jak by ten svět vypadal, kdyby si každý národ dělal, co by se mu hodilo.
Dohodli se, že nejlepší způsob, jak se Asada zbavit, je vyvolat sunitské nepokoje, vyprovokovat režim k násilí, které podnítí bouře a občanskou válku, a ta přivodí jeho pád.
Že americká vojska bojovala v Sýrii proti Islámskému státu (ISIS), je lež.
Že potírala islámský terorismus, je lež. ISIS a terorismus nesou značku Made in USA. Byly hozeny přes palubu po prohrané válce. Jejich vůdce Abu Bakr al-Bahdady byl minulou sobotu v Sýrii zavražděn, neboť přežil svoji účelnost, a také proto, aby nepadl do ruských nebo Asadových rukou. Mrtví nemluví.
Že USA stáhly všechny svoje vojáky ze Sýrie, je lež, protože Pentagon vyslal jednotku Special Forces chránit ropné zdroje ve východní Sýrii. Její poslání potvrdil Donald Trump, když zatweetoval: „Zabezpečili jsme OIL!“ – jak Američané říkají ropě.
To ovšem je také lež. Ve skutečnosti jde o krádež ropných ložisek z oblastí ovládaných bojovníky Islámského státu. Je to strategie, uplatňovaná všude na Středním východě, kterou Trump označil za odškodné.
„Nic nekradete,“ vysvětlil před časem mluvě o Iráku „my se odškodňujeme… minimem, a já řeknu víc. Bereme si 1,5 bilionu, abychom se odškodnili.“
Jerusalem Post napsal, že americký prezident minulou neděli na tiskové konferenci po smrti al Baghdadiho oznámil: „Co hodlám udělat… možná je uzavřít obchodní smlouvu s Exxon Mobil, nebo některou jinou našich velkých společností, aby tam šly a udělaly to pořádně…rozhodily bohatství.“
Bruce Riedel, bývalý vládní poradce národní bezpečnosti a dnes jeden z ředitelů konservativní myslivny Brookings Institution, označil Trumpův záměr za „právně pochybný“ a dodal, že „vysílá do celé oblasti a do celého světa hlášku, že Amerika chce krást ropu“.
Odborníci na mezinárodní právo si myslí, že toto počínání představuje problémy ze všech zorných úhlů
a mohlo by být označeno za válečný zločin.
https://prima.iprima.cz/komentare/komentar-jana-vitka-ropa-valka-a-lzi