Řecko chce Němcům zabavit majetek. Kvůli reparacím

Řecký premiér Alexis Tsipras znovu nastolil otázku válečných reparací. Kabinet se domnívá, že Německo stále dluží řeckému státu reparace a ten je hodlá vymáhat. Vláda v Aténách tvrdí, že jí vláda v Berlíně dluží stovky milionů eur. Německá vláda řecký požadavek smetla ze stolu.

Mezi lety 1941 až 1944 zavraždili nacisté na 300 tisíc Řeků. V roce 1942 musela řecká vláda poskytnout Berlínu půjčku 500 milionů tehdejších říšských marek. Kdyby mělo Německo tuto sumu Řecku vracet, částka by se i s úroky vyšplhala na několik miliard eur. Řecký parlament zprávu o německém dluhu vůči Řecku schválil a zmocnil vládu Alexise Tsiprase k vymožení této částky všemi dostupnými právními prostředky. „Pro Řecko je to důležitý den v boji za spravedlivé vyrovnání německého dluhu,“ řekl Aristomenis Syngelakis z řeckého výboru pro reparační nároky časopisu Der Spiegel.  

Řecký parlament se minulý týden zabýval zprávou, která vypočítávala finanční nároky Řecka vůči Německu v podobě reparací za škody způsobené nacisty ve druhé světové válce. Informuje o tom server časopisu Der Spiegel.

Řecká vláda hodlá s německým kabinetem jednat o čtyřech kapitolách. O náhradách za válečné škody, o vrácení uměleckých děl, o odškodnění obětí válečných zločinů a jejich příbuzných a o vrácení již popsané půjčky a to i s úroky.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert již oznámil,, že německá vláda sice uznává svou historickou vinu za rozpoutání světové války a způsobení velkého utrpení, ale vláda považuje vzájemné narovnání za právně vyřízené a politicky stvrzené.

Řecký kabinet se může se svým požadavkem obrátit na Mezinárodní soudní tribunál v Haagu, ale není jisté, zda má vůbec nějakou šanci uspět. Řecká vláda může také zabavit německé majetky a německé zboží na svém území. Žádná řecká vláda se však dosud k takovému kroku neodhodlala, protože se obávala pošramocení politických a obchodních vztahů s významným partnerem.

O nárocích na peníze od Německa se v Řecku debatovalo i v roce 2016, ale tehdy premiér Tsipras debatu zarazil, protože měl obavy, co by vznesení finančních nároků udělalo s mezinárodní finanční pomocí Řecku. Teď se však blíží evropské volby a v říjnu budou v Řecku volby parlamentní. Kritici proto Tsiprasovi vyčítají, že tentokrát toto téma zvedl, aby ho využil v politickém boji.  

Vláda v Athénách hodlá své požadavky přednést i na půdě Evropského parlamentu, a to po květnových volbách. Tsiprasův kabinet doufá, že dokáže na svou stranu získat spojence z dalších zemí, kteří by mohli řecké nároky podpořit.

více:

https://www.dailysabah.com/europe/2019/04/17/greeces-tsipras-seeks-mandate-to-revive-demand-for-german-wwii-reparations

https://netivist.org/debate/german-war-reparations-to-greece-is-athens-claim-fair

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
23. 4. 2019 22:02
Ohodnotit příspěvek :
     

:)) už to jde? předtím to chtělo email a už nevím co ještě, opsat nějaký kód či co.
K těm reparacím, tak ty si už Řecko hodně let přehazuje jak horký brambor, stále je sunou před sebou. Němci by jim měli zaplatit i vrátit ukradené artefakty. Ovšem pochybuji, že Němcům budou zabírat majetky. U toho Haagu to je také sporné, ten slavný soud už má dlouho máslo na hlavě, ale možná by vyhráli. Záleží kdo bude víc v poptávce jestli Řecko – a to možná jo, vzhledem k plánované základně, Turecku, Kypru,.. nebo Německo – to asi budou chtít potrestat za Severní potok 2.

Editor
23. 4. 2019 22:48
Odpovědět  Janinna

Oni se k nim přidají Poláci, naznačovali to hned při znovusjednocení na jednáních 4+2 v roce 1990 a jak mě normálně serou, tak v tomhle mají koule. Ne jako ten debil Vaklaf von Flughafen, kterej jim jenom lezl do prdele.

Editor
23. 4. 2019 23:18
Odpovědět  josh-xy

Ahojte:) o “našich” mi ani nemluv, hlavně o titánovi Kalouskovi. Vždyť jsme Němců kolonie, jenom budou šoupat nohama a ani neceknou, ti naši.
No a u Poláků je to sice počin, ale ti zase staví hitlerovské Německo a SSSR na stejnou úroveň, takže už vyžadují reparace i po Rusku. Prostě hyeny Evropy se nezapřou.
Jak ti je Scipio?

Editor
23. 4. 2019 23:28
Odpovědět  Janinna

Ále, se to srovnalo, šlápli mi na lopatku a skočilo to zpátky. Ale byl jsem na očním a vyhrožujou mi postupným odchodem sítnice na levým oku. Tak uvidím, co mi řeknou až to prozkoumaj. V červenci , dřív nemaj čas. V Polsku byly návrhy vyžadovat reparace po Rusku, ale to skončilo, protože by musel někdo uzavřít smlouvu jako byla Postupimská deklarace. Pochybuju, že by proti Rusku někdo takovou smlouvu uzavřel. Proti Německu se uzavřela a částečně i realizovala. A ještě si nedovolil ani jeden ze signatářů Postupimi svůj podpis odvolat.

Editor
23. 4. 2019 23:48
Odpovědět  josh-xy

To je obrat, kterému se říká ustálené rčení. Na rozdíl od časování převzatého neohebného slova z angličtiny. 😛

Editor
23. 4. 2019 23:51
Odpovědět  josh-xy

Už pěkných pár let se chytám naučit se znakovou řeč. A pořád se k tomu nějak nemůžu dokopat:))
Tak hlavně, že tě to už nebolí. Koukám, že budeš mít náročné léto. I ten strojek ti mají měnit v létě, nebo?
Tak já prase:)) neodolala jsem,… dneska jsem dělala sulc a musela jsem ochutnat, hmmm … povedl se:))

Editor
24. 4. 2019 00:05
Odpovědět  Janinna

Sulc prosím nee, se mi ekluje. Jak v tý knížce o tom holandským doktorovi Angelinovi (Pomóóc, doktor se topí) to je jedna z mála věcí z čuníka, kterou nejím. Mozeček, líčka, ucho,sulc,kolena a tlačenku. Zejtra přesun na jih.

Editor
24. 4. 2019 00:09
Odpovědět  scipio

Mňam já ho mám ráda, dávám do něj jenom libový masíčko. To nejíš nic v aspiku? Žádný amarouny??

Editor
24. 4. 2019 00:27
Odpovědět  Janinna

ne!

Editor
24. 4. 2019 20:33
Odpovědět  scipio

Aj, aj,… to si tedy po mně štěknul?
To je zajímavé, tady mi jde napsat komentář normálně.